Yürekler Soğumasın

Mustafa Türk

Selam olsun sevgi ve şefkat duygusunu beslemiş olanlara, besleyenlere ve besleyecek olanlara. Yükselmiş ve epey de yükseleceğini düşündüren hava sıcaklıkları an itibariyle düşüşe başladı. Bu iklim değişikliğinin sebebi birçok şey olabilir.

Mesela soğuk gecelerde başını sokacak bir çatı bulamayanların sıcak gecelere kavuşup anın tadını çıkarırken düzenin sahibi ve kurucusu olan güce teşekkürlerini iletmemesi minik bir tebessümle.

Ya da döktüğü alın terlerine rağmen mahsulü kurumaya yüz tutmuş emekçinin ellerini göğe kaldırması birkaç damla yaşla.

Ya da sıcaklardan bunaldıklarını bahane edip giyinmeyi unutarak giyinenlerin mevsimlik imtihan defterinin kapanması, vah vahlarla.

Ya da mevsim sıcaklarının kavurmasını dev alev çukurlarının yakmasına tercih edenlerin sabırlarının şefkatle karşılık bulması.

Ya da yürek yakan, masumca baktıran, sert esen vahşi çöl fırtınalarının ardından gözlerin ve yüreklerin ferahlığa merhaba deyip şefkatiyle yanaklarını okşaması, kızıl elmaya ulaşan yolun hem aydın olması hem de gölgeye yataklık etmesi.

Ya da şenlenmiş olan gözlerin parıltısının sönüp, kısa süreliğine ferini kaybetmesi.

Bu yazılık hava durumunun sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bir sonraki havaların ve yüreklerimizin ısınmasına kadar esen kalın. Yüreğimiz şefkatle, gözlerimiz ışıkla dolsun. Yolumuz aydın olsun.

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar

 1. Metin Bıyık 6 Eylül 2016

  Üşümek varsa bu sıcağın yokluğudur.
  Eğer her yer ıssız ve “O” KİMSESİZ üşüyorsa…
  İşte bu ” SENİN “yokluğundur.
  N.Saylan

  Cevapla
 2. Safa yaşar 30 Eylül 2016

  Harika bir yazı olmuş.

  Cevapla
 3. çay 11 Ekim 2016

  sa kardeş çay bana

  Cevapla
  1. Mustafa Türk 11 Ekim 2016

   aleykümselam kardeş, hoşgeldin. Bugünkü çaylar sana!

   Cevapla
 4. Çağrı Mustafa Alkan 12 Aralık 2016

  Canımın içi, güzel adam neden yazmıyorsun? Yazsana daha fazla!

  Cevapla
 5. Serdar 22 Eylül 2017

  Çok yararlı.

  Cevapla
 6. Enes 31 Ocak 2018

  Her iklim değişikliği beraberinde acıları, tebessümleri, yeni kederleri, anıları da birlikte getirir. Yazın sıcaktan bunalan tenler kışın soğuktan titrer yaratıcı ne de güzel bir denge kurmuş değil mi. Yazınızı büyük bir içtenlikle beğendim.

  Cevapla
 7. Deniz Arkan 31 Ocak 2018

  Dökülen mahsulüne birkaç damla yaş döken emekçilere zor geçen bir kış geliyor. Giyinmeyi unutanlara yazı gözleyen soğuk kış sabahları geliyor. Güzel günler geçirmek dileğiyle Çayyaş.

  Cevapla
 8. kenan keskin 1 Şubat 2018

  Çayyaş bize de yazacak birşeyler bırak. Yorumsuz kaldım çok güzel yazıya dökmüşsün eline sağlık Çay verenlerin çok olsun evladım.

  Cevapla