Yoğun Program ve Karışık Bir Kafayla Tünele Girmek

Mustafa Türk

Bu aralar kafam biraz karışık. Sebebi birçok şey olabilir. Çayı ocağa koydum, demlenene kadar bunlardan bazılarını blogumla paylaşmak istedim. Önceki yazılarımdan birisinde hazırlık sınıfında kaldığımı söylemiştim. Final ve bütünleme sınavlarını veremedim. Talihsizlik, şans yada aptallık ne denir bilmiyorum ama düzenli çalışmamış olmamın sonucu olduğunun farkındayım. Son iki-üç haftada çalışmam yeterli olmadı haliyle. Finalden 58 ve bütünlemeden 57 almam geçme notu 60 olan ingilizce sınavını vermemde yeterli olmadı. 10 gün sonra yeterlilik sınavına gireceğim ve bundan sonraki yaşantım bu sınava göre şekillenecek.

Büyütülecek bir şey yok gibi gözüküyor olabilir, hatta belki de öyledir fakat önümde if, else’lerle dolu bir sürü yol var.
Öncelikle önümdeki 1 aylık programım şu şekilde:

1 Eylül: Direksiyon derslerine başlama
8 Eylül: İstanbul’a yolculuk
9 Eylül: Yeterlilik yazılı sınavı
12 Eylül: Yeterlilik sözlü sınavı
12 Eylül Akşamı: Kütahya’ya dönüş
13-14 Eylül: Direksiyon sınavı
15 Eylül: Bölüm derslerinin başlangıcı, katılıp katılmayacağım meçhul
28 Eylül: KPSS (Kütahya’da)

kafa-karisikligiAtladığım, unuttuğum bir şey var mı emin değilim. Ama yarısı yollarda geçecek olan ve yol parası derdiyle de maddi bir çöküş yaşatacak olan program kafamı epey karıştırıyor. Çünkü Direksiyon dersi alabilmem için 5-6 günlük bir süreç var, hocanın programı ne kadar uygundur, bu sürede direksiyona hiç oturmamış beni sınava hazırlayabilir mi bunların yanında yeterlilik sınavını geçip geçemeyeceğim belli değil. Sınavı geçtiğimi farzedersem en erken bir haftada açıklanacak yani bu da 20 Eylül’ü bulacak. Ben bu tarihte derslerimi bile seçmemiş olacağım, ders seçimi yapıp derslere başlamam ne kadar sürer bilmiyorum.

İşin biraz daha acıklı boyutu var, sınavı geçemediğimi farzedersem 1 sene boyunca derslere giremeden sadece ingilizce sınavlarına girip sınavı vermem gerekecek. Yada Türkçe eşdeğer programlara yerleştirilme hakkım varmış. Okuduğum okul Marmara Üni. Bilgisayar Müh. ve 100% İngilizce, geçiş yapabileceğim okulun 100% Türkçe Bilgisayar Müh. olması gerekiyormuş ve ben araştırmalarım sonucunda böyle bir okul bulamadım. Genellikle 30% İngilizce bölümler.

Hadi buldum diyelim, yerleştim bir okula, geçen senelerden gördüğüm kadarıyla yerleşene kadar Kasım oluyormuş. Derslerden kayıp olacak ve vizeler yapılmış olacak.

Okul konusu bu şekilde kafamı karıştırıyor. İşin içinde bir de KPSS var ki o da bir acayip karıştırıyor. KPSS’ye girme isteğim hiç yoktu, memur hayatı yaşamak istemiyorum ben. Babam girmemi tavsiye etti, kayıt yaptırdım, gireceğim bakalım. Olur da 1 sene açıkta kalma durumu olursa en azından bi’ yere atanırım 1 sene çalışırım.

Sene kaybım hiç olmasa bile, önümdeki 1 senelik kaybı göze alamıyorum. Kafam bu şekilde karışıkken aman boşver diyorum. Steve Jobs, üniversite mi bitirdi diyorum :)
kafam-karisik
İlerlediğim yola bakınca bir tünel görüyorum. Tünelin uzunluğunun kaç km olduğunu, tünelin sonunda nelerle karşılaşacağımı hiç bilmiyorum. Ne olursa olsun, hayırlı bir şekilde sonuçlansın diye dua ediyorum. Bu yazıyı gören sizler de bu şekilde bana dua edin. Çay ısmarlarım bak, çay da olmuştur zaten.

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar

 1. HızlıAdam 31 Ağustos 2014

  İstanbulda’ysan ben sana ücretsiz direksiyon dersi verebilirim. Fakat otomobilimi satmak zorunda kaldığım için bir adet arabaya ihtiyacımız var :) Varsa eşinde dostunda ya da kiralarım dersen yardımcı olurum. Araba kullanmayı 11 yaşımda öğrendim ve hep senin gibi bir çaylak çıksa da ona ustalık taslasam diye hayaller kurdum. Egolarımı tatmin etmek istersen hazırım :)

  Cevapla
  1. Mustafa 31 Ağustos 2014

   Şuan Kütahya’dayım hocam. 8 Eylül’de İstanbul’da olacaım. Çok iyi olurdu aslında ama öğenci oluşum ve ehliyetimin olmayışı dolayısıyla araba işi sıkıntı. Teşekkür ederim ayrıca :)

   Cevapla
 2. Kerim Potuk 31 Ağustos 2014

  Bahsettiğim durumu çok iyi biliyorum hocam. Hala o tünelin içindeyim bende ama sana göre çıkışa biraz daha yakınım. Önümde 2 veya 3 tane eğerli yol kaldı. Onlarında arasından 1 tanesine çok yakınım. İlerledikçe kafan dağılır ama şu anki ruh halini çok iyi anlıyorum bilmeni isterim.

  Cevapla
  1. Mustafa 31 Ağustos 2014

   Allah yardımcımız olsun o zaman dualaşalım ;)

   Cevapla
 3. Mehmet.C. 31 Ağustos 2014

  Açıkçası hazırlık sınıfını bende okudum ve ben hiç zorluk çekmediğimi ama bunun ingilizce sohbet etmekten geçtiğini biliyorum. Yazılı sınav ne kadar da etkilise de, sözlü sınav çok etkili oluyor geçmede.

  Direksiyon eğitimini 1 günde dahi sökersin. Yeter ki arabaya oturunca sadece heyecanını yen. Ve ayaklarının debriyajdan zairfçe kalmasını, bu süreçte gaza eş değer nitelikte basmana odaklanmalısın.:)

  Umarım hakıında hayırlısı olur ve mutlu sonuçlar elde edersin:)

  Cevapla
  1. Mustafa 31 Ağustos 2014

   İnşallah Mehmet Hocam.Sınavların etkisi eşdeğer seviyede. Teşekkür ederim :)

   Cevapla