Vadinin 207. Bölümüne Dair

Mustafa Türk

Kurtlar Vadisi Pusu’nun 207. bölümü KVP severler tarafından çok tartışıldı. Bu bölümün beğenilmediğinden söz ediliyor. Bu beğenmeyen kitle, Vadinin mafya konseptinde kalanlar. Racon kesmeyiz kafa keserizciler. Bu kitle kendilerince haklı olarak tabiki eski Vadiyi, mafya dönemini istiyor. Ama bu kitlenin hala anlayamadığı birşey var ki Kurtlar Vadisi mafya dizisi değildi. Bunu en iyi Kurtlar Vadisinin final bölümü, Polat ve ekibinin yargılandığı sahne açıklar.kurtlar-vadisi-mahkeme Kurtlar Vadisi, Türkiyedeki mafyacılığı bitirme operasyonunu konu alan bi diziydi ve o yargılanma sahnesi de mafyacılık oyunlarının bittiğine işaretti. Kurtlar Vadisi Pusu konseptini hala anlayamamış olan kitle, KVP’nin başladığı 2007 yılından beri bu ne biçim bölüm, hani kafa kesmediler, Çakırı özledik, Elifi özledik demeye devam ettiler, ediyorlar, edecekler de (: Her sezon Vadi iyice cıvıttı, bidaha izlemem dediler ve senelerdir izliyorlar (: Bu beğenmeyen, bi daha Vadiyi izlemem, Kaçak izleyecem artık diyen arkadaşların örüşlerine saygı duyuyor ve haftaya yayınlanacak olan bölümü de izleyip hemen ardından bu tip yorumlar yazacaksınız diyorum :D

Kurtlar Vadisi Pusu 207. Bölümünde senaristlerinin değiştiğini bariz bir şekilde ortaya koydu. Pana Yazım Grubunun taze kan olduğunu söylüyordu Pana Film öyle de oldu. Abdülhey & Gaye aşkının üzerinde duruldu bu bölümde çoğunlukla.

Gaye’ye helal olsun’dan başka abdulhey-gayesöyleyenecek söz yok. Kolay mı yılların sert olduğu kadar sessiz, sakin olan devlet adamına bowling oynatıp karaoke de Orhan Gencebay söyletmek (: Bunlar ilkler olduğu için yapmacık gibi durdu, ama güzel de oldu bence. Abdülheyin de bir düzene kavuşması gerekiyordu. Ve bu aşk hikayelerinin alışılmış bir sonu var ki Vadide o da sevilen kadınların hepsinin ölmüş olması (bu algıyı ilk bozan Leyla oldu bu arada). Abdülheyin Beni Böyle Sev Seveceksen yorumunun olduğu sahnede bizlere Abdülheyin karnından konuşabildiğini göstermeye çalışmışlar anladığım kadarıyla (: Kabul ediyorum bu sahne olmamış, daha iyi olabilirdi (:

Aşktan meşkten girdik o zaman Akif aynura& Aynura var sırada. Bu bölümdeki aksiyon sahnesi çok iyiydi bence. Mr. & Mrs. Smith aksiyonu gibi olmuş. Küçücük çocuğun operasyonda kullanılması kimsenin aklına gelmezdi, benim de gelmedi zaten. Harbi o çocuğa böyle bi operasyon nasıl anlatılmış olabilir ki… (tartışılır) Akifin Rus Baronunu öldürürken pis pis sırıtışı da ayrı bir güzellik katmış.

Ömer Baba sahnelerinin bu kadar buruk geçmesini istemezdim doğrusu. Önceki sezonlarda her 2-3 bölümde bir Ömer Baba kıssalar anlatırdı, diziye ayrı bir renk katardı. Nazife Annenin hastalığı bu kıssaları dinlememize engel oluyor.

Kane’e bir türlü alışamadım. Herifte sinsi bir tip var. Saçlar, hareketleri, sırıtışı… uyuz ediyor beni, hatta Poyrazın tek gözüyle Margaret’ı baştan aşağıya süzmesinden daha fazla. kaneBu bölümde Michael diye birinin küllerini şarabının içine kattı. (ne pis bir adamdır yahu) Onu geçtim müzik zevki berbat herifin. Müzik eşliğinde mumunu falan yaktı. Çok gereksiz bir sahneydi. Bu bölüm zaten diğerlerine göre 15 dk kadar kısaydı. Zaman doldurmak için eklenmiş galiba. Kane sahnesinde en sevdiğim an elini şıklatıp ışığı kapatması oldu.

Tapınakçıların başındaki Yüce Majestenin sesi ile Sofya’nın konuştuğu hocasının sesleri birbirine benziyor. Yüce Majeste bu hoca olabilir. 1 dolar şifresinin çözülüp, Majesteyle iletişim kurulmasına yardım etmişti çünkü.

Karanın hastanede ilaçları yutmaması polat-iskenderbana Polatın İskenderin elinde olduğu zamanları hatırlattı…

Son sahnede Polatın Kara ile görüşmesi çok güzel bi sahneydi bence. Karadan şaşkınlık falan bekliyordum ama bozuntuya vermedi. E tabi yeraltı adamı, ölü gibi yıllarca yeraltında yaşamış insan anlıyor Polatın halinden :D

Polat artık odasından çıkmalı diyorum ve yazıyı burada bitiriyorum. Bölüm hakkında yorum yapmak isteyenler olursa eğer aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirler (:

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar

 1. Duhan Alakuş 14 Aralık 2013

  Diziye renk katan dizinin klasına yakışan Kane nin sahneleri,diziyi toparlarsa kane toparlar. kurtlar vadisi her türk dizisi gibi sıradanlaşmamalı, aşk konularına yönelmemeli yok abdülhey gayenin peşinde akif aynurayla birşeyler yapıyor. Kurtlar vadisinin konusu bu olmamalı, kurtlar vadisi türkiyenin gerçeklerini anlatan, apayrı bir konsepti olan bir dizi. Kurtlar Vadisi ni diğer türk dizilerinden ayıran en önemlisi de konusu : küresel güçlerin türkiye üzerindeki etkileri, türkiyenin bu olaylara karşı tutumları… işin içinde gerçekçi bir yaklaşım var. hayatla bağdaştırabildiğimiz olayları, bilmediklerimizi ele alan bir diziydi. abdülün akifin kız peşinde koşmaları, aşk teması işlenecekse bu dizinin ne anlamı kalacak aç televizyonda rastgele bir dizi aşk konusunda bulursun en iyilerini

  Cevapla
  1. Mustafa Türk 17 Aralık 2013

   Hak veriyorum duhan. Ama şöyle de birşey var, birisiyle konuşurken bile sesimizi ara ara yükseltip düşürürüz karşımızdakinin ilgisinin dağılmaması için. Buna benzetilebilir. Hep aynı çizgide gidersen seyirci monotonlaşır, tabiri caizse öküzün trene baktığı gibi bakar, reklam çıktığında kendine gelir falan (:

   Cevapla
 2. Mustafa Türk 23 Aralık 2013

  son bölüme kötü demiyorum, diğer bölümlerine de demediğim gibi (:
  208 mükemmeldi.

  Cevapla
 3. Sema 22 Şubat 2014

  Bence kvp da en iyi bölüm 207 216

  Cevapla
  1. Mustafa 22 Şubat 2014

   Evet 216 da çok güzeldi, kaç bölümdür beklenen buluşma gerçekleşti. Ama polatın 2 kaburgası kırık halde ayaklanması bölümün hatasıydı (:

   Cevapla