Türkiye’de Araç Paylaşımı

Mustafa Türk

turkiye-de-arac-paylasimi

Dünyada hızla yaygınlaşan araç paylaşım hizmeti için Türkiye’de Garajyeri.com, kişiden kişiye araç kiralama hizmeti konusunda bir ilki sağladı. Araç sahipleri boşta duran araçlarını sistem üzerine kaydederek ek gelir elde ederlerken, araca ihtiyacı olan kişiler ise Garajyeri’ne üye olarak kendilerine en uygun ve en yakın aracı sahibinden direk kiralama şansı elde edebiliyorlar. Garajyeri’nin sağladığı bu olanak sayesinde araç kiralamak daha ekonomik bir hal alırken, araç kullanımının daha verimli hale gelmesi ile de çevreye verilen zarar büyük oranda azaltılmış oluyor.

Kullanılmayan kaynakların verimli bir şekilde yeniden kazandırılmasını hedefleyen Garajyeri’nde araç sahipleri araçlarını online olarak günlük, aylık ya da saatlik kiralayabilme imkanına sahip. Kiracılar lokasyon tabanlı Android ve IOS uygulamaları ile anlık ihtiyaçlarını hızlıca karşılayabiliyorlar. Garajyeri sağladığı farklı marka ve model seçenekleri sayesinde araç kiralama deneyimini keyfe dönüştürüyor. Aracını kullanmayan araç sahipleri aylık ortalama 1.500 TL ek gelir elde edebiliyorlar. Kiracılar isterlerse aracı sahibinden direk ya da kapılarına teslim alabiliyorlar.

Garajyeri üzerinden araç kiralama yaparak size en uygun ve en yakın aracı kolayca kiralayabilirsiniz.

Araç Paylaşımı Nedir?

Araç paylaşımı(car-sharing) özel araç sahibi olmanın beraberinde getirdiği maliyetten kurtularak, araç kullanımından elde edilen faydadan yararlanmayı sağlar. Araç paylaşımı dahilinde araç sahibi, kullanacağı güzergah ile aynı güzergaha gidecek olan kişileri aracına alıp birlikte yolculuk yapabileceği gibi, sabit, yıllık veya kiralama karşı ücret talebi ile aracını filo şirketlerine vererek de işletebilir. Ancak aracını filoya verme durumunda, anlaşma süresi boyunca araç sahibi aracını dilediği zaman kullanamayacağı için  bir araç paylaşım sistemine dahil olmak daha faydalı olacaktır.

Araç Paylaşım Sistemi Nasıl İşler?

Araç paylaşım sistemleri araç sahipleri ve araç ihtiyacı olan kişileri bir araya getirir. Araç sahibi aracını kullanmadığı zamanları belirleyerek araç paylaşım sistemi üzerinden kiraya verip gelir elde ederken, bir yandan da araç kullanımına bağlı olarak yaşanan çevre kirliliği, trafik vb. sorunları azaltmış olur.

Araç ihtiyacı olan kişiler ise kendilerine yakın bölgelerden istedikleri özelliklere uygun araçları kiralayarak özel araç konforunu yaşama imkanını bulur. Araç paylaşımı; oto kiralama sistemine benzer yanlara sahip olmasına rağmen, saatlik kiralama imkanı, yakınlık, kısa süre içerisinde kiralama işlemini gerçekleştirebilme, 7/24 hizmet alma şansı gibi kolaylıklar sağlamaktadır. Ayrıca elden imzalanan evraklar gibi güvenlik açığına neden olan prosedürlerden de kiracıyı kurtarır.

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar