Tatil Yapmak İçin İslami Oteller de Bulunuyor

Mustafa Türk

Gelişen teknolojiyle birlikte yaşam şartları da gelişti, gelişme derken negatif anlamda tabii ki. Yaşam şartlarının bu yöndeki gelişimi bireylerin kendilerini bir yarış içerisinde bulmalarına ve bir adım daha öne geçebilmek için daha çok çalışmanın gerekliliğine sebep oldu. Gelişen dünya düzeni, bireylere “ben bu yarışa katılmak istemiyorum” şeklinde bir söz hakkı tanımadı, tanıyamazdı da. Çünkü gelişen dünya düzeni, gelişen ünvanını taşıyabilmek için düzenin bireylerinin çalışmalarına ihtiyaç duyuyordu.

Az önce okuduğunuz yukarıdaki paragraf, bir hikayenin girişi olmaya aday. Fakat bu paragraf bir hikayenin girişi değil, içerisinde bulunduğumuz yaşam düzeninin zemininde bulunan beton kaplaması. Tıpkı beton tutmuş şehirlerimiz gibi.

Bu yazının yazılma amacı sistem eleştirisinden ziyade, bu sistem içerisinde yorulan insanın arzularından bir tanesi üzerinde durmaktır. İnsanoğlu çalışıyor, çok çalışıyor ve çok yoruluyor. Senenin belirli dönemlerinde verilen yıllık izinlerde yorgunluğunu atmak için çeşitli yollar tercih ediliyor. Aslında çoğu zaman bunun ismi “tercih” olmuyor. Kimisi köyünü, tabiat anasını tercih eder; kimisi turistik bir kentte denize girmeyi tercih eder; kimisi dünya turuna çıkmayı tercih eder… Kimisiyse köyü olmadığı için köyüne gitmeyi, uçağa binemediği için dünya turuna çıkmayı, alışılmış koşullar altında denize girmeye inancı izin vermediği için denize girmeyi tercih edemez.
islami-tatil-oteller
Toplum olarak biliriz ki deniz kenarları, sahiller, kumsallar muhafazakâr kesim için tam anlamıyla bir tehdittir. Ama toplum olarak çok da bilmediğimiz bir şey vardır ki, o da inancının çerçevelediği sınırları gözeterek tatil yapmak isteyen kişilere özel tatil yerlerinin de bulunduğu.

İslami şartlar dikkate alınarak planlanan bu tatil yerlerinde kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı olan yüzme havuzları, spa ve sağlık merkezleri, alkolsüz ve helal yiyecek ve içecekler sunuluyor. Kadın ve erkekler için ayrı ortamlar sunmanın haricinde aileye özel hizmetler de verilebiliyor. Ayrıca tatil yapmaya gidenlerin ibadetlerini yerine getirebilmeleri için gerekli olan tüm ihtiyaçlar karşılanıyor. İslam Tarihi ve İslam Kültürü’nü öğrenmeye ve tanımaya yönelik çeşitli geziler ve aktiviteleri içeren programlara yer veren İslami oteller ve tesisler de bulunuyor.

Tatil yapmak için genele göre biraz daha seçici davranması gerekenler, işlerini kolaylaştırmak için aşağıdaki linkte yer alan siteye göz atabilirler.
www.islamitatilyerleri.net/tr/islami-oteller

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar