Takip Edilesi Kişisel Bloglar

Mustafa Türk

Birkaç aydır dikkatimi çekiyor, rastladığım bloglarda hep takip ettiklerim diye sayfalar görüyorum. Sağolsunlar bu sayfalar sayesinde güzel, okunabilir bloglar keşfettiğim oluyor. Güzel, okunabilitesi yüksek blogların keşfi amacıyla bir mim başlatılmış. Mim sırası sağolsun, varolsunlar Dost Biri ve Hunili Blog (Dikkat Deli Var!) sayesinde bana geldi. Her mimde olduğu gibi mimin ne demek olduğundan bahsetmeyeceğim. Mimlenen kişi takip ettiği blogları paylaşacak ve takipçilerine, yeni takip edilesi bloglar önerecek.

takip-edilesi-bloglar-turkmustafa.com-cayyasin-blogu
Kelimeler Benim
Kelimelerin Gücü Adına!.. Nidasıyla yazan Sezer Abinin blogu. Bir siteye girdiğinizde tasarımından çok etkilenirsiniz de şöyle bir bakayım dersiniz ve iki dakika takıldıktan sonra ağzınızın tadı kaçar ya hani… İşte hiç de öyle bir blog değil. Tasarımı mükemmel ama okudukça okutan bir blog. En beğendiğim tasarıma sahip blog diyebilirim. Çeşitli yarışmalarda ödüllere sahip oluşuyla blogunun sadece beni değil herkesi etkilediğini ispat ediyor. Sezer Abi takip ettiğim ilk blogculardan olmasına rağmen kendisini yeni yeni tanıyorum. Kendisi bir uzay tutkunu. Teleskobuyla çektiği fotoğrafları gördükten sonra benim de uzaya olan ilgim ciddi derecede arttı.

Mutluluk Satıcısı
Mehmet Cabar’ı takip etmem için birçok sebep var. Kendisinin Mutluluk Satıcısı olduğunu ilan ettiği ilk zamanlarda dedim ki; Al işte kişisel blog yazan üç beş kişi vardı birisini daha kaybettik. Ama zamanla gördüm ki yazdığı yazıların her birisi bir şekilde kolunu uzatıp bana dokunuyor. Müzik zevkini daha doğrusu paylaştığı müzikleri pek beğenmiyorum açıkçası. Sübliminal reklamcılıkla ilgileniyor şu sıralar. Bunu blogunda yayınladığı tanıtım yazılarında rahatlıkla görebilirsiniz. Diğer bloglarda gördüğünüz tanıtım yazılarını okumadığınızı biliyorum, çünkü ben de okumuyorum. Ama bu adam öyle bir yazı yazıyor ki, tanıtım yazısı olduğunu şanslıysanız yazının en sonunda anlıyorsunuz. Şanslı değilseniz o size çaktırmadan reklamı yapmış oluyor bile zaten. Başarısını derecelendirmek benim haddime değil fakat alanında gerçekten başarılı olarak ilerliyor. Ben mutluluk satıcam deyip takipçilerini mutlu eden bir blog. Çayyaş, mutluluk hormonu salgılamanız için günde bir doz Mehmet Cabar tavsiye eder :)

Dost Biri
Kendisini bloguma bıraktığı yorumlar vesilesiyle tanıdım. Kerim Potuk, okurlarına dost eli uzatan bloglar yazıyor. Başlarda kişisel blog yazıyordu, sonraları blogunda film tavsiyelerine yer vermeye başladı. Önceleri hergün muhakkak bloguna girer yazdığı yazıları okurdum. Alışkanlık olmuş ki hala da bakıyorum ama film tavsiyesi yazdığı zamanlarda okumuyordum. Ama film izlemek istediğim zaman da İMDB’ye falan bakmazdım direk Kerim Hocamı okurdum. Şu sıralar film tavsiyelerini azaltıp biraz daha genele yoğunlaştığını görüyorum. Kendisi blogculuk alanında deneyim sahibi birisi. Çeşitli alanlarda blog yazıyor. Reklamcılık ve pazarlama üzerine çok güzel yazıları var. Birkaç yazısını okursanız, yazdıklarının ortak özelliğinin eğlendirici ve bilgilendirici olduğu kanısına varacaksız.

Hızlı Adam
Benim kafamda Jet Adam diye yer etmiş isminin Bünyamin Kapıcıoğlu olduğunu aradan çok zaman geçtikten sonra öğrendiğim pazarlamacı bir blog yazarı. Çok öncelerden birkaç yazısını okumuştum fakat takipçisi oluşum yakın zamana dayanıyor. Misafir Blogculuk etkinlikleri sayesinde sıkı takipçisi oldum. Pazarlama sırları ve satış yöntemleri üzerine çok güzel, bilgilendirici yazılar yazıyor. Blogunu “Pazarlama Sanatı”nı sergilediği bir tezgah olarak görüyorum. Okuyanların mesleki alanda yükselmelerini sağlayabilecekleri kişisel olarak gelişebilecekleri bir blog.

Suskumru
Blogunun isminden yola çıkacak olursam benim gibi balık burcu olduğu şeklinde bir tahminde bulunurdum. Çağrı Mustafa Alkan kısaca Çağrı Abi diyorum ben ona, öncelerden çok güzel yazılar yazıyordu. Evet, önceler. Şimdi yazmıyor. Yoğun bir programı var sanırım. En kısa zamanda bloguyla kucaklaşıp bizlere bir selam çakmasını çok istiyorum fakat blogundan önce tabiki kişisel yaşamına öncelik vermeli. Son zamanlarda blogunda gördüğüm tek güncellik temayı değiştirip tanıtım yazıları yayınlaması oluyor. Dediğim gibi her şeyin bir vakti olduğu gibi Çağrı Abinin de bloguyla kucaklaşma zamanı gelecektir. Ha Çağrı Abinin oyuncu olduğunu, dizilerde oynadığını ve çok güzel bir kitap zevki olduğunu da söylemeden geçmeyeyim.

Usluer
İsmail Usluer, uzun zamandır takipçisi olduğum bloglardan. Kimi zaman siyasi yazar kimi zaman daha farklı. Ama son zamanlarda kişisel yazılar yazmıyor eskisi kadar. Sebebi benim de aynı dertten muzdarip olduğum kimlik sorunu. Kimlik sorunu derken, site isminde adının geçmesi, siteye girildiğinde ha bu yazıyı İsmail yazmış diyebiliyor olmak. Kullandığı temaları hep beğenmişimdir, tema zevki gerçekten güzel.

Yemre
Kendisinden yaptığı tasarımlar sayesinde haberdar oldum. Ve bir ara blogunu incelediğimde yazıları gerçekten dikkatimi çekti. Siyasi ve eleştiri içerikli yazılar yazıyor. Takip ettiğim bloglardan. İsminin Yunus Emre olduğunu tahmin ediyorum. Ama dediğim gibi sadece bir tahmin. Site ismini de yazıları kadar beğeniyorum. Yemre… Hoş gelmiyor mu kulağa?

HGT
Tam olarak hangi alanda yazdığı hakkında yorum yapamam. Çünkü bir noktaya odaklanmış bir şekilde yazmıyor. Ne Yapılmalı? diye önceleri benim de niyetlendiğim güzel bir projesi var. Takip ettiğim blog yazarlarından birisi Hakkı Gürkan Tüçel.

Burak Göç
Sıkı bir takipçisi olmasam da arada bir girer okurum. Yazılarına farklı bakış açılarıyla yaklaşıyor ve bu da benim dikkatimi oldukça çekiyor. Seviyorum böyle yazıları. Rahat ve güzel bir üslubu var. Ayrıca hakkımda sayfasını da beğeniyorum. Kendisine şiir yazmış :D

Okuduğum bloglar bu kadar değil tabiki. Çok sık girip, acaba yeni bir şeyler karalamış mı diye bir baktığım bloglar. Şuan aklıma gelenler bunlar. MİMcilik gelenek ve göreneklerine göre gelen mim, bir başkasına paslanır. Çevremdeki blog yazarlarına baktım da ilk aklıma gelenler daha önce bu konuda mimlenmişler zaten.

Bi’ çay koyayım kendime…
Hah buldum!
Sezer Abi, Ubeydullah ve Furkan
Bu üç ismi mimledim ben de…
Şimdi onlar düşünsün :D

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar

 1. Mehmet CABAR 14 Eylül 2014

  Sen hep varol Mustafa :)

  Siteme sürekli girip her yazıma içtenlikle bıraktığın yorumlar ile sen benim blogum için farklı bir seviyedesin. Unutulmayacaksın.:)

  Tanıtım yazılarına değinmişsin. İyi etmişsin. Çok yazıyor muyum bilmem ama öyleyse bana söylemeni istiyorum. Sürekli geri dönüt alarak bir yerlere gelmeye çalışıyorum.

  Okuyucuyu sıkmadan birşeyler ortaya çıkarmaya çalışıyorum. Bu sayede ilerideki hayalim için egzersiz yapmış oluyorum. Markalarla kişileri bir araya getirmek için.

  Şu sıralar transhümanizm, sübliminal reklamcılık, girişimcilik üzerine çeşitli konularda ilgim var. Hepsi çok harika konular :))

  Ve ben buradaki listede olduğum için gerçekten mutluyum. Umarım sitemde bulduğunuz o samimiyeti, hiçbir zaman kaybetmezsiniz.

  Cevapla
  1. Mustafa 14 Eylül 2014

   Tanıtım yazıların hiç rahatsız etmiyor. Aslında senin blogundaki tanıtım yazıları sayesinde yeni fikirler edindim. Senin yazdığın tarzda tanıtım yazılarına hiçbir yerde rastlamadım daha önce. Tanıtım yazısı olduğunu linki gördükten sonra farkedebiliyor insan.

   Bu modele yakın bir şey onedioda var sanırım. 9 madde bir konu hakkında öneride bulunup 10. maddede reklam yapıyorlar.

   Onun dışında gerçekten severek okuduğum kişilerdensin ve seni okuyunca gerçekten mutlu oluyorum. Sayın mutluluk satıcısı beni mutlu ettiğin için inşallah ilerleyen zamanlarda bir ücret talep etmezsin :)

   Cevapla
 2. Kerim Potuk 14 Eylül 2014

  Ben zamanında film için Seyyahelma’ya (Dileğin sitesi) girer bakardım. Önce oradan seçer çok nadirende IMDB’ye danışırdım. Şimdi seninde film için bloguma bakıyor olmanın bana verdiği gaz peşpeşe tane film yorumu yazdırmaya yeter de artar :)

  Yazdıklarımın bilgilendiriciliğine birşey diyemem ama eğlenceli olup olmadığı konusunda şüphelerim var. Eğer gerçekten eğlenceli olduğunu düşünüyorsan doğru yoldayım demektir. Son yaptığımız konuşmada da dediğim gibi yazarak mutlu olmak yerine beni mutlu eden şeyleri yazmayı seviyorum. Bu vesileyle zatıalinizi eğlendirebilmişse bu aciz kul, ziyadesiyle mutluluk duyar.

  Cevapla
  1. Mustafa 14 Eylül 2014

   Her yazında mizahı bir ucundan tutup yansıtıyorsun bizlere. Eğlenirken yeni şeyler öğrendiğim doğrudur.
   Film yorumları yazmanı istemiyorum ben aslında. Çünkü film izlemeye vaktim olmuyor ve izlemiyorum. İzlemediğim için blogunda film yazısı görünce okumuyorum o yazıyı.

   Ha ne zaman ki film izleyeceğim, hemen senin blogda bitiyorum :)

   Cevapla
   1. Kerim Potuk 14 Eylül 2014

    Bunu söyleyen ilk sen değilsin Mustafa hocam. Biraz azaltacağım bende gelen yorumlara göre :)

    Cevapla
    1. Mustafa 14 Eylül 2014

     Dadından yenmez o vakit :D

     Cevapla
 3. Hızlı Adam 15 Eylül 2014

  Merhaba Arkadaşlar,
  HızlıAdam ünvanına yakışmayacak bir şekilde bloğumun içerik ekleme hızını düşürmüş durumdayım. Misafir ilişkilerin de azaldığı bu süreçte kafamı kaşımaya zaman bulamadığımı belirtmek isterim.

  Bu makaleyi okumadım henüz. İş yerimde yoğunlaşmam gereken birtakım hedefler var ve tıpkı bir futbolcu gibi özel hayatıma da dikkat etmem gerekiyor. (Bu da bir makale konusu olacak)

  Şu dar boğazdan çıkınca aranıza döneceğim. Tahmin ettiğimden uzun sürdü. Bir süre beni özleyin :) (Ben bloglarınızı özledim valla)

  Makale hakkındaki yorumumu okuduğumda yazacağım :) Herkese iyi bloglar

  Cevapla
  1. Mustafa 15 Eylül 2014

   Sahalara dönmeni dört gözle bekliyorum Jet Adam :)

   Cevapla
 4. HızlıAdam 16 Eylül 2014

  Tekrar merhaba. Yazıyı bu sabah ofisteki işlerimi hızla hallederek okuma şansı buldum:) (PC başında ayırdığım süreyi %90 iş için kullanıyorum) Güzel bir makale ve ben de tavsiyeler arasındayım. Teşekkür ederim. Bu arada mim bana da gelmiş. En kısa zamanda yazacağım makalemi. PERŞEMBE günü izinliyim. Eğer o gün de hatun kolumdan tutup “Ailene hiç zaman ayırmıyorsun” diye tutturmazsa gün boyu bloglayacağım. Patlama yapacağım :D

  Cevapla
 5. HGT 16 Eylül 2014

  Bu listede olmak mutluluk verici. Düşüncülerin için teşekkürler :)

  Cevapla
 6. yemre 16 Eylül 2014

  Tahmininiz doğdudur :) Sizin bloga nereden ulaştım tam bilemiyorum fakat yaklaşık 2 aydır takip listesinde, günlük girdiğim bloglardan :)

  Cevapla
  1. Mustafa 16 Eylül 2014

   Doğru tahminim beni mutlu etti :) Ayrıca şu yorumunuzda bana bir söz vermiştiniz onu hatırlatmak istedim :D

   Cevapla
 7. Burak Göç 13 Mart 2015

  Doğrusunu söylemek gerekirse ben seni siteme bu sayfada yer vermen sayesinde birkaç gün önce tanıdım :) Yine de takip ettiğim blogların arasında bundan sonra seninkinin de olacağını bilmeni isterim. Bu güzel listede güzel insanların arasında yer bulmak güzel :)

  Cevapla
 8. Muaccel 2 Mart 2016

  Merhaba. Şöyle kabaca 1 aylık bir blogum var. Bi ben okuyorum blogumu, bi de mesai arkadaşım. Eşim bile “sen yaz, topluca okurum ben.” güdüsüyle hareket ediyor.

  Doğru sonuca mı vardım bilmiyorum ama, “okunmak” için başkalarının blogunun okunması gerektigi nihayetine eriştim. İşte bu durumu gogıllayınca size ulaştım. Şimdi o listedekilerin her birini teker teker taciz edicem, evvela bunun için bir teşekkür borçluyum size, ama şimdi etmicem, yazının sonunda yekünen edicem.

  Hocam şu en yukarıdaki Hakkımda, bana dair, kısa kısa vs. sekmeleri nasıl oluşturdunuz, türkün içine çayı nasıl koydunuz, bumerangda nasıl platin olurum, parayı nasıl bulurum…

  Merhaba, ben memurum,
  Hoş geldim.

  Cevapla
  1. Mustafa Türk 2 Mart 2016

   Merhaba Muaccel, wordpress menüler kısmından istediğiniz menüleri ekleyebilirsiniz. Çay bardağı için cevabım ise, logomu hazırlarken yerleştirdim bardağı oraya. Görsel programlar kullanarak ya da bu işi yapan kişilerle anlaşarak bu işin altından kalkabilirsiniz. Bumerang hakkında bilgim yok, ben kullanmıyorum.

   Cevapla
 9. Milli Piyango 28 Temmuz 2016

  Sayısal oyunlar ile ilgili başarılı tahminleri veren bu blogu da listene eklemelisin mutlaka.
  Para kazanmak önemli.

  Cevapla
 10. esenyurt mobilya mağazaları 1 Ağustos 2016

  emegınıze sağlık hoş bir seçki olmuş

  Cevapla
 11. kayseriwebs 22 Mart 2017

  gerçekten özenle seçilmiş bir bloglar

  Cevapla
 12. Kedi 26 Haziran 2022

  Çok Güzel Bir Paylaşım. Gerçekten Teşekkür Ederim.

  Cevapla