Sınava Nasıl Çalışılır?

Mustafa Türk

Bugün günlerden bir sınav arefesi. Bir haftadır çeşitli sınavlara girip çıkıyorum zaten. Ama bu sınava nasip oldu bir sınava nasıl çalışılır yazısı hazırlamak. Mümkün olduğunca kısa ve öz bilgiler vermeye çalışacağım.

Not: Bu yazıda anlatılanlar sadece sınavdan önceki gün ve sınavın gerçekleşeceği gün için geçerlidir.

Sabah erken kalkılır ve önce el yüz yıkanır. Hemen ayılıp tempoya girebilmek için mentollü diş macunuyla dişler fırçalanır.

Malum sınava çalışmak son güne kaldı, haliyle zamanı optimize ederek kullanmamız gerekir. Bu yüzden, çalışırken zırt pırt ara vermemek adına kahvaltı faslı aradan çıkartılmalıdır.

Mutfağa geçip önceki günden içinde birikmiş olan posalar temizlenip çay suyu ocağa koyulur. Sık ara vermemek için kahvaltımızın glisemik indeksi düşük şeylerden oluşması gerekir.

Glisemik indeksi düşük besinler, kan şekerini yavaş yavaş yükseltir ve uzun süre dengede kalmasını sağlar.

Glisemik indeksi yüksek besin alırsak kan şekerimiz birden fırlar. Kendimizi dipçik gibi hissederiz, çalışmak için otururuz. 10 dakika sonra kuyruğunu sallayan inek mi dişi, yoksa sallamayan inek mi dişi diye düşünmeye başlarız.

Güzelce kahvaltımızı yaptıktan sonra çalışmaya hazırız demektir. Mümkünse porselen bir bardağa ya da termos bardaklara çayımızı alıp çalışmaya oturabiliriz. Çay ne kadar uzun süre sıcak kalırsa o kadar iyi.

Bilgisayar açılır, ardından hızlıca bir rutin olarak kontrolünü yaptığımız siteler arasında gezilir. Varsa bildirim, onlara göz atılır. Hoca sınavla ilgili tüyo vermiş mi acaba diye mailler kontrol edilir.

Son olarak Youtube açılır ve çalışılacak olan dersi güzelce anlatan Hintli birinin kanalı açılır. Başlanır izlenmeye. Arada bir “ulan şu sınav bitse de bir Aamir Khan filmi açıp izleyeyim” isteği gelebilir, normaldir.

Introduction videosu bitip Youtube, playlistteki bir sonraki şarkıya geçmek için hazırlanırken dur arkaya bir müzik açayım diye Spotify’a geçilir. Biraz dolandıktan sonra “Ya bu cover’ın orjinalini kim söylüyodu ki” diye Google’a geçilir. Cevap bulunur. Tatmin olunur.

Sonra turkmustafa.com’a girilip bir bakılır.

Üşen bakalım, üşen Mustafa. Daha ne kadar üşenicen bakalım!

denir. Bloga arada bir girip, bakan insanlara da ayıp oluyo diye düşünüp vicdan yapıp başlanır yeni bir blog yazısı yazılmaya.

Başlık: Sınava Nasıl Çalışılır?

İçerik: Böyle.

Affınıza mağruren. Görüşmek üzere. 👋🏼

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar

 1. Çağrı Mustafa ALKAN 12 Nisan 2018

  Yazıyı çay içerken bana anlatıyormuşsun ya da arkadan gizli bir göz gibi seni izliyormuşum gibi hissettim. Ayrıca inek zaten dişi değil mi? Hani kuyruğunu sallaması bir şeyi değiştirir mi bilemedim :) Yazmayı aksatan senin gibi birkaç kişi daha var, sen papara yemekten kurtuldun şimdilik :)

  Cevapla
  1. Mustafa Türk 14 Nisan 2018

   Çağrı abi, evet kuyruğunu sallayıp sallamaması bir şeyi değiştirmiyor. İnek, yine inek :)
   Yazmayı bazen özlüyorum. Ama “hadi” diyememek asıl insanı paparaya sevk eden.
   Varolasın.

   Cevapla
 2. Erol 3 Eylül 2018

  Millet olarak sınavlara 1 hafta kala çalışmaya çalışıyoruz :) Ve bu sınavdan çok şeyler bekliyoruz :)

  Cevapla