Selamün Aleyküm Dünya

Mustafa Türk

turist-omerSelamün aleyküm bloğum ve vaktini bu selamlaşma yazısını okumaya ayıran değerli gelecekteki takipçiler (: Bloğumu açtığımda Hello World! yada başka bir deyişle ‘Merhaba Dünya!‘ başlıklı ilk yazısını bu şekilde değiştirmek istedim. Zaten oldum olası sevemedim bu lafı, hiç sıcak gelmiyor bana. Bugüne kadar açmış olduğum tüm wordpress sitelerindeki bu ilk yazıyı siliyordum. Bu sefer hem farklılık olsun hem de kişisel blog olduğu belli olsun diye düzenlemekle yetindim (:

Bloğumu mustafaturk.com şeklinde açmayı çok istiyordum. Lakin başka bir adaşımız siteyi benden hızlı davranıp almış, ne diyelim canı sağolsun (: Bu adaşımla iletişime geçip site adresini satın almayı düşündüm ama cevap alamadım yada yanlış bir iletişim kanalını kullandım bilmiyorum. Durumun böyle olması beni üzdü, çünkü kişisel bir bloga en iyi gidecek isim yazarın kendi ismidir. Neyse 2 hafta kadar bir karar verme sürecim oldu. Bu sürecin nasıl bir karın ağrısı olduğunu daha önce site açmış kişiler bilirler. Çok değerli arkadaşlarım ve büyüklerim sayesinde büyük bir liste oluşturdum. Ama liste de ne liste görmeniz lazım… Karacaoğlan, bendendökülenler, Türkoloji, Türkün yeri, Türkün gıdası gibi gibi çok farklı bir listeydi (: Hepsine çok teşekkür ediyorum… Baktım işin içinden çıkış yok ben de madem mustafatürk ü alamıyorum türkmustafa yı alayım dedim ve aldım, konu kapandı.

Bloğun isminden ziyade, bu blogda nelere yer vereceğimden bahsetmek istiyorum. Öncelikli amacım, yazmış olduğum farklı türlerden yazıların derli toplu durması için bloğumu açıp bundan sonra burada yayınlamak istedim. Bugüne kadar en büyük pişmanlıklarımdan olan kitap okuma’ma alışkanlığımı yenmeye çalışıyorum. İlgimi çeken türlerde kitaplar okumaya başladım. Okuduğum kitaplar hakkında yorumlarımı ve kitabın içeriğinden bahsettiğim yazılar da yayınlayacağım. Hakkımda sayfasını okuyanların da bildiği gibi (şair burada hakkımda sayfasının okunması gerektiğini belirtmek istiyor :D ) bilgisayar mühendisliği bölümünde ingilizce hazırlık okuyorum. İngilizcemi writing alanında geliştirmek için ingilizce yazılar da yazacağım. İlerleyen zamanlarda da alanımla ilgili öğrendiğim yeni bilgileri, yazdığım programları, projelerimi burada yayınlamayı düşünüyorum. Yapacaklarımdan aklıma gelenler şuan için bunlar, aklıma gelmeyenleri de gördüğünüzde zaten haberdar olursunuz (:

Yazıyı daha fazla uzatıp da sıkmak istemiyorum. Selam olsun değerli sizlere, dua ile…

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar

 1. Volkan 14 Kasım 2013

  Hayırlı olsun musti blogun.Yazdığın yazıları takip etmeye çalışacağım.Ayrıca kitap okuma konusuna gelirsek ne tarz kitaplardan hoşlandığını belirtirsen 2-3 kitap önerebilirim :)

  Cevapla
  1. Mustafa Türk 14 Kasım 2013

   Volkan teşekkür ederim, belirli bi tarzım yok aslında. sen önerilerini yaz bana ben aralarından seçeyim (:

   Cevapla
 2. arka_siradak_hacker 14 Kasım 2013

  hayırlı uğurlu olsun, faydalı olacağına inanıyorum, her zaman içindeki sesi dinlemeye devam et, kolay gelsin (:

  Cevapla
  1. Mustafa Türk 14 Kasım 2013

   teşekkür ederim Azizim (:

   Cevapla
 3. Mücahit 14 Kasım 2013

  Finally… Congratulations!

  Cevapla
  1. Mustafa Türk 14 Kasım 2013

   Really, thank you (:

   Cevapla
 4. Dost 14 Kasım 2013

  Ve aleyküm selam. Selam almak farzdır unutma.

  Cevapla
  1. Mustafa Türk 14 Kasım 2013

   tamam.

   Cevapla
 5. Anonymous 14 Kasım 2013

  mustafa hayırlı olsun anonim seni takip edecektir her daim

  Cevapla
  1. Mustafa 3 Şubat 2015

   Anonim mi, hoş geldin hacım. Anonim candır ;)

   Cevapla
 6. Ömer Faruk ŞAFAK 16 Mart 2014

  Whatsapp durumunda gördüm blogunu kardeşim :) sanırım biraz geç kalmışım selamını almak için…ve Aleyküm Selam diyeyim…

  Gelecekte başarılı bir mühendis olacağını düşünüyorum inşaallah yanıltmazsın beni :)

  Cevapla
  1. Mustafa 16 Mart 2014

   Şafakcım eyvallah sağolasın, inşallah.. (:

   Cevapla
 7. Nizamettin Gümüş 29 Eylül 2019

  Derdini dahi anlatacak olsan dahi, SEO kurallarına uygun olmalı demişti ismini hatırlamadığım biri çok zaman önce.

  Daha önceleri açıp kapadığım yahut kaderine terk ettiğim bir çok blogda bu felsefeyi benimsemiştim.

  Tabi bunun ne kadar gereksiz bir detay olduğunu çok sonraları anladım.

  Yazmak belirli kalıplara sığdırılamayacak kadar önemli bir mesele.

  Bunun en güzel örneğini Ismail ve senin blogunda görebiliyorum.

  Umarım hikayen daha çok uzun seneler devam eder.

  Cevapla
  1. Mustafa Türk 29 Eylül 2019

   “Bu milleti senelerce terörizmle uğraştırdılar.” demişti birisi televizyonda, uzaktan sesini duymuştum. O geldi aklıma. Ben de “blog yazarlarını senelerce SEO kurallarıyla uğraştırdılar.” demek istiyorum.
   Blog yazarları yazılarını sadece “yaz ve yayınla” olarak göremedikleri için genellikle yazma heveslerini kursaklarında bırakıyorlar. Anlatacağımız şeylerin özüne dönmeliyiz, kurduğumuz cümlenin kaç kelimeden oluştuğunu, anahtar kelimeyi ne sıklıkla içerdiğini kafaya takmadan.

   Bir dönem ben de bu şekildeydim. SEO kaygısından kurtulduğumu düşünüyorum.
   Güzel düşüncelerin ve dileklerin için teşekkür ederim.

   Cevapla