Sahte Fotoğrafı Anlama Yöntemi ‘Görselle Ara’

Mustafa Türk

Biliyoruz ki ülkemizde medya organlarının büyük bir kısmı taraflı yayıncılık yapıyor. Hatta büyük haber sitelerinde bile asparagas haberler yer alıyor. Gündemi çok değişken bir ülkede yaşıyoruz. Ve gündeme dair hergün yığınla fotoğraf facebook, twitter gibi sosyal medya ortamlarında paylaşılıyor. Örnek vermek gerekirse gezi parkı eylemleri sırasında paylaşılan zombi-saldirisi-2bazı fotoğrafların sahte olduğu bir süre sonra gün yüzüne çıktı. Sahte fotoğrafları paylaşanlar bunu öğrendiklerinde bir nebze de olsa utandılar, tereddüt yaşadılar. Dün gece yazdığım Kütahya Sevgi Yolunda Büyük Felaket isimli asparagas haberi örnek verebilirim. Ben bir olayı anlattım ve inandırıcılığını desteklemek için bazı fotoğraflar kullandım.

O yazıda da belirttiğim gibi, bugün, paylaşılan fotoğrafların sahteliğini anlamak için bir yöntem göstereceğim. Hergün defalarca ziyaret ettiğimiz Google amcamızın çantasında bir fotoğraf albümü (yada koleksiyonu ne derseniz artık) var. Google amcamız bize istediğimiz zaman bu fotoğraf albümüne göz atmamıza imkan sağlıyor. Hatta o fotoğrafı ne zaman albümüne koyduğunu bile bize söylüyor. Google uzun zamandır bu hizmeti vermesine rağmen, Google’ı sadece facebooka girmek için (önce google.com açılır ve arama motoruna face yada facebook yazılır. Milletimiz biraz üşengeçtir, google.com yazdığı yere facebook.com yazmaya üşenir ama uzun uzun bunları yapmaya üşenmez.) kullanan bir topluluk olduğumuz için çoğumuz hala haberdar değiliz bu özellikten. Fazla uzatmadan aşamaları yazayım. Malum üşengeciz, yazı uzun diye nasıl yapacağımızı öğrenmeden sayfayı kapatabiliriz.

1) Öncelikle araştırmak istediğiniz fotoğrafa sağ tıklanıp “resim url’sini kopyala” ya basılır.
2) Ardından google.com açılır.
3) Görseller bölümüne girilir.
4) Arama bölümüne gelip sağ taraftaki iki resimden fotoğraf makinesi olan (görselle ara) seçilir.
5) Eğer araştırmak istediğiniz fotoğraf bilgisayarınızda kayıtlıysa “Görsel yükleyin” e basılır.
Bilgisayarınızda değil de internette rastladığınız bir fotoğrafsa boşluğa sağ tıklanıp yapıştır’a basılır.
6) Görselle ara butonuna basılır.

Elimizdeki fotoğrafın daha önce hangi tarihlerde, hangi sitelere, hangi açıklamalarla yüklendiğini ve benzer resimleri açılan bu sayfadan görebilirsiniz. “Bu görsel için en iyi tahmin: ….” kısmından da konuyla ilgili google amcanın bildiği bütün bilgileri öğrenebilirsiniz.

Eğer yazdıklarım anlaşılır olmadıysa (insanlık hali basit anlatamamış yada kafanızı karıştırmış olabilirim) aşağıda resimli anlatımı da yaptım. Adım adım takip edebilirsiniz.

Her gördüğümüz fotoğrafın gerçek olup olmadığını bilmeden paylaşmamanızı tavsiye ederim. Sahteliği anlaşıldığında paylaştığınız kitle tarafından itibar kaybedebilirsiniz. Şayet bu tarz olaylar yaşandığı zaman takip ettiğim arkadaşların sayısı yarı yarıya iniyor. Sormak istediğiniz herhangi birşey varsa aşağıdan yorum yapabilirsiniz. İyi günler dilerim.

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar

 1. sencer kılıç 5 Mart 2014

  eyvallah..

  Cevapla
 2. Nazım Mert 22 Ocak 2015

  Yer imlerine ekledim , işe yarayabilir.Bilgi için teşekkürler.

  Cevapla
 3. erkan 11 Mayıs 2015

  Makale içindeki resim cok sevdigim bir diziden alınma tabi görünce okumamak elde degil güzel bir paylasım olmus tesekkürler.

  Cevapla
 4. Tuna 23 Temmuz 2015

  Bunun yanında bir çok fotoğrafta yakınlaştırıldığında photoshop ile düzenlendiği anlaşılıyor. Bilgi için teşekkürler

  Cevapla
 5. Burak 23 Temmuz 2015

  Güzel bir paylaşım teşekkürler

  Cevapla
 6. Berk 24 Temmuz 2015

  Bundan sonra her şeye inanmamak kontrol etmek gerekiyor, teşekkürler paylaşım için

  Cevapla
 7. hasan şengöz 15 Aralık 2015

  peki kullanıcı fotoyu internetten indirir bilgisayarına veya telefonuna tekrar kendi paylaşımı için yüklerse de mi anlaşılır?

  Cevapla
  1. Mustafa Türk 15 Aralık 2015

   Evet, görselle arama yapıldığında Google, senin görseline benzeyen her resmi gösterir. Tarihlerine ve diğer bilgilerine bakarak merakını giderebilirsin.

   Cevapla
 8. Emre 18 Ocak 2016

  Ben daha çok görselin farklı boyutlarını aramak için kullanıyorum. Bir de okuduğunuz yazının çalıntı olup olmadığını da anlayabiliyorsunuz.

  Cevapla
 9. kaan 11 Mart 2016

  bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim.:)

  Cevapla
 10. murat 13 Temmuz 2016

  teşekkürler makale için..

  Cevapla
 11. slimcaps 18 Ocak 2017

  Çok yararlı bir blog olmuş ve bilgilerde çok yardımcı olacak bilgiler.Teşekkür ediyorum :D

  Cevapla
 12. Recep 20 Ocak 2017

  görsellerde google’ın daha da gelişmesi gerektiği düşüncesindeyim. çok fazla benzer içeriği bir araya getirme konusunda ısrarlı ve bunu da bazen resminizin ismine göre yapmakta ki, bu arama motorundaki kaliteyi düşürüyor. bazen aradığım resim daha kolay bir şekilde bulunabilecek iken google benim yüklediğim içeriğin isminin uygun olduğu içerikleri çıkarmasından dolayı resmi bulamıyorum. Kısacası özetlemek gerekirse; google resim içeriğine ve renk tonlamasına odaklanmak yerine resim isimlerine odaklanmayı bırakmalı!

  Cevapla
 13. Derune 29 Mayıs 2017

  harika paylaşımlar tskler zevkle okudum kolay gelsin devimini bekliyorum

  Cevapla
 14. Selen Aydoğan 22 Eylül 2017

  İşe yarar bilgi için teşekkür ederim.

  Cevapla
 15. Mehmet Seven 16 Temmuz 2018

  Merhaba admine bu konuyu açtıkları için teşekkür ederiz.

  Cevapla