Ruhi Mücerret

Mustafa Türk

ruhi-mucerret-murat-mentes-5En sonki kitap incelemem, Aşkın Son Nefesinden sonra yaklaşık 10 tane kitap okudum. Bloğu açtığım zamanlarda okuduğum her kitap için bir inceleme yazısı yazarım diye düşünüyordum. Ama bloğumda kitaplar diye bir kategori olduğunu unutmuşum bu süreçte. Kitap incelemelerini yazmak aklıma bile gelmedi diyebilirim. Geçen haftalarda Ruhi Mücerret’ten bir bölüm paylaşmıştım, Savaş Kadın İşidir diye. O aralar aklıma getirdi Dost Biri. Kitabı bitireli 2 hafta olmasına rağmen yazmaya fırsat bulamadım.

Ruhi Mücerret – Murat Menteş

Kitabı elinize aldığınızda dikkati ilk çeken kitabın adı olması gerekirken, kapaktaki televizyon ekranı oluyor. Televizyonda 3D görüntü var. 3D dediğim, eskiden oynadığımız tasolarda olurdu hani. TV taso denirdi, hareket ettirdikçe tasodaki resim değişirdi. O şekilde bi televizyon ekranı var. Kitabı aldığımda kitap hakkında hiçbir bilgim yoktu. Okuma sebebim Murat Menteş’in bir diğer romanı olan Dublörün Dilemması‘nı okumuş olmamdı. Şayet onu da çok beğendim. Belki bir inceleme yazısı da o kitap için yazabilirim. Ruhi Mücerreti görünce, Mehmet Akif’in Fışkırır ruhi mücerret gibi yerden naaşın dizesi aklıma gelmişti.

ruhi-mucerret-murat-mentesYine kapakta ‘Benim yaşımda aşk, kimin kollarında öleceğine karar vermektir. Aslında her yaşta öyledir.’ diyor Ruhi Mücerret. Bu arada Ruhi Mücerret, romanın kahramanlarından birisi. Kendileri, İstiklal Savaşının yaşayan son gazisi ve 100 yaşında. Murat Menteş, bu karaktere tüm ailesinin (çocukları, torunları, çocuklarının torunları, torunlarının torunları…) acısını yaşamış, kaybetmiş ama bir tek kendisi kalmış, kankası dediği adam kendisinden 30 yaş küçük, sevdiği kadınsa 70 yaş küçük olduğu için yaşamaktan sıkılmış, bir an önce ölmeyi isteyen bir kişinin özelliklerini yüklemiş. Murat Menteşi kitaplarından ve yazılarından tanıdığım kadarıyla kendisi de yaşamaktan zevk almayan birisi. Bu karakterle kendisini anlatmış da olabilir.

Murat Menteşin bir tarzı var. Yazdığı romanlar bir kaç bölümden oluşuyor. Her bölümde farklı bir kahramanın bakış açısıyla aynı olaylar anlatılıyor. Bunun dışında bunların bir de alt bölümleri var. Her biri iki üç sayfa. Bu bölümlerin başlıkları çok dikkat çekici oluyor ve genelde o bölümde geçen önemli bir söz oluyor. Başlığın hemen altında da farklı yazarlardan bir özlü söz oluyor, konuyla ilgili.

Romanın ilk sayfasında Murat Menteşin bir sözü yazıyor. ‘Bu kitapta anlatılanların tümü hayal mahsulüdür. Umarım asla gerçekleşmezler.’

ruhi-mucerret-murat-mentes-4Romandaki kahramanlar: Ruhi Mücerret, Civan Kazanova, Avni Vav, Masum Cici, Nazlı Hilal, Serpil Silahlıperi, Fujer Fuji…
Murat Menteşin isim seçişine hayranım. Sadece Ruhi Mücerrette değil, Dublörün Dilemmasında da çok anlamlı ve bir o kadar anlamsız, güzel, değişik isimler var.

Emrah Serbes’in roman hakkındaki yorumu: ‘100 yaşından küçükseniz, bu romanı mutlaka okuyun!’

Ve arka kapaktan bir alıntı:
Ziyadesiyle kahkaha ve bir nebze gözyaşı içeren bu serüvende, trenler gemilere çarpıyor. İstiklal Savaşı, 85 yıl sonra devam ediyor. Şakaklar matkapla deliniyor. Uçaklar düşüyor. Kaybedenler şampiyon oluyor. Ölüler diriliyor. Serseri kurşunlar uçuşuyor.
Ve reklamlar, müşterileri ele geçiriyor!
ruhi-mucerret-murat-mentes-1
Ve romandan birkaç bölüm:

ruhi-mucerret-murat-mentes-3Ağabeyim soruyor: “Nasıl gidiyor?”
“Denize uçmuş cenaze arabası gibi.”
“Hala o kızı mı düşünüyorsun?”
“Dönmesi gerekirdi.”
“Bu dünyanın kuralları güzel kadınları bağlamaz.”

Yanımda biri belirdi. “Hayat” dedi “anladıklarımızdan ibaret değil.”

Kaderini çizerken cetvel kullanamazsın.

İnsanın geleceği görememesi ne büyük lütuf.

Öylesine gerilmiştim ki, kıçıma kömür soksalar, bir hafta sonra elmas çıkardı. Daha önce hiç âşık olmamıştım.

Romana dair daha fazla yazardım aslında da spoiler vermek istemiyorum (:

Bana sorarsanız mutlaka okumalısınız. Murat Menteş, kurgularıyla, isimleriyle, tarzıyla gerçekten çok zeki bir adam. Kendisini tanımak isterdim.
Daha önce okumuş olanınız var mı? Siz nasıl buldunuz romanı? Yada okumayı düşünür müsünüz?

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar

 1. Dost Biri 20 Mart 2014

  Hala ilgimi çekmedi hocam kitap :) Kendine çeken bir kısım olmadı beni aradan. Sevdiğim tarzın dışında kalıyor sanıyorum.

  Cevapla
  1. Mustafa 20 Mart 2014

   Olabilir tabi (:

   Cevapla