Neden Blog Yazıyorum ki? {mim}

Mustafa Türk

Neden yazayım ki? Yazmaya yeteneğim olduğundan mı, yoksa yazacak çok şeyim olduğundan mı? Fazla sosyal olduğumdan mı, yoksa asosyal olduğumdan mı? İnsanlara aktaracak o kadar çok şeyim var ki mi, yoksa insanlara aktarabileceğim aslında hiçbir şey olmadığını gizlemeye çalışmak mı? Vakti zamanında sokakta top oynamayı çok sevmediğimden mi, yoksa sevmeye layık daha “çılgınca” bir şeyler bulduğumdan mı? Neden yani? Neden blog yazıyorum? Neden kağıda, deftere, günlüklere değil de herkese açık bir platformda yazıyorum?

Açıkçası böyle sıralı cümlelerin sonuna soru işareti koyarak yazmanın ne kadar haz verici olduğu hakkında bir şeyler yazsam belki de bu yazıdan daha fazla zevk alabilirdim. Ama bu yazıda bunu yapmak yerine bir görevi yerine getireceğim. Sevdiğim bir arkadaşım İsmail Usluer “neden blog yazıyorum” sorusunu kendime sormamı ve bunu blogda yayınlamamı istedi. Mim başlamış. Millet ayağına gelen mimi birbirine paslarken “aa ne kadar da güzel paslaşıyolar ya” derken birden mim bana gelmiş. Uzun süredir mimlenmeyen ben önüne mim gelince ayağına hiç beklemediği bir anda top gelmiş ve heyecandan topu nereye atacağını şaşırıp kendi kalesine doğru atan oyuncu gibi hissettim. Bu his için arkadaşıma teşekkür ediyorum. :)

Blog yazıyor olmanın tabiki birçok sebebi var. Blog yazarlarının yüzde atmışına bakacak olursak bu kişilerin çocukluk, ergenlik zamanlarında bilgisayar ve internete normale göre biraz daha düşkün olduğunu söyleyebilirim. O yaşlarda olup da günün büyük bir çoğunluğunu pikselleri izleyerek geçiren bu kişilerin asosyal olduğu düşünülür. Çoğu evet böyledir. Sosyal hayatta ilgisini çeken bir şey bulamayınca piksel tarlalarının arasında koşup zıplamanın, fanın püskürttüğü hafif hafif esen meltemin, oturulan sandalye ve bilgisayarın saçtığı kavurucu sıcağın verdiği hissi sosyal hayatta yakalayamayan kişi haliyle kendisini toplumdan uzaklaştırır. Ve kendileri çoğu zaman kabul etmese de toplum tarafından asosyal olarak isimlendirilir. Vakti zamanında yazdığım Asosyal ve Asosyalizm Rehberi isimli yazıya link verip asosyallik konusunu kapatmak istiyorum.

Bilgisayara ilgi duyan bu kişiler oyun oynama kısmına yada internet kısmına yönelirler. (Burada kullanmam gereken bağlacı çok düşündüm ve hafif bir kararsızlıkla ‘yada’ olsun dedim.) İnternetle yeni yeni ilgilenmeye başlayıp da site açmayı öğrenen kişiler mutlaka bedava site yapma şeyleriyle internetin işleyişini kavramaya başlarlar. Gün geçtikçe yeni yeni siteler, forumlar açarlar. Buldukları kodları uygulayıp değişimleri görürler. Bunlardan fazlasıyla zevk alan kesim web tasarımcılığına yönelir. Daha az zevk alanlarsa popüler bir alan olan blogculuk sektörüne burnunu sokar. Çoğunun altında hiçbir yorum bulunmayan, pek azının yorumlandığı ama güzel güzel yorumlandığı şeyler yazan kişileri incelemeye başlarlar. Bunu yapan kişilerden kendilerine bir idol bile seçerler bazen.

Ve kendilerini birgün blog yazarken bulurlar. Ben de onlardan biriyim. Birkaç farklı alanda blog yazmışlığım var buradan önce. Acemi zamanıma denk geldiği için şuan bu bloglar nefes almıyorlar. Önceleri insanlara bilgi aktarabilme sevinci, sesini duyarabilme arzusu, yazılarını severek okutabilme arzusu vardı. Turkmustafa.com’da yazarken bunları görmüyorsunuz. Yada çok az görüyorsunuz. Yada daha fazla, bilmiyorum. Evet bunlar güzel şeyler ama benim amacım bu değil aslında. Herkesin ultra bilgili, alim olduğu bir dönemde yaşayıp da insanlarla bilgilerimi paylaşma gibi bir arzum olmayışını normal karşılarsınız diye umudediyorum.

Bazen kendimi boşlukta hissediyorum. Sanırım “boşluk”u biraz açmam gerekecek. Balık burcuna sahip olanların çok duygusal oldukları bilinir toplumca. Çok duygusal değil de biraz daha fazla yoğun duygulu olarak nitelendirilmesi daha doğru olur. En azından kendi adıma konuşayım. Bu ne demek, bu şu demek; Hayatının her anında hissedebildiği bir duygusu var demek. Bazı anlar oluyor ki sanki bedenin bu dünyada ama ruhun başka yerde. Nerede bilmiyorsun, ama olduğun yerde değil. Düşünmüyorsun o anda. Bıraksan beş saat boyunca kımıldamadan, göz kırpmadan olduğun gibi durabilirsin. Böyle anlara boşluk diyorum. Hiçbir şey hissetmediğim anlar.

Böyle zamanlarda açıp kitap okumak yerine kendi yazılarımı okumayı tecih ediyorum. Bir yazıda X olayını anlatmışsam eğer, o yazıyı sen okuduğunda X olayını anlarsın, görürsün. Ama ben okursam X olayının sebeplerini, sonuçlarını, yazarkenki hissettiklerimi, duygularımı, bulunduğum mekanı, havanın hafif esintili mi yoksa yağmurlu mu, çay mı içiyordum yoksa kahve mi… Bu yazıyı okuyorsan muhtemelen ilahi bakış açısı kavramını biliyorsundur. Sen bu yazıyı okurken gözlemci bakış açısıyla görüyorsun, bense ilahi bakış açısıyla. Yani tüm detaylara hakim oluyorum kendi yazımı okurken.

Bunu seviyorum. Bir çıkmaza girdiğimde, kendimi boşlukta hissettiğimde kendimi bulmak, hatırlamak için kendi yazılarımı okuyorum. Bunun için bir şeyler yazıyorum imkan buldukça. Eğer bir yazı yazmışsam, senin okumanda mahsur görmüyorsam blogda yayınlıyorum. Ama okumamanı tercih ediyorsam bu blogun arkaplanındaki gizli isimli kırmızı renkli klasörün içine iliştiriyorum.

Yani kendim için blog yazıyorum diyebilirim. Başkalarının okumasını isteme arzusu hiç mi yok diye soracak olursan, evet o da var. Başkalarının benim yazımı okuması tabiki mutlu ediyor. Bakıyorum -birileri- şu yazılarımı şu kadar okumuş, bir birim mutlu oluyorum. Ama yazıyı okuyup da altına yorum yapıp, ben de okudum bak, beni bilesin diyen kişiler beni daha çok mutlu ediyor. On birim mutlu oluyorum. Neden? Çünkü yazımı okuyan kişiyi biliyorum. Yorumumu başkaları görmesin deyip iletişim sayfasından mail atanların da verdiği mutluluk var tabi.

Blog yazmak bana çok şey kattı. En önemlilerinden biri de oluşturduğum network. Bir şeyler yazıyor olmak çevremde farklı farklı birbirinden güzel insanlar olmasını sağladı. Birçok arkadaşım, abim, ablam, kardeşim oldu. Birçok güzel insanla yüz yüze görüşme, ikişer çay içme imkanı buldum. Her birinin farklı hikayesi var. Her birinden öğrendiğim şeyler var. Allah hepsinden razı olsun.

Yazıyı daha fazla uzatmayı düşünmüyorum. Netbookum bacaklarımı yeterince ısıttı. Merak ediyorum sizler ne düşünüyosunuz bu blog hakkında, bu blog yazarı hakkında?
Mimi Tahsin‘e paslayıp görüşürüz diyorum :)

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar

 1. Hızlı Adam 29 Haziran 2015

  Hiçbir maddenin veya eylemin müptezeli olamamış, insanların hobi adını verdiği aktiviteleri hergün nasıl olurda sıkılmadan tekrar ettiklerini çözememiş biri olarak 10 yıldan fazla süredir blog yazıyor olmamı neye borçluyum? Ateistlerin dahi açıklayamadığı bir konuda mimlenmemek ümidiyle iyi bloglar…

  Cevapla
  1. Mustafa Türk 29 Haziran 2015

   Seni mimleyecektim ama önceki mimde söylediklerinden sonra vazgeçtim.

   Cevapla
 2. Mustafa 30 Haziran 2015

  Blog yazarları hayranlık uyandırıcı. Bir yerden sonra günde 5 defa girip kontrol ettiğim blog yazarı bile oldu.

  Cevapla
 3. Ömer 1 Temmuz 2015

  Öncelikle elinize, emeğine sağlık güzel bir yazı olmuş. Blog yazarlığı hakikaten güzel bir uğraş. İçimden bir şeyleri yazmak geliyor. Ben de sizin gibi balık burcuyum ve evet o boşluklar fena oluyor. Hiç ummadığınız bir anda geliyorlar :) ve Forumlarla uğraşıyorum dediğiniz gibi bakalım benim nasıl devam edecek olaylar. Şuan bloglara bir merak sarmaya başladım bu kadar ücretsiz forum açtıktan sonra ve birkaç defa da yazdım bir şeyler ama daha sonra okuduğumda tuhaf geliyor yazdıklarım. Konu bütünlüğü yok. Bir bakmışsınız şu konudayım. 2-3 cümle geçmiş direk başka bir konuya yelteniyorum. Basit bir uğraş değil yani takdir ediyorum sizi bu açıdan :)

  Cevapla
  1. Mustafa Türk 1 Temmuz 2015

   Güzel yorumun için teşekkür ederim :)

   Cevapla
 4. biyudumçay 2 Temmuz 2015

  Neden nasıl yazıyosun onu bunu boş ver de iyi ki yazıyosun bayım. Blogunda gezinmek keyif verici. Bu keyifi bizlere daha fazla yaşatmayı ve aranın açılmasına müsaade etmemeyi boynunun borcu bilmem gerekir efendim.

  Cevapla
  1. Mustafa Türk 2 Temmuz 2015

   Pilim tükenmedikçe, Allah nasip ettikçe buralardayım ben. Teşekkür ederim güzel sözlerin için (:

   Cevapla
 5. Melih Mert Ünal 2 Temmuz 2015

  Blog’una yeni denk geldim. Yaklaşık 2 saattir okuyorum içeriklerini, cidden çok güzel yazıyorsun. Ben de yeni bloglamaya başlayan biri olarak çok fazla heycanlandım bu konuda. Teşekkür ederim.

  Cevapla
 6. Gubidikgillerden Abidik 5 Temmuz 2015

  Sakın istifinizi bozmayın, çünkü harikasınız yazılarınızı uzun zamandır takip ediyorum tanıdığım muazzam insanlardansınız

  Cevapla
 7. Muhammed 23 Temmuz 2015

  ben de okudum bak, beni bilesin :D :D

  Cevapla
  1. Mustafa Türk 24 Temmuz 2015

   artık biliyorum Muhammed (:

   Cevapla
 8. Kağan 24 Temmuz 2015

  Değerli yazınız için çok teşekkürler

  Cevapla
 9. Muhammet Kavlakcı 15 Ekim 2015

  Merhaba Mustafa. Duygu ve düşüncelerini gayet güzel aktarmışsın. Yazının tamamını zevkle okudum. Daha evvel neden blog yazıyorum konu başlıklarını okumamıştım çünkü sizlerden etkilenmeden bir yazı yazmak istiyordum. Nihayet artık okuyabiliyorum. :) Bu arada o çok düşündüğün bağlaça çok güldüm. :) Üstünde durmasaydın okuyup geçecektim belki ama sen üzerinde durunca ister istemez bende durdum. Ya da ayrı yazılmıyor muydu? :)

  Cevapla
  1. Mustafa Türk 15 Ekim 2015

   Merhaba Muhammet, güzel yorumun için teşekkür ederim, memnun oldum (: Evet, normalde ayrı yazılıyor ama yerküre üzerinde bunca ayrılık varken bari “ya” ve “da” bir olsun, yan yana olsun istedim. Çok mu şey istemişim :)

   Cevapla
   1. Muhammet Kavlakcı 19 Ekim 2015

    Müthiş birleştirici gücüne hayran kaldım. Çok ince düşünceli bir insansın. :)

    Cevapla
 10. mehmet 4 Aralık 2016

  Blog yazmak insanın bilgilerini geliştirir ve genel kültür olarak çok şey katar.

  Cevapla