Makarna Tatlısı

Mustafa Türk

Makarnadan tatlı mı olurmuş Mustafa diyor olabilirsiniz. Ben de öyle diyordum. Oluyormuş. Çok da güzel oluyormuş. Tamam kabul ediyorum, biraz “öğrenci kokan hareket” olsa da ne yapalım yani? Öğrenci kokuyor diye bu lezzetten mahrum mu kalalım?

Ne kadar mezun olmuş olsam da

Biz hayat boyu öğrenicilerdeniz

demek istiyorum biraz böbürlenerek.

Neyse bu mesele başka bir yazının konusu. Bu yazıda makarna tatlısı neymiş onu göreceksiniz. Daha önce ne siz blogumda bu şekilde bir yazı gördünüz, ne de ben böyle bir yazı yazdım. Bu yüzden hem sizin gidişatı yakalamanız için hem de benim akışı planlamama yardımcı olması için bu yazının fasıllarından bahsetmek istiyorum.

 1. Yukarıda görmüş olduğunuz giriş faslı
 2. Malzemeler ve kullanılışlarının yer aldığı tarif faslı
 3. Tecrübelerimden yola çıkarak verdiğim tavsiye faslı
 4. Nasıl daha iyi olabilirdi faslı
 5. Bayrak çekme ve kapanış.

Gerekli Malzemeler ve Tarif Faslı

 • Makarna, tercihen cimcik
 • Kakao
 • Sıcak su
 • Varsa biraz süt
 • Toz şeker

Öncelikle makarna yapar gibi başlıyoruz. Makarna yapmayı da bilmiyorsanız artık sizi ŞURADAN alalım.
Tencereye koyduğumuz su, kaynamaya başlayınca makarnaları döküp biraz karıştırıyoruz. Makarnaları dökünce suyun kaynaması duracaktır kısa süreliğine. 10 saniye sonra yeniden kaynamaya başlar. Yeniden kaynamaya başlayınca kakaocuğumuzu oyuna dahil ediyoruz. Ya topaklanırsa diye korkmayın, topaklanmıyor. Ama siz yine de karıştırmaya devam edin. Hatırlarsanız tencerenin içine ne yağ koyduk ne de tuz. Makarnalar birbirine yapışmasın mazallah.
Süt katmak isterseniz sütü de katabilirsiniz. Vay efendim sıcak olması gerekir bu sütün falan diye şeyapmayın. Öyle bi’ gereklilik yok. “Pişmiş aşa su katılmaz” deyiminin dışında bu durum.

Yemek yapmıyoruz, tatlı yapıyoruz.

Makarnanın suyunu ne zaman süzeceğiz dediğinizi duyar gibiyim. Süzmeyeceğiz. Biraz sulu olacak. Normalde makarnanın suyu da süzülmez aslında da, neyse. Bu tartışmanın yeri bu yazı değil. Geçtiğimiz günlerde Vedat Milör’ün başlattığı menemen soğanlı mı olur soğansız mı tartışması gibi bir tartışma başlatıp memleketimin güzel insanlarını ikiye bölmek gibi bir niyetim de yok.

Tencerenin içindeki şey (gözünüze tuhaf geliyor olabilir, çok normal) kıvam almaya başlayınca toz şekerimizi de katıp şeker eriyene kadar karıştıralım. Sonra ocağı kapatalım.

Tavsiye Faslı

* Farkındasınızdır malzemelerle ilgili herhangi bir ölçü vermedim. Ölçü olarak göz kararınızı kullanın. Ama burada başrol olan malzemeler için bu cümleyi kurmak biraz riskli, kabul ediyorum. Ben 1 paket (500 gr) makarna için 3/4 su bardağı kadar kakao, 1,5 su bardağı kadar da şeker kullandım. Su bardağı klasik cam su bardağı olarak düşünebilirsiniz.

* Ocağı kapattığınız gibi servis etmenizi öneririm. Ben soğuk yersek daha güzel olur diye düşünmüştüm. Bir tepsiye döküp soğuttum. Kıvamı yoğun gelmiş olacak ki, soğutunca bildiğin puding gibi oldu, sertleşti. Ve kötü oldu. Sıcakken çok lezzetliydi. Sıcak yiyin, varsa üzerine de biraz dondurma taçlandırın. 10 numara 5 yıldız tatlı yapmış ve yemiş olursunuz.

Nasıl Daha İyi Olabilirdi?

* Kakao yerine çikolata sosu kullanılabilirdi. Ama sanırım o topaklanırdı, biraz daha zorlayabilirdi. Emin değilim. Bunun için de farklı bir tencerede çikolata sosunu soğuk sütle biraz açıp kıvamlandırmak gerekir galiba. Hazırladığınız sosu makarnanın üzerine dökersiniz. Ama sosu döktükten sonra biraz daha pişirin ki sosu makarnaya işlesin. Sonuçta domates soslu makarna yapmıyoruz değil mi?

* “İçine çikolata da atayım, ortalık şenlensin.” demeyin bence. Kakao da kullansanız, çikolata sosu da kullansanız her türlü sizin elinizdeki çikolatayı bastıracaktır. Tabiri caizse o çikolata, tatlının prensesi değil, etkisiz elemanı olacacaktır.

* Benim en iyi “nasıl daha iyi olabilirdi”m tavsiye faslında bahsettiğim sıcak servis etme konusu. Soğukken, Allah affetsin, gerçekten hiçbir şeye benzemiyor.

* Kıvamı yoğun oldu, biraz daha curu olabilirdi.

* Ordu doyurmuyoruz sonuçta yarım kilo makarna kullanmak nedir Allah aşkına. 4 kişi yedik, yarım paket yeterli olurmuş aslında.

Kapanış

Evet, gördüğünüz gibi makarnanın tatlısı oluyormuş. Çok da güzel oluyormuş. Ne kadar benim tatlım kıvamdan dolayı eksi puan almış olsa da, sıcakken gayet iyiydi. Benim için güzel bi’ deneyim oldu.

Size verdiğim tavsiyeler ve nasıl daha iyi olabilirdi? ışığında yeniden yapacağım. Makarna tatlısını yedirdiğim kişiler makarnanın tatlısı oluyorsa spagettiden de olur bu diye bir gaz verdiler. Bir sonrakini spagettiden yapmayı düşünüyorum. Yapınca belki aşağıya bir ekleme yaparım.

Yapın yapın. Siz de yapın. Valla çok güzel oldu. Ama sıcakken yiyin, bekletmeyin fazla.

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar

 1. seda 17 Kasım 2018

  tesekkurler elinize saglık.guzel bir paylaşım

  Cevapla
 2. Kenar Yazarı 4 Şubat 2019

  Güzele benziyor. İçine meyve falan da atılabilir. Tabi öğrenci tatlısı olarak bakarsak meyvesiz de olsa yenir. Benim hoşuma gitti. Denemeyi düşünüyorum. Teşekkürler.

  Cevapla