Kişisel Bloglar Günlüklerin Modern Hali mi Yoksa?

Mustafa Türk

Az önce bir yazı okudum. Konusu: Herkes kişisel blog yazmaya başlamalı mı? Yanlış bulduğum, olmamalı dediğim şeylerden bahsediliyordu bu yazıda. Dedim ki peki ne olacak kişisel bloglarda? Şimdi okumaya başladığınız bu yazı da bu konu hakkında: Kişisel bloglarda neler yazılmalı? Yazı biraz uzun gelebilir. Bu yüzden başlıklara ayırdım.

1- Facebook Evrimi
2- Twitter Evrimi
3- İnstagram Evrimi
4- FourSquare Evrimi
5- Kişisel Blogların Evrimi
6- Modern Günlükler: Kişisel Bloglar

Facebook Evrimi

Facebook nasıl popüler oldu hatırlıyor musunuz? Facebook bizlere kendi ismimizi internete taşıma imkanı verdi. Kendi ismimizle hesaplar açıp, tanıdığımız kişilerin hesaplarıyla etkileşim halinde olabiliyorduk. Sadece tanıdığımız kişileri ekleyebiliyorduk.

Ama artık öyle değil, birisiyle etkileşimde olmak için tanıman gerekmiyor, herhangi birisine arkadaşlık isteği yollayabilirsin. Bundan 3 sene öncesini hatırlıyorum. Çok samimi olduğum bir arkadaşımı facebooktan ekleyecektim, o sırada farklı bir ilde oturduğu için ve hiç ortak arkadaşımız bulunmadığı için facebook bana tanımadığın kişilere istek gönderiyorsun deyip uyarı vermişti.

Twitter Evrimi


– – – – – – – – – – – – – – – – – –
tivit, tivit, tivit, tivit, ooo tivit, aman Allahım onu da tivitle, bunu da, şunu da, ah şu aşkın katili…
– – – – – – – – – – – – – – – – – –

Twitter da çok popüler bir sosyal medya platformu oldu. Çünkü facebook ve diğerlerine göre daha ciddi bir ortamdı. Yaşanan olaylar ilk ağızdan, görüldüğü gibi paylaşılıyordu. İnsanlar haber ajanslarından daha önce bilgi sahibi oluyordu.

Twitter da bu ciddiyetini koruyamadı. Görüyorsunuzdur mutlaka anbean tivit atan insanları. Nerede olduğundan tutun, ne yediğini, yediği şeyin tadını, biraz şekersiz oluşunu hatta ve hatta o an düşündüğü her şeyi yazan bir kitle oluştu. Amacından çok fazla sapmış bir şekilde kullanıllan hashtagleri falan sayınca bir sürü neden ortaya koyabiliyoruz twitter neden düşüşte dediğimizde.

İnstagram Evrimi [ #instamood #instagood #verygood ]

İnstagram’ın yükselişi de dikkat çekti. İnstagram yükseldi çünkü, en hızlı fotoğraf paylaşma uygulamasıydı. İnsanlar seyahat sırasında gördüğü ilginç şeylerden tutun da manzara fotoğraflarını yada sokakta gördüğü bir köpeğin fotoğrafını amatör yada profesyonel farkı gözetmeksizin paylaşma imkanı sunuyordu. Fotoğraf tutkunları için vazgeçilmez bir buluştu.

İnstagram’a şimdi girin bir bakın bu saydıklarımın kaçını görebileceksiniz? Bir hashtag çılgınlığıdır almış başını gidiyor, adam bisiklet fotoğrafı paylaşmış altına #coffee diye hashtag yazmış. Üye olduktan sonra heme telefonundaki kendi beğendiği başkalarının da görüp beğenmesi gerektiğini düşündüğü kişisel fotoğraflarını “selfielerini” yüklüyor ve altına yine yığınla hashtag…
Bu da instagram’ın çöküş hikayesiydi.

Foursquare Evrimi (Büşra’s Home)

Foursquare de mükemmel bir uygulamaydı. Bir pazar sabahı uyanmışsın, dışarıda güzel bir kahvaltı yapacaksın. Açıyorsun hemen uygulamayı yazıyorsun Üsküdar’daki kahvaltı yapılabilecek mekanlar diye, şakk! geliyor bütün mekanlar önüne. Daha önce buralara gidenlerin yorumlarını görüyorsun, “yok burası olmaz tarzım değil, bu da olmaz çok pahalı, burası hiç olmaz alkollü mekan, aa bak burası çok güzel hadi hazırlan da bi an önce gidelim” oluyordu.

Artık bırakın böyle seçimler yapabilmeyi uygulamayı açtığımızda güncel bir değerlendirme göremiyoruz. 3 tane şu cafede check-in var 5 tane “evinde” diye Büşra’s Home (: şeklinde check-in var. Peki ne oldu, foursquare’ de evrim geçirdi…

Kişisel Blogların Evrimi

Tüm bunların yazının başında bahsettiğin kişisel blogculukla ne alakası var diyor olabilirsin. Ben sosyal medyadaki değişimi göstermek istedim. Sosyal medyada olduğu gibi bloggerlarda da büyük bir değişim oldu. Çok eskileri bilmiyorum ama 2009 dönemini hatırlıyorum. Kişisel bloglar, kişisel blogdu. İnsanlar okurken zevk alırlar, yorumlar yaparlardı. Yazı 150 kelime bile olsa, 2 dakikada okunurdu ama bütün takipçilerin o yazıyla ilgili bir fikri olurdu. Fazla tanınmış olmayan kişisel bloglarda bile yazı başına 20-30 tane yorum yapılırdı. Takipçiyle yazar devamlı bir etkileşim halindeydi. Yazar yeni aldığı telefonunun haberini verirdi belki, takipçileri de hayırlı olsun, güle güle kullan derlerdi ama hiçbir zaman kişisel bir blogda iPhone 6’nın çıkış tarihinden söz edilmezdi.

Günümüz blogları da benim gibi isimsoyisim.com şeklinde site adresine sahip oluyorlar önce bloglarında kendilerini tanıtıyorlar ertesi gün teknoloji haberleri paylaşıyorlar. Sitenin başlığında yok efendim “Şakir Şekip – Kişisel Blogu”. Hadi oradan!
Bu da kişisel blogların evrimi.

Takip ettiğim diğer kişisel blog yazarlarına göre de (evrilmemiş olanlar) bu kişisel blog evrimi bu şekilde ilerliyor ve bu durumdan rahatsız. Okuyacak blog arıyorlar. Benim değinmek istediğim nokta bu evrim, önü alınamayan değişim değil. Konuya geçeyim artık…

Modern Günlükler: Kişisel Bloglar

Hala yazan illaki vardır ama önceden daha yaygındı günlük yazmaları. İnsanlar günlüklerine o günkü düşüncelerini, mutluluklarını, üzüntülerini yazarlardı ve kimseye okutmazlardı. Bu sebeple defterin iki kapağı bir kilitle yada lastikle tutturulurdu.

Kişisel blog deyince de bu günlüklerin modernleşmiş hali, başkaları da okusun diye halka arz edilmiş hali gözümüzün önünde canlanıyor. Ki hala bu şekilde yazan bloggerlar da oldukça fazla.

Kişisel blogların kişisel günlükten bir tık daha farklı olması gerektiğini düşünüyorum. Ben blogumu kişisel günlük yaparsam benim özel hayatımı merak eden bir başkası iki gün okur, merakını giderir ve üçüncü gün okumaz. Ben olsam ben de böyle yaparım. Çünkü ben hiç kimsenin günü gününe neler yaşadığını, neler yediğini, saat kaçta hangi kafede arkadaşlarıyla ne hakkında muhabbet ettiğini bilmek istemem ki.

Benim isteyeceğim şey takip ettiğim kişinin yaşantısındaki önemli olaylar, kendisinin önem verdiği şeyler. Bu yüzden ben blog yazarken kişisel günlükten farklı bir çizgide tutmak istiyorum. Yaşadığım olaylardan çıkardığım sonuçları önce takipçi bunu merak eder mi diyorum, ondan sonra yazıyorum. Benim gelişmemde etkili olan fikirleri, düşünceleri ve olayları paylaşıyorum. Okuyup faydasını gördüğüm, okunmasını tavsiye ettiğim kitapları takipçilerimle paylaşıp onların da okumasını istiyorum. Hayatımın o döneminde severek dinlediğim bir müziği, şarkıyı paylaşıyorum.

Benim amacım insanlar kişisel blog okurlarken ilerleme katedebilsinler, benim yanlışımdan ders çıkartıp, doğrumu örnek alabilsinler. Farklı olaylara, farklı bakış açılarıyla yaklaşsınlar, hatta en azından düşünebilsinler yazı yakkında. Düşünme üzerine, sıkça düşünün diye üzerinde durduğum bir sürü yazı yazdım hatta:
# Hadi Hayatımıza Anlam Katalım
# Düzensiz Hayat Kurtlu Elma Gibidir
# Özgürlüğün Gücü Adına
# Yeniden Başlamak ‘Res Piliis’
# Hayat Bir Portakaldır
# Bir Yudum Çay ve Ardından Uzun Bir Ah

Çayyaş Takipçilerine Bozuk Atar

Ben takipçilerimi tanımak istiyorum arkadaş. Yazdığım yazılara sadece belirli kişiler dönüş yapıyorlar ve bu benim canımı sıkıyor. Koskoca bir toplulukta neden sadece belirli kişilerden ses çıkıyor ki? Benim yazılarımı okurken iyisiniz ama iş yorum yapmaya gelince kimseden çıt çıkmıyor. Yorum yapmak zor bir şey değil sadece adını ve e posta adresini yazacaksınız. Kendinizi deşifre etmek istemiyorsanız farklı bir isim de yazabilirsiniz. Sizden TC kimlik numaranızı istemiyorum. Sadece yorumunuzu merak ediyorum. Kendimi ders anlatılırken hiç soru sorulmayan, çıt çıkmayan bir sınıfta kendi kendime ders anlatan bir felsefe hocası gibi hissediyorum. Azıcık da okuduğunuz yazıların yazarını düşünün :(

Toparlanır, Kendine Gelir ve Hiçbir Şey Olmamış Gibi Devam Eder

Bu blogun takipçisi olan sizler, turkmustafa.com kişisel bir blogdur diyebiliyor musunuz?
Çayyaş, amacına uygun olarak içerik üretiyor, ben de bu yazılardan fayda sağlıyorum diyebiliyor musunuz?

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar

 1. Kerim Potuk 27 Ağustos 2014

  Bi şakir şekip kişisel bloguda benimkisi :) Geçibenim başlık farklı ama takipçilerimi hep kişisel blogkken bulmuştum. Sonradan da çeşitli sebeplerden dolayı evrim geçirdim O:-) Kİşisel blog yazmak gerçekten güzel birşey ama insan istediği kadar okuyucuya da ulaşamıyor gel gör ki.

  Turkmustafa.com ise kişisel bir blogdur hemde güzelinden.

  Cevapla
  1. Mustafa 27 Ağustos 2014

   Senin blogların da evrim geçirdi ama bu alan değişikliği gibi oldu. Sen kerimpotuk.com.tr de bir ilgi alanına yönelip o yönde ilerliyorsun ve iyi de yapıyorsun. Dost birinde ise film yorumları yapıyorsun. Yani bloglarında tamamen alan değiştirdin. Şakir şekip gibi değil bu yüzden. Severek takip ettiğim yazarlardan ve blogumun demirbaş yorumcularındansın :D
   Yorumun için ayrıca teşekkür ederim :)

   Cevapla
 2. Mehmet.C. 27 Ağustos 2014

  Atarlı bir yazı olmuş bu ve açıkçası her bir bölümü kocaman yazılar halinde yazılabilir ama kim okuyacak? Kişisel blog kavramı aslında belirsiz bir tanıma giriyor. Bende senin düşündüğün gibi düşündüğümü düşünmeye düşünmüşüm falan fişman :p Kişisel bloglarda zaman ayırarak okuduğumuz yazı bence öz kişisellik olmayacak, bir olay ve halka hitap olacak. Bu yüzden çok fazla kişisel blog yok benim gözükde. Takip ettiğim 2-3 blog var.

  Cevapla
  1. Mustafa 27 Ağustos 2014

   Atarlı demeyelim ona :)

   İşte her bir bölümünü ayrı yazılar halinde yazsaydım ben kişisel blog yazarıyım diyemezdim, kendinle çelişirdim.

   Yazının sonunda sorduğum soruya ne diyorsun peki?

   Cevapla
   1. Mehmet.C. 28 Ağustos 2014

    Kişisel blog olmak istiyorsan kişisel blogsundur. Ancak bahsettiğin gibi kişisel site açıp sırf okuyucuyu çekmek için teknoloji yada hit getirecek konular yazılmadığı sürece, her site kişisel girer diye düşünüyorum. Ki sende öylesin.

    Cevapla
 3. Usluer 30 Ağustos 2014

  Bir Şakir Şekip de ben olarak şunu söyleyebilirim ki eskisi kadar blog okunma oranı ne yazık ki azaldı Mustafa. Önceden takipçin 10 kişi olsa bile yazardın. Ama şimdi insanlar 2 günde sıkılır oldular.

  Birde ben en büyük hayatı özel hayatımı yazarak yapmışım. Bunun farkına yıllar sonra vardım. Keşke anonim olarak yazsaymışım bu kadar sorun yaşamazdım. Aslında bu benim Şakir Şekip olmamdaki en büyük neden.

  Cevapla
  1. Mustafa 30 Ağustos 2014

   Anonim olma sorunu bende de var. Her yazdığım yazıyı anonim olmadığım için yayınlayamıyorum. Bir aralar karar verdim anonim olmaya, her şey hazırdı ama burayı bırakıp sıfırdan başlamayı göze alamadım.Onun yerine burada devam edip özel hayatıma fazla girmeden yazılar yazmaya karar verdim.

   Ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki ben yazıyorsam 70% oranında kendim için yazıyorum, kalan 30%’luk dilimdeyse takipçilerim var, onlar da okuyorlar diye yazıyorum. Yani takipçinin zevkine göre içerik üretmiyorum.

   Ve blog yazarlarının takipçinin soytarısı olmadığını söylüyorum. Takipçi beğenmez korkusuyla yazdıklarını düşünmek beni üzüyor. Böyle bir şey olabilir mi? O takipçi senin önceki yazılarını beğenmiştir ve bu yüzden takipçin olmuştur. Yazılarını beğenmiyorsa takibi bırakır, beğenen başka birisi gelir. Ben bizim gibi belirli bir alana yönelik olmayan kişisel blogların takipçinin soytarısı olmasını doğru bulmuyorum. Yazarın takipçi beğenmeyecek korkusu olmamalı.

   Cevapla
 4. onur 5 Ocak 2015

  Benim bilgiokulunet adlı bir sitem var onu istediğim gibi düzeltebiliyorum blog siteleri neden internet siteleri gibi değil benim bir blog sitem var ama istediğim gibi tasarlayamıyorum

  Cevapla
  1. Mustafa 5 Ocak 2015

   Bir siteye sahip olmak, blog yazmak ve tasarım yapmak birbirinden oldukça farklı şeyler. Zamanla, pratik yapa yapa gelişecek onlar. Başarılar! :)

   Cevapla
 5. Mustafa KELLECİ 24 Kasım 2015

  Hayat böyle degilmi zaten, hep birileri beğensin diye çalışıp, insanlar beğenmedimi yaptıklarımızdan çok kolay vazgeçmiyormuyuz. Insanların söylediklerini fazla kafaya takmayıp yolumuza devam etmeliyiz.
  Doğru veya yanlış nedir, öğrenebilmek için ikisinide görmek gerekli. İnsanlara birşeyler kazandirabiliyorsak gerisi hikaye.
  Tek duymak istediğimiz ALLAH (C.C.) razı olsun, sizdende. Emeğinize sağlık. TEŞEKKÜRLER.
  Adaş takibe devam.

  Cevapla