Jotform İletişim Formu Kandır, Candır…

Mustafa Türk

Gün geçtikçe internetteki bilgi sayısı katlanarak artıyor ve buna web siteleri, bloglar da eşlik ediyor. Hergün yeni yeni bloglar açılıyor. Arkadaşlarıma, yakınlarıma da tavsiye ettiğim gibi herkese tavsiye ediyorum blog yazmayı. Blog yazmanın bizlere sayılamayacak kadar çok katkısı var. Blog yazalım, yazdıralım, yazmaya teşvik edelim ama şimdilik bu katkılarını bir kenara bırakalım.

Geçen hafta blogumun iletişim sayfasında ve sağ alt taraftaki selam yolla kısmında kullandığım iletişim formları hata vermişlerdi. Geçici bir hatadır, düzelir dedim ve fazla önemsemedim. 2 gün sonra da sorunun devam ettiğini görünce Jotform (Form oluşturma servisi) hesabıma giriş yapıp formlarımı bir kontrol edeyim dedim ve giriş yapamadım. Hesabım suspend edilmiş yani askıya alınmış. Jotform destek ekibine mail gönderdim. Neden hesabımı askıya aldıklarını, bir sorun olup olmadığını sordum.

Bu arada şunu da belirteyim ben Jotform’un ücretsiz servisini kullanıyorum. Bir de ücretli servisleri var, sanıyorum daha üstün imkanlar sağlanıyor. Kullanmadığım için bilemiyorum.

Aradan birkaç saat geçti ki destek ekibinden gelen cevap şöyleydi:

Sistemimizde yapılan otomatik taramalar sonucu sizin sitenizden kaynaklanan bir hata tespit edildi ve bu yüzünden hesabınız otomatik olarak askıya alınmış. Hemen hesabınızı aktive ediyorum. Sebep olduğumuz aksaklıktan ötürü çok özür dileriz.
Ashwin
Jotform Destek Ekibi

Teşekkür maili gönderdikten sonra da tekrar özür dileyip, herhangi bir sorun yaşarsanız hemen bize iletin diye cevapladılar.

Burada dikkat çekmek istediğim nokta, benim sitemden kaynaklanan bir hata yüzünden beş kuruş para vermeden iki senedir mükemmel bir hizmet alarak kullandığım hesabım askıya alınıyor olmasına rağmen özür dileyip, çok nazik davranmaları, tam destek vermeleri. Bu destek maili sürecinden sonra da hem buradan teşekkür etmek için hem de sizlere Jotformu tavsiye etmek için bu yazıyı yazıyorum.

jotform-iletisim-formu-olusturmaJotform sitesine girdiğinizde sağ üst köşeden üye olup hemen bir form oluşturabiliyoruz. Form oluştururken kullanabileceğimiz onlarca farklı şablon var fakat bunları beğenmezsek kendi istediğimiz gibi formumuzu dizayn edebiliyoruz. Arayüz açısından hiçbir sıkıntı yaşamayacağınızı temin edebilirim. Çok basit bir arayüze sahip.
Wordpress, Joomla yada herhangi bir bloglama sisteminde çalışır diye bir kısıtlaması yok. Her platformda kullanabilirsiniz. Formu oluşturduktan sonra kaydediyoruz ve bize isteğimize göre embed kodu, javascript kodu, html kodu gibi farklı şekillerde kodlar veriyor. Bu kodlardan hangisi bizim sitemize uyuyorsa onu alıp nerede görünmesini istiyorsak yapıştırıyoruz.

İletişim formundan mesajı gönderdikten sonra, benim formlarımda da olduğu gibi bir teşekkür sayfası oluşturabiliyoruz yada istediğimiz herhangi bir sayfaya yönlendirme yapabiliyoruz.

İletişim formundan gönderilen mesajlar Jotform hesabımızın gelen kutusuna düşüyor. Buradan direkt olarak gelen mesajları cevaplayabiliyoruz. Yok ben hergün hergün Jotform hesabımı kontrol edemem, zor gelir derseniz aynı şekilde mail adresinize de gönderiliyor bu mesajlar. Mail hesabınızdan direkt yanıtladığınızda cevabınız formda belirtilen mail adresine gönderiliyor.

Daha önce Contact Form 7’yi kullanmıştım. Çok sık hata verdiği için, mesajların gönderilemediği için kaldırdım ve Jotform İletişim Formu kullanmaya başladım. Gerçekten kaliteden ödün vermeyen bir iletişim formu servisi.

Nasıl çalıştığını görmek isterseniz sağ aşağıdaki selam yolla kısmından bana bir selam yollayabilirsiniz yada iletişim sayfasından mesaj gönderebilirsiniz (: Eğer memnun kalır da Jotform kullanmaya karar verirseniz üye olmaktan tutun da form oluşturmaya, sitenize eklemeye kadar her türlü sorunuzu bana çekinmeden sorabilirsiniz.

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar

 1. Enes İLHAN 26 Temmuz 2014

  6 yıldır kullandığım ve paralı olsa dahi yine de kullanacağım tek iletişim formudur. Acı haberleri de bu form üzerinden aldığım oldu sevinç haberlerini de.. Küfür eden de oldu, allah razı olsun diyen de oldu. Bu 6 yılda o kadar çok iletişim maili atan oldu ki binleri geçmiştir sayısı. O yüzden bu iletişim formunun ve jotform.com’un yeri bir başkadır benim için. Bu konuyu ben yazmadan sen yazmışsın tebrik ederim kardeşim ;) Sözün özü dediğin gibi jotform candır, gerisi heyecandır..

  Cevapla
  1. Mustafa 26 Temmuz 2014

   Sen de yazarsan daha fazla kişi görür, kaliteyi paylaşmak iyidir (:

   Cevapla
 2. Srgz Blog 27 Temmuz 2014

  Çok güzel bir servistir. Bende uzun zamandır kullanıyorum. Ücretsiz ve bu kadar kaliteli bir hizmet gerçekten şaşırtıcı… Herkese tavsiye ederim.

  Cevapla
 3. Mehmet.C. 1 Ağustos 2014

  Ben bu servisi çok uzun zaman önce kullanmıştım. Hatta web tasarımda bile sitelere ekliyordum. Ama wordpress sistemler için Contact Form gibi güzel bir eklenti varken ve harika görsel bir dizayna sahipken, bunu kullanmak istemedim. Çünkü pek görsel değil :)

  Contact Form’un da sorunu var. Siteye aşırı yük getirebiliyor css ve js ile. Ama fonksiyonlar sayesinde sadece iletişim sayfası açıldığında css ve js dosyalarını çağırıyorum. O zaman sorun ortadan kalıyor:)

  Cevapla
  1. Mustafa 2 Ağustos 2014

   Ben Contact Formu hiçbir zaman uzun süreli olarak kullanamadım. Ne zaman bunu kullanayım desem hep bir aksaklık çıktı. Başka bloglarda yazarla ne zaman iletişim kurmak istesem hep bi gönderilemedi mesajı aldım.

   Dediğin gibi sistemi gördüğü gerçeği de varken Jotform tercihim oldu.
   Sahi sen neden Jotformu bıraktın, Contact Form’dan daha görsel. Alternatifi de çok fazla, yığınla teması var ayrıyetten kendi temanı da oluşturabiliyorsun.

   Cevapla
 4. elif 4 Mayıs 2016

  merhaba bende siteme jotform kurdum ama siteden gönder dediğim zaman gönderim olmuyor beklemede kalıyor sizce neden olabilir?

  Cevapla
  1. Mustafa Türk 4 Mayıs 2016

   Gönderme butonuna tıklandığında hangi e-posta adresine gönderileceğini ayarlamanız gerek. Formu oluşturduğunuz sayfadan ayarlayabilirsiniz.

   Cevapla
 5. Molinaropa 3 Ocak 2017

  Nice internet site you have got there.

  Cevapla
 6. Nazsn 14 Haziran 2017

  Merhaba,

  Formun kodunu alıpta yerlestirdigimizde altta bir site reklami mevcut.Burda göremedim. Formu oluştururken onu silme şansımız var mı acaba?

  Teşekkürler

  Cevapla
  1. Mustafa Türk 14 Haziran 2017

   Merhabalar, ben uzunca bir süredir bu formu kullanıyorum ve herhangi bir güncelleme yapmadım. Eğer Jotform, ücretsiz formlarına reklam eklemişse güncelleme yapmadığım için buraya yansımamış olabilir. Jotform’un destek ekibi gayet ilgili, onlardan yardım isterseniz muhakkak dönüş alırsınız. Benim söyleyeceklerimden daha etkili olacaktır. Eğer sorununuz devam ederse bana yeniden ulaşmanız halinde yardımcı olabilirim.

   Cevapla
 7. AnnieSic 23 Temmuz 2017

  Hello. And Bye.

  Cevapla
 8. Tahsin 3 Şubat 2018

  Hocam ben de JotFormu kullanmaya karar verdim. Baya profesyonelce formlar hazırlayıp yayınlanabiliyor, eyvallah çok güzel de artık formların altına logo koymaya başlamışlar sanırım. daha iyisini bulabilir miyim diye araştırıyorum. Sizin önerebileceğiniz bir form var mı?

  Cevapla
  1. Mustafa Türk 3 Şubat 2018

   Tahsin, birkaç kişiden daha JotForm’un böyle bi uygulama yaptığını duydum ama bir türlü girip de yeni bir form oluşturup denemedim açıkçası. İletişim sayfamda kullandığım formu oluşturalı sanırım 2 sene kadar oldu. Ücretsiz hesapların yeni oluşturduğu formlara ekleniyor olabilir.

   Önerebileceğim başka bir form yok ama genellikle hazır form kullanmayanlar kendi formlarını yazıp PHPmailer ile kullanıyorlar. Bu da düşünülebilir aslında. Güzel de bir tasarım yapıldı mı, tadından yenmez. :)

   Cevapla
 9. Ceyda Yaşar 3 Şubat 2018

  Merhaba, formun içerisinde alanların üzerine gelince beliren baloncukları siz özel olarak mı yaptınız, yoksa jotformun ilgili temasındaki bir özellik mi bu?

  Cevapla
 10. Furkan Aksoy 3 Şubat 2018

  Jotform harbiden de kandır candır. 😃
  3 senedir kullanıyorum hala en ufak bir şikayetim bile yok. Benim formlarım da eski olduğu için herhangi bir logo ya da reklam gösterimi vs olmadı. Not: free kullanıyorum.

  Cevapla
 11. DavidAbeva 20 Eylül 2018

  … :)

  Cevapla
 12. DasidAbeva 14 Ekim 2018

  :)

  Cevapla
 13. Samet Arslan 18 Mayıs 2019

  Jotform ne kadar eskimiş bir sistem olarak görünse de çok kullanışlı.

  Cevapla