İzmir Kiralık Daire Piyasası En Pahalı En Ucuz Noktalar

Mustafa Türk


İzmir Türkiye’nin en gelişmiş kentlerinden biri. İzmir kiralık daire açısından da pek çok çeşitlilik sunabilen emlak piyasası açısından her kesime hitap eden bir potansiyele sahip.

İzmir kiralık ev arayanlar için, doğru seçenekler nerelerde, kiralık daire fiyatları ne oranda seyrediyor. İzmir emlak piyasasını sizin için araştırdık.

İzmir Kiralık Daire Fiyatları

Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre, İzmir’de 100 metrekarelik kiralık evler maksimum 1 bin 475 TL, minimum ise 885 TL. İzmir kiralık daire fiyatları ortalama 1.180 TL’ye tekabül ediyor. Sahil şeridi daha pahalı alanlar olurken, sahilin gerisinde kalan bölgeler nispeten daha ucuz noktalar arasında.

İzmir’de Karşıyaka, Bostanlı, Mavişehir, Alsancak, Güzelyalı, Hatay semtleri İzmir’in kiralık ev skalasında şehrin en pahalı yerleriyken Buca ve Gaziemir, daha ucuz kiralık ev bulabileceğiniz ilçeleri arasında. Zingat.com Bölge Raporu’na göre Buca kiralık daire seçeneklerinde fiyatlar 872 TL’den başlıyor ve 1.453 TL’ye kadar uzanıyor. Elbette bu fiyatların 100 metrekarelik evler için geçerli olduğunu ve evin konumuna özelliklerine göre değişiklik gösterdiğini unutmayınız. Daha küçük metrekareler için fiyat çok daha cazip olabilirken; Buca’da 100 metrekarelik bir daireyi ortalama 1.162 TL’ye kiralayabilirsiniz. İzmir’in öğrenci semti Bornova’da bir daire kiralamak isterseniz, bütçenizden ayırmanız gereken aylık miktar 1.269 TL. Karşıyaka kiralık daire seçeneklerinde, ortalama 1.354 TL’yi gözden çıkarmalısınız. Balçova kiralık daire seçeneklerinde ise aylık minimum 1.043 TL’lik bir bütçe ayırmalısınız. Fiyatlar açısından daha mütevazı bir çerçeve çizen Gaziemir’de ise 100 metrekarelik evler için aylık kira ortalaması 1.117 TL.

İzmir’de Ulaşım

İzmir kiralık daire piyasasında önceliğinizi doğru belirlemelisiniz. Kiralayacağınız ev, çocuklarınız için kaliteli okullara yakın mı yoksa iş yerinize uygun mesafede mi olmalıdır? Şu bir gerçek ki; toplu taşım açısından, genellikle tek vasıtayla seyahat edebileceğiniz bir yer olmakla birlikte, İzmir kiralık daire seçimlerinizi yaparken ulaşım açısından size kolaylık sunacak bir şehir. Tek vasıtayla hemen her yere ulaşımınız mümkün. İkinci bir vasıtayla ihtiyaç duyduğunuzda ise 90 dakikalık zaman içerinde kullandığınız otobüslerde ekstra ücret ödemezsiniz. Kullanacağınız toplu taşıma araçları açısından ulaşım size ek bir ücret çıkarmayacağından merkeze uzak konumda ama daha ekonomik İzmir kiralık daire seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

İzmir’de Sosyal İmkanlar, Eğitim ve Hastaneler

İzmir bünyesinde birçok kaliteli okul bulundurmaktadır. Şehrin içinde, temeli uzun yıllar öncesinde atılan, tarihi ve köklü birçok ilk, orta ve dengi okullar bulunmakla beraber özel okul imkanları da mevcut. Özel üniversitelerinin yanı sıra İzmir, devlete ait ve yine köklü, iki büyük ve prestijli üniversiteye sahiptir. Bunlar, Dokuz Eylül ve Ege üniversiteleridir. Bu üniversitelerin birer hastanesi de mevcuttur. Eğitim ve sağlık alanında oldukça gelişmiş olan İzmir, sosyal açısından da zengidir. Kentte opera, tiyatro, sinema, müze, sergi-kongre, fuar ve festival alanları bulunmakta ve bunlar kentin çehresini değiştiren son derece önemli sosyal faktörler olarak kabul edilmektedir. Şehirde yıl içerisinde yapılan çok çeşitli festivallerin yanı sıra uluslararası İzmir fuarı da şehri canlandıran faaliyetlerin başında gelmektedir. Bu fuardan başka, yıl içerisinde, çeşitli sektörlerin ürünlerinin ulusal ve uluslararası tanıtımı için organize edilen ticari fuarlar kentin ekonomisine güç veren unsurlardır.

Fuarlar sayesinde İzmir’e gelen yatırımcılar sadece kentin değil ülkenin tanınırlığına katkıda bulunduğu gibi ekonomisine de katma değerler sağlar.

Tüm İzmir kiralık daireler için tıklayın.

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar