İşkur İşçi İlanları, İş Başvurusu ve İşçi Alımı

Mustafa Türk

Türkiye İş Kurumu yani kısa adıyla İŞKUR Türkiye’de iş bulma ve işe alımlar konusunda faaliyet gösteren iş arayanların ve işverenlerin bir araya geldiği çok önemli bir devlet kurumudur. Kurum iş piyasasının ülke çapında ve belirli bir plan ve program çerçevesinde düzenlenmesini sağlamakla birlikte Türkiye’de işsizliğin nabzını tutmaktadır. Diğer yandan düzenlediği toplu işe alımlar, mesleki programlar ve meslek edindirme kursları da İŞKUR’u ülke çapında değerli ve fonksiyonel yapan özellikleridir.

Tüm Türkiye çapında işsiz ve iş arayan vatandaşlar İŞKUR alt yapısını kullanarak ve İŞKUR’a müracat ederrek değerlendirmelere girmekte ve uygun görüldükleri taktirde iş sahibi olmaktadırlar. Bütün ülkede birçok kamu kurumu, belediyeler, sosyal danışma ve yardımlaşma vakıfları, üniversiteler ve kamuya ait çeşitli üretim tesisleri işçi ilanlarını İŞKUR üzerinden yayınlamakta ve yine işçi alımlarını da İŞKUR üzerinden yapmaktadırlar. Dolayısıyla bu kurum iş arayanlar ve işverenler için çok büyük bir havuz konumundadır.

İŞKUR işçi alımı konusunda çok büyük bir gayretle çalışmakta, yeni projeler üretmekte ve bunları hayata geçirmektedir. Hükümetin yeni iş alanları oluşturma ve işsizliği azaltmada en büyük yardımcılarından biri olan İŞKUR personel alımı çerçevesinde hükümet tarafından en büyük desteği görmektedir.

Peki İŞKUR işçi ilanlarına nasıl ve nereden ulaşabilir bu ilanlara nasıl iş başvurusu yapabilirsiniz? Öncelikle belirtmek gerekir ki çok büyük bir toplu personel alımı söz konusu ise bu zaten medya üzerinden duyurulur ve ülke çapında herkes bundan haberdar olur. Ancak ufak kurumların bireysel işkur işçi ilanları kurumun iş bulma sistemine ait olan havuza düşer. İş arayan adaylar İŞKUR web sitesine girerek buradan kayıt olabilir ve sistemde işçi alım ilanlarına iş başvurusu yapabilirler, mesleki uygulamalar ve meslek edindirme kursları gibi diğer bilgilere ulaşabilirler.

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar