iOS – Swift Türkçe Kaynak ve Görsel Yenilikler

Mustafa Türk

Selam olsun oradakilere. Blogumun hayırsızı olarak geldim. Gelirken neler mi getirdim? Ona da sıra gelecek, ama iOS ve Swift Türkçe kaynak havadisi ve blogla ilgili bazı yenilikler getirdim diyebilirim. Heyecanlıyım şu an. Aylar geçmiş bloguma son dokunuşumu yapmamın ardından. E insan heyecanlanıyor tabi. Bir de unutuyor yazı yazarkenki hissiyatı.

Nerelerdeydim Ben?

Oralarda, buralarda. Ama hiçbir yerde tam olamadım. Bir işi yaparken o işe odaklanmayı severim, huyumdur da. Lakin son dönemde bu noktada biraz zayıf kaldım. İşimi yaparken okulumu, okulumla ilgilenirken özel hayatımı, onunla ilgilenirken yarını, yarını düşünürken bugün napıyorumu, onu düşünürken e nasıl olacakı…

Okul Mevzuları

Hatırlamaz iseniz hatırlatayım, bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. İkinci sınıftan itibaren okula, derslere gitmedim. Sınavdan sınava, laboratuvar uygulamalarından laboratuvar uygulamarına. İkileme yapmayı bile unutmuşum (yerin beni burada).

Bu sene önceki senelere göre biraz daha farklı oldu, derslere devam konusunda yönetim sert kararlar aldı. Dönem başında yaptığım devamsızlıktan dolayı bir dersim de oracıkta kaldı maalesef. Neyse, önümüzdeki maçlara bakalım, ikinci dönem alabiliyorum dersi, inşallah uzamayacak okul.

Dediğim gibi, artık okula paşa paşa geleceksin evladım diyorlar. Paşa paşa olmasa da istemeye istemeye gidiyorum. Bunca vakit okula gitmeyişin ardından -okula gitme zorunluluğu- pek iyi olmuyor. Okula gidemiyorum artık. Olmuyor. Alışmadık gözde lens durmaz tabi.

Okuldan yana dertliyim. Okul beni bi’ adım öteye götüremiyor. Aksine ben tam bir adım atacakken kapşonuma yapışıyor oooppss diyor. Okul yeterli gelmediği gibi harici hayatımda da okula endeksli olarak hareket etmek durumunda kalıyorum.

Evet, okulumu uzatmak istemiyorum. Ben bu okula hazırlıkta beraber 5 yıllığına geldim, bu okulun hakkı beş yıldan fazla değil benim için. Ondan fazlası israf. 17 yıldır okullarda sürünüyor, sömürülüyor, küçültülüyorum zaten. 5 sene yeterdi sanki bunca senede öğrendiklerimi öğrenmeye. Hadi çok sıkışık olmasın, biraz da eğlence katalım, 8 yıl olsun.

İnşallah önümüzdeki dönem bitiyor okulum. Ardından kendimi bir kuş kadar özgür hissedeceğim. Arada bir otobüs beklerken falan göğe bakın. (Selam olsun Turgut Abi’nin Göğe Bakma Durağı’na) Görürseniz beni, el sallaşırız birbirimize.

Bundan aylar aylar önce “Çorbada Tuzumuz Olsun” demiştim ama görüyorsunuz ki sözümü unutmuş gibi görünüyorum. Ama unutmadım. Hep içimdeydi. Hep aklımdaydı. Ama günler geçip ben söylediklerimi yerine getiremedikçe daha da cesaretsizleştim. Yani bu süre biraz uzadıkça uzadı.

Neler Gidiyor, Neler Geliyor?

Doğrusunu söylemek gerekirse giden pek bir şey yok. Yani tarzım devam edecek tabiki. Bu yönde içerikler oluşturmaya devam edeceğim. Ama blogda yenilik yapmak istiyorum. Yenilik olarak biraz daha mesleğime yönelik içerikler göreceksiniz.

Öncelikle düşüncelerimden bahsetmek istiyorum. Hem buraya yazarsam belki gerçekleştirmem daha kolay olur.
OLMADI!
bkz: Blogda Yenilik: Çorbada Tuzumuz Olsun Diye

İçeriksel Yenilikler

iOS ve Swift Türkçe kaynak noktasında maalesef yeterli miktarda içeriğe ulaşmak pek mümkün değil. Yabancı dil bilmeyip iOS öğrenmek isteyen, Swift ile iPhone uygulamaları geliştirmek isteyen kişilere bir kapı açmak istiyorum. Bu konuda bilgiliyim de zaten. Hatırlarsınız belki, iOS Developer olarak çalışıyorum. iPhone ve iPad’ler için uygulamalar geliştiriyorum.

Tecrübe sahibi olduğum diğer yazılımsal alanlarda da içerik üretmek istiyorum ama konsepte tam olarak karar veremedim. Açık kaynak olarak paylaşmamda bir mahsur olmayacak, kendime ait projelerim var. Bunları paylaşmak istiyorum. GitHub ve türevleriyle mi paylaşmalıyım, yoksa blogum için kodları rahatça görüp, indirebileceğiniz bir ortam mı kurmalıyım bilemiyorum.

Bu paylaştığım projelerde de kullanılan teknolojilerden bahsedip biraz bilgi vermeyi, sorusu olanların sorularını cevaplamayı düşünüyorum.

Hangisi hangisinden fazla olur, bilmiyorum. Bunu zamanla, birlikte göreceğiz.

Görsel Yenilikler

Blogumun temasını değiştirmeyi çok düşündüm. Ama ben tema değiştirmeyi hiç sevmiyorum. Bundan seneler önce yapıp birkaç sene kullandığımWordPress Çaydanlık Teması‘nı bile zar zor değiştirme kararı alıp bu temayı seçmiştim. Aslında değiştirmeyi düşünmüyordum ama günümüz tasarım furyasına göre biraz geride kalıyordu, mecbur kaldım.

Şimdiki değiştirme düşüncem ise, blog yazarlarında genellikle yaygın olan bir düşünce olan “güzel bi’ tema bulursam artık daha iyi yazarım”.

Sonra dedim ki: LEN AMAAAAN.

Ben bu temayı seviyorum, neden değiştireyim? Renklerini dd4444 kırmızısından şimdiki haline çevirdim. Bence daha güzel oldu, sizcesini yorumlarda belirtin lütfen.

Anasayfadaki akışı da değiştireceğim, ama yeni içeriklerimi üretmeye başladıktan sonra el atacağım. Çünkü tepkinizi bilmiyorum, teknoloji/yazılım içerikleri görmek hoşunuza gidecek mi gitmeyecek mi, bilmiyorum. Nabza göre şerbet vereceğim. Ohh, yarasın.

Parallax Effect

Benim temamda ne kadar da güzel efekt varmış. Hiç görmemiştim, kullanmamıştım daha önce. Bu yazının üstündeki görsel oluyor bu parallax effect. (Mobiller kusura bakmayın, sizde görünmeyecek muhtemelen 😧) Ben beğendim, bundan sonra sık sık kullanacağım bunu.

Edit:

Kullanamadı.

Temayı yeniden değiştirdiğim için artık göremiyorsunuz bu özelliği :/

Yeni Bir Modül

Bir de sağ tarafa yerleştireceğim bir modül var. Şu sıralar yazılımıyla uğraşıyorum. İyi de gidiyor. Ama onu şimdi söylemeyeceğim, bittiğinde bir başka yazıda anlatırım. Çünkü hayatımla ilgili önemli bir parça olur kendisi.

E-posta Aboneliği

Tema üzerinde değişiklikler yaparken sağ tarafta duran Posta Güvercini kısmını kaybettim. Kendisini pek severdim fakat elden gitti maalesef ki. Geçen hafta da e-posta aboneliği ile ilgili bir talihsizlik yaşadım. Abone olanlara durum açıklamasını yaptım.

E-posta aboneliği için yeni bir tasarım hazırlamayı düşünüyorum. Bu tasarımla birlikte de FeedBurner kullanmak yerine kendi abonelik sistemimi yazmayı düşünüyorum. Fırsat bulamaz isem hazır abonelik sistemlerinden birisini kullanacağım ya da FeedBurner’i kullanmaya devam edeceğim.

Logo Mevzuu

Bir diğer mevzuu da logo. Sizlerden önce bizim kafa grubu : {Sezer Abi, Emrah Abi, Ubeyid Abi, İso(o şimdi asker), Taso} ile paylaştım. Görüşlerini aldım, bir de sizin görüşlerinizi almak istedim. Gerçi bilmiyorum bunca vakitten sonra oralarda birileri kalmış mıdır ama, ben yine de sorayım.

Yazıyı yazarken tam bu arada okulun ders kayıt sistemi açıldı. Ders seçme stresi yaşandı. Malum hedefimiz bu dönem okulu uzatmadan bitirebilmek ya hani.

Evet, logo diyorduk. Yeni logo olarak aşağıdaki iki tanesinden birisini düşünüyorum. Ama eski logon daha iyi, konsepte daha uygun. Logonu değiştirme diyenler de var.

Sizlerden ricam aşağıdaki seçeneklere bakıp altta bulunan anketten oy vermeniz, ya da yorum olarak düşüncelerinizi belirtmeniz.
Görüşmek üzere, kendinize iyi bakın.

Mevcut Logo

çayyaşın logosu

Alternatif Logo – 1

alternatif logo - 1

Alternatif Logo – 2

alternatif logo - 2

Logo olarak hangisini kullanmalıyım?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar

 1. Enes 31 Ocak 2018

  Öncelikle okul hayatınızda başarılar dilerim. İos konusunda paylaşım yapacak olmanız da sevindirici. İnternette ios eğitimleri olarak tam anlamıyla net bir kaynak yok en basitinden web sitesi olanlar için ios uygulama nasıl yapılır gibi eğitimler paylaşabilirseniz çok ilgi görecektir

  Cevapla
  1. Mustafa Türk 3 Şubat 2018

   iOS uygulama nasıl yapılır’dan ziyade uygulama geliştirirken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalardan ya da uygulama geliştirirken hangi aşamaların üzerine odaklanmak gerektiğinden bahsetmeyi düşünüyorum.

   Cevapla
 2. Deniz Arkan 31 Ocak 2018

  Sevgili Çayyaş sanırım son zamanlarda sanırım hangi işe odaklanmak gerektiği konusunda biraz sıkıntı yaşıyorsun. Okulunda başarılar diliyorum fakat aynı zamanda bizleri de yazısız bırakma. Logo ve blog görünümünü değiştirme bence, biz alıştık valla. İş hayatında da başarılar diliyorum Çayyaş.

  Cevapla
  1. Mustafa Türk 3 Şubat 2018

   Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim :)

   Cevapla
 3. İbrahim 1 Şubat 2018

  Öncelikle okul hayatında başarılar dilerim Çayyaş hocam. Blog ve logo görünümünüz şuan için gözlere hitap ediyor, sade ve şık. E tabi, iş hayatınız ve okul hayatınız da bir arada yürümüyor, sizi çok iyi anlıyorum. Sizden ricam, eğitim paylaşmanız. Emin olun iyi rağbet görecektir. İş hayatınız da başarılar…

  Cevapla
  1. Mustafa Türk 3 Şubat 2018

   Teşekkür ederim. Ben de seviyorum temamı ve logomu. Logom kendi el emeğim olunca “sıkıldım artık, değiştireyim” demek biraz zor oluyor :)

   Cevapla
 4. Oktay 1 Şubat 2018

  IOS kullanıcısı olarak böyle bir blog’un yayına başlayacağını görmek gerçekten sevindirdi. İOS uygulama geliştiriciliği hakkında makaleler de gelirse çok iyi olacaktır. Logo olarak ankette de belirttiğim gibi ilk logo iyi görünüyor. Başarılar dilerim.

  Cevapla
  1. Mustafa Türk 3 Şubat 2018

   Teşekkür ederim Oktay. İnşallah bir an önce başlayıp, sağlam bir şekilde devamını getirebilirim :)

   Cevapla
 5. Burak 2 Şubat 2018

  Merhabalar Çayyaş hocam, sizi çok iyi anlıyorum. Hangi işe odaklanmak, hangi işle uğraşmak konusunda zorlanıyorsunuz… Zamanında ben de sizin gibi zorlandım 🙂 Şahsi fikrim, önceliğinizi okul hayatınıza vermekte (bizi de yazısız bırakın demiyorum :D) önce eğitiminizi tamamlayın, arada yazı gönderirsiniz blogunuza, biz de çok güzel bir şekilde yorumlamasını yaparız 🙂 Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum. (Hz. Ali), Demek istediğim şu ki; eğitiminize devam edin, öğrenin. Blogunuza gelip bize “bir harf” öğretin. Umarım demek istediklerimi anlatabilmişimdir, iyi günler…

  Cevapla
  1. Mustafa Türk 3 Şubat 2018

   Düşünceleriniz için teşekkür ederim. Önceliğimi okula vermek “zorunda kalacağım” bu dönem. Okulun son dönemi olması ve bazı zorlayıcı derslerin olması beni buna itiyor maalesef.
   Estağfurullah, bir şeyleri öğretecek yetkinliği kendimde görmüyorum. Benim yapmak istediğim şey “ne, nasıl yapılır” bunu göstermek değil, yaşadığım tecrübeleri aktarmak ve karşılaştığım problemlere karşı bulduğum çözüm önerilerini paylaşmak.

   Cevapla
 6. kenan keskin 3 Şubat 2018

  Hey dostum seninle bir aralar ortak kaderi paylaşmışız. Bırak derslere gitmeyi vizesine dahi girmediğim sınavlar oldu benim! Finale girdiğimde hocalarımın “vizeye girmemişsin derse girmemişsin geçebileceğini düşünüyor musun?” gibi sözlerine maruz kaldım. Ne oldu diye sorarsan hocalarla tartışa tartışa okulu bitirdik. 1 yılda uzattım okulu. Pişman mıyım asla. Bu sürede kendimi epeyce geliştirdim. Sana da hayatta başarılar. Hazırladığın tema site vb şeylere gelince yazılım kısmı kolay önemli olan kullanıcılara hitap etmektir. Ve bunların en önemlisi isim ve logodur. Bunu gerçekleştirdiğin projelerde fark etmişsindir. Bu sıralarda güncel olarak onedio paylaşımlarına rastlıyorum. Gerek “babala” gerek “hebele hübüle (boş reklam yapmak istemiyorum)” olsun orjinal isimler ve kullanıcılara hitap eden bir içerik mevcut. O yüzden logo pek değilde “ÇAYYAŞ” tek kelime ile “ÜFFFF!!!” olmuş diyorum ve üzerinde çalışmanızı öneriyorum.
  Kendine iyi bak tekrardan gelicem buralara…

  Cevapla
  1. Mustafa Türk 3 Şubat 2018

   Düşüncelerini aktardığın için teşekkür ederim Kenan :)
   Birkaç hocadan biraz çekmiş olsam da (benden kaynaklı olmayan bir şekilde) çok şükür ki tartışma yaşamadım herhangi birisiyle.
   Bu arada babala iyidir :)

   Cevapla
 7. canberk eroğlu 3 Şubat 2018

  Merhabalar hocam. Öncelikle bu yeniden dönüşünüzü tebrik ederim. Daha önceden sizi takip etmiyordum, yeni ulaştım blogunuza.
  Bu yeni girişiminiz açıkçası benim tam olarak ilgi alanıma giriyor. Benim çevremde birkaç kişi var iOS öğrenmek isteyip bunun için mac satın alıp bir şeyler yapıyorlar ama ingilizce yetersizliklerinden dolayı yeterince ilerleme kat edemiyorlar. Eminim ki bu arkadaşlarım gibi nice hevesli kişi vardır.

  Konuyla alakasız olacak fakat sizin Hayat Bir Portakaldır ve Farklı Bakış Açılarına Patron Olun isimli yazılarınızı çok beğendim ve sosyal medyadan da paylaştım :)

  Allah yardımcınız olsun hocam. Görüşmek üzere.

  Cevapla
 8. İsmail Tunca 3 Şubat 2018

  Merhaba Çayyaş bey, dersinden kalman açıkçası beni üzdü. Uzatmalara kalmadan önünündeki maçlara bak :)
  Eğitim ihmâl edilmez Çayyaş. Her ne kadar okula gitmek istesen de, istemesende gitmek “zorundasın”. Düzenli okuluna gitseydin okul seni “bin adım” öteye götürürdü belki, okulunun hakkı 5 yılda değilse, iş hayatına biraz ara ver, eğitimine odaklan ve uzatmalara kalmadan okulunu bitir, diplomanla beraber iş hayatına devam et :)
  Eğitimlere yönelik içerik görmek güzel olur aslında, bir çok kişininde aklındaki sorulara cevap bulursun. Kaç yıllık Android kullanıcısıyım ama, iOS ve Swift ile ilgili yazılar yazarsan seve seve okurum :)
  Teman ve logon bence uyumlu, sade ve şık. Değiştirmene gerek yok bana kalırsa.

  Cevapla
  1. Mustafa Türk 3 Şubat 2018

   Merhaba İsmail Bey, beni pek üzmedi. Hakettiğim için kaldım o dersten :)
   Düzenli okula gitseydim belki dediğiniz gibi 1000 adım öteye götürürdü, iyi bir teorik birikimim olurdu ama aynı zamanda da çıldırtırdı. Şimdiki imkanlarıma sahip olamazdım.
   İş hayatıma ara vermeyi düşünmüyorum, maalesef bu teknoloji denen sevimli şey beklemiyor. Bir şekilde ipin ucuna yapışıp bir daha bırakmamak gerekiyor :)
   Düşünceleriniz ve yorumunuz için teşekkür ederim İsmail Bey.

   Cevapla
 9. Gürkan ÖZGÜR 20 Şubat 2018

  Takip edilecek güzel bir blog. Listemde başı çeken isimler arasındasınız. Yeni içeriklerinizi bekliyorum. Mutlu bloglamalar. :)

  Cevapla
  1. Mustafa Türk 20 Şubat 2018

   Hoşgeldin Gürkan, teşekkürler :)

   Cevapla
 10. Tatlıses 22 Şubat 2018

  Bilgiler için Teşekkürler

  Cevapla
 11. webkenti 1 Mart 2018

  Güzel ve sürekleyici bir yazı olmuş. Genel olarak sitenizde çok başarılı tebrik ederim.

  Cevapla
 12. Zafer Emre 3 Mart 2018

  Öncelikle niyetinizden dolayı sizi tebrik ederim. Hep niyetlendim ios öğrenmeye. Aslında ingilizce bilgim yeterli. Kaynakları anlayabiliyorum. Ama bu yeterli değil. Sebep sonuç ilişkilerini tamam anlıyoruz ama mantığını da anlamak istiyorum. ingilizcem bu noktada yetersiz kalıyor. Yeterince yerli kaynak bulamadığım için ve ios yazmak için macbook almak zorunda olmaktan bir türlü gemileri yakıp başlayamadım.

  Fakat siz de bunu aylar önce yazmışsınız ama ben konuyla ilgili herhangi bir paylaşımınızı bulamadım. Henüz yayınlamaya başlamadınız mı, yoksa başladınız da başka bir yerde mi yayınlıyorsunuz?

  Eğer yayınlamaya başlamışsanız rica etsem bana mail adresimden ulaşıp linkini atabilir misiniz?

  Siz ve sizin gibi düşünenlerin artması dileğiyle….
  İlginiz için teşekkür ederim, iyi akşamlar.

  Cevapla
  1. Mustafa Türk 5 Temmuz 2018

   Teşekkür ederim yorumunuz için. Maalesef başlayamadım bir türlü.
   Başladığımda mail adresinize bildirimde bulunacağım.

   Cevapla