İnternetten Araba Kiralamak İsteyenler İçin İzlenecek Yollar

Mustafa Türk

Araç kiralama işi hem çok kolay hem de bir o kadar önemli bir iştir. Çok kolaydır, çünkü aradığınız firmayı bulduktan sonra dakikalar içinde aracınızı kiralarsınız. Çok önemlidir, çünkü her firmadan araç kiralama yoluna gidemez, gidereniz de birçok sorun yaşarsınız. Bu nedenle internetten araç kiralamak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır

Aracınız olsun veya olmasın, dönem-dönem araç kiralama ihtiyacı duyabilir, gideceğiniz yerde araçsız kalmak istemeyebilirsiniz. Yoğun trafiğin yaşandığı yerlerde taksi ve dolmuşlarla yolculuk yapmak başlı başına bir sorun olacaktır. Üstelik araç kiralama işinden çok daha pahalıya mal olacak ve bütçenizi saracaktır. İnternetten araç kiralarken hangi yollar izlenmeli ve nelere dikkat edilmeli gelin birlikte adım-adım inceleyelim.

İlk koşul güvenilir bir firma bulmaktır

Araç kiralamaya karar verdikten sonra ilk işiniz güvenilir bir rent a car firması bulmak olmalıdır. Bir rent a car firmasının güvenilirliğini kontrol etmenin birçok yolu bulunmaktadır. Bunlardan ilki, bilinir bir firma olup olmadığıdır. İnternet aramalarında ilk sayfalarda çıkan, hizmet geçmişi iyi ve müşteri sayısı fazla olan firmalar güvenilirdir. www.vivi.com.tr üzerinden bir çok güvenilir rent a car firmasına erişebilirsiniz.

Güvenilir firmaların araçları şahıslar üzerine değil firma üzerine kayıtlıdır. Araçlarında full kasko bulunur. Hizmet kalitesi 7/24 olup profesyonel kadrolarla çalışır. Kira sözleşmelerinde tüm şartlar açık ve nettir. Senet imzalama talebinde bulunmazlar. Kira bedeli dışında ekstra bir ücret talep etmezler. Yol yardımı ve sigortaları kira ücretinin içindedir. Araç teslim etme ve teslim alma için ekstra ücret talep etmezler. Fiyat karşılaştırması yapabileceğiniz ve çok seçenekli firmalar güvenilirdir.

Araç kiralama koşullarını iyi inceleyin

Araç kiralamak istediğiniz firmayı buldunuz. Kiralama koşullarının neler olduğu sonrasında iyi incelenmelisiniz. Bir araç kiralanırken full kasko olmasına çok dikkat edilmelidir. Sözleşmede aracın full kaskolu olduğunu okumalısınız. Resmi araç kiralama firmaları ehliyet ve yaş şartlarına azami dikkat göstermektedir. Güvenilir firmalar en az 2 yıllık ehliyet şartını koşmaktadır. 2 yıldan az süreli ehliyeti olanlara araç kiralamazlar.

22 yaşından büyüklere, lüks araçlarda 25 yaşından büyüklere kiralama hizmeti sunarlar. Daha küçüklerin araç kiralama taleplerini kabul etmezler. Güvenilir olmayan ya da dolandırıcı firmalar için bunlar önemli değildir. Onlar sadece alacakları paraya bakarlar. Resmi firmaların araçları full kaskolu ve bakımlıdır. Sözleşmede söz konusu şartların ne derece ciddiye alınıp yer aldığı incelenmelidir.

İhtiyacınızı görecek en uygun aracı belirleyin

Kiralama koşullarında da sorun yok ve araç kiralamaya karar verdiniz. Şimdi hangi aracı kiralamak istediğinize karar vermelisiniz. Tek başına gidilecek bir seyahatle ailece gidilecek bir seyahat için aynı aracı kiralamamalısınız. Yakıt sarfiyatı bakımından ekonomik bir araç için dizel olanları tercih etmeli, otomatik araç kullanmaya alışkın iseniz otomatik vitesli araçları tercih etmelisiniz.

Ailece gidilecek bir tatil için yolcu ve bavullar düşünülerek daha geniş araçlar seçilmelidir. Resmi bir toplantıya spor bir araba ile gidilmesi de pek doğru olmayacaktır. Kısacası birey sayısına ve gidilecek yerin özelliklerine göre doğru araç seçilmeli, özellikle coğrafi bakımdan sizi sıkıntıya sokmayacak araçlar tercih edilmelidir. Park sorunu yaşayabileceğinizi düşündüğünüz bir muhite gidecekseniz ona göre küçük bir araç da kiralayabilirsiniz.

Bütçenize en uygun aracı kiralayın

Kiralama fiyatlarını web sayfalarında liste halinde görebilir, fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Resmi rent a car araç kiralama firmalarının web sayfaları profesyonelce hazırlanmış olup istenilen filtre ve aramalar yapılabilmektedir. Sezonlara göre değişen indirimli fiyatları ve kampanyaları ile müşterilerine hizmet sunmaktadır. Fiyatlarına kolayca ulaşabileceğiniz, her aradığınızda muhatap bularak bilgi alabileceğiniz firmaları tercih etmelisiniz. Araç kiralama fiyatlarının neleri kapsadığını tam olarak öğrenmelisiniz. Kira bedeli dışında sizlerden ekstra ücret talep eden firmalara rağbet etmeyiniz. Vivi rent a car firmaları en ekonomik fiyatları veren en güvenilir firmalardır.

Fırsat ve kampanyalardan yararlanarak ekonomik fiyatlara araç kiralayabilirsiniz

Firmaların internet sitelerinde indirim ve kampanyaların olup olmadığını kontrol edin. Kampanyalı araçlar her zaman daha uygun fiyatlı olmakta ve en ekonomik araçlar olarak kiralanmaktadır. Banka kartlarına göre indirim fırsatları sunmalarının yanında, erken rezervasyon durumunda da fiyat indirimi yapabilmektedirler. Tüm bunlar araç kiralamak isteyenler için bir fırsattır.

Aracınızı teslim alırken

Aracınızı mutlaka kontrol ederek teslim almalısınız. Sözleşmede belirtilmemiş bir hasarı ilgililere bildirmeli ve sözleşmeye ilave ettirmelisiniz. Klima ve farlarına kadar çalışmayan bir elektronik aksamın olup olmadığına bakmanızı tavsiye ediyoruz. Ruhsat ve sigorta belgelerinin mutlaka araçta olması gerekmektedir. Sözleşmede ilave bir ekten söz ediliyor fakat ilave bulunmuyorsa sözleşmeyi imzalamayın. Senet imzalamanızı isteyen araç kiralama firmalarından uzak durun.

Aracınızı kullanırken

Aracınızı teslim almanız sorumluluklarınızın bittiği anlamına gelmemektedir. Aracı kullandığınız süre boyunca bazı konulara dikkat etmelisiniz. Aracınız full kaskolu olsa da trafik kurallarına uymayan siz olursanız zarar görebilirsiniz. Kaskonuzu geçersiz kılacak bir kullanımdan uzak durmalısınız. Alkollü iken yapacağınız bir kazada kaskonuz geçersiz olacak ve tüm maddi hasarlardan sorumlu olacaksınız.
Aracınızın çalınma durumunda araba kiralama firması ruhsat ve ehliyeti isteyeceğinden her park ettiğinizde ruhsat ve ehliyeti yanınıza alın. Kaza durumunda tek başınıza yaptığınız kazalarda polis çağırarak tutanak tutturmalı, çift taraflı kazalarda ise karşı tarafın ruhsat ve araç bilgilerini tutanağa işlettirerek yanınıza almalısınız. Böyle bir durumda tutanaklar hemen firmaya ulaştırılmalıdır.

Seyahatiniz bitti aracınızı teslim edeceksiniz

Her araç kiralama firması aracı size nasıl teslim etti ise öyle geri almak isteyecektir. Full dolu yakıt deposunu yine full dolu olarak aracı teslim alacak, yakıt alamadıysanız eksik kısmın parasını sizden talep edecektir. Temiz teslim edilen araçlar her zaman aynı temizlikte araç kiralama firmaları tarafından geri alınır. Temiz olmayan araçlar için temizlik parası talep edilecektir. Teslim tutanağı ile verilen araçlar yine teslim tutanağı ile firmalar tarafından geri alınır.
Güvenilir ve kaliteli araç kiralama hizmetleri ile vivi rent a car firmaları 7/24 online hizmet sunan lider firmalardır. Araç kiralamadan teslim süresince hiçbir sorun yaşamaz, güvenli ve konforlu yolculuklar yaparsınız.

En ekonomik araçlardan en lüks araçlara her çeşit aracı bulabilir, sizlere en uygun araçları dakikalar içinde rezerve edebilirsiniz. En ucuz araç fiyat garantisi veren vivi rent a car firmaları, son model araç filosu ile tüm Türkiye’ye hizmet sunan profesyonel firmalardır. Tatilinizi sorunsuz ve güvenli araçlarla geçirmek, keyifli bir tatil geçirmenizi sağlayacak, yolculuğunuzun tadına varacaksınız. Vivi platformunda en popüler rent a car firmalarını bulacak, fiyat karşılaştırmaları yapabileceksiniz. Günlük, haftalık ve aylık sürelerle araç kiralayabilir, en uygun fiyatları vivi rent firmalarında bulabilirsiniz.
Uçağa binmeden dakikalar içinde araç kiralayabilir, uçaktan indiğinizde de aracınızı hemen teslim alabilirsiniz. Rezervasyon iptalini kolaylıkla yapabilir, günler öncesinden araç rezervasyonları yapabilirsiniz. Şoförlü lüks araçlardan en ekonomik binek araçlarına kadar her segmentte araç bulacağınız vivi rent a car firmaları en güvenilir ve en gözde firmalardır. Araçlarımızı incelemek, fiyat karşılaştırmaları yapmak ve rezervasyon işlemleri için vivi web sayfasını ziyaret edebilir, günün her saatinde rezervasyon yaptırarak araç kiralama fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar