İngilizce Eğitiminde Edatların Önemi

Mustafa Türk

Dil olarak ingilizce Türkçeye göre sondan başlayan bir gramer yapısına sahiptir. Özellikle belirli kalıplar içerisinde cümle düzenekleri bulunmakta, bu dil eğitiminde İngilizcenin çok pratik bir şekilde öğrenilmesine vesile olmaktadır. Nesne olarak tabir edilen zarf, bağlaç ve edatlar özne+yardımcı fiil ve yüklemlerden sonra kullanılmakta ve cümle hangi zaman içerisinde düzenlenmişse o zamana göre farklı kelimeler kullanılmaktadır. İngilizce Edatlar, cümle içerisinde kullanılan isimlere yer ya da zaman anlamı katmaktadırlar. Ve kullanıldıkları zamanlara göre bazı eklerde alabilirler. Bu eklerin görevleri ise cümleye yön kazandırmak ve bazı kelimelere daha fazla nitelik kazandırmaktır. Dilimizde bu ekler niteledikleri kelimelerin sonuna gelirken, İngilizce gramer alanında kullanılırken kelimenin başına eklenmektedir. Türkçe de “okulda” derken İngilizce kullanım şekli “da okul” şeklinde olacaktır. Edat olarak kullanılan standart kelimeler bulunmakta, en çok karşımıza çıkan seçenekler arasında ise in, on, under, for, from, at, with, about, to, between gibi çeşitler çıkmaktadır. Anlam olarak da sırayla içinde, üzerinde, altında, için, den, de, ile, hakkında, arasında karşılıkları bulunmaktadır. Kullanım şekillerine bakılacak olursa for years, yıllardır anlamı içeren bir kullanım olacaktır. Edatlar, kendi başlarına olduklarında kullanılan anlamlarının yanında bu şekilde kelimelerle birleştiklerinde de farklı anlamlar ortaya çıkabilmekte, bu nedenle bu kelimeler kullanım sahalarına göre sınıflandırılabilmektedir. Kendi anlamlarına göre, ek halinde anlamsız olarak, yine ek halinde anlam değiştirerek kullanılabilmektedirler.

İngilizce öğrenimde pratik en önemli konu başlığı olmaktadır. Cümle kurulumlarında standart kalıplar olsa da, kelime dağarcığının kelime ezberlenerek ya da örnek cümle, İngilizce atasözü seçenekleri, deyimler gibi söz öbeklerinin de öğrenilerek geliştirilmesi gerekli olacaktır. Özellikle İngilizce seviyesini derdini anlatabilecek düzeyden ileri seviyeye çıkarmak isteyenler için bu kelime öbekleri çok daha önemli olacak, öğrenilen her atasözü daha ileri düzeyde dili kullanabilme imkânı getirecektir. Örneğin, Still waters run deep – durgun sular derindir- anlamına gelirken, He teaches ill, who teaches all – her şeyi öğreten kötü öğretmendir- anlamına gelecektir. Türkçede kullanılan bazı atasözlerinin karşılığı olarak da atasözleri kullanılabilmekte, Tell me who you go with and I’ll tell you who you are – dostunu söyle sana kim olduğunu söyleyeyim- anlamını karşılayan bir atasözü olmaktadır. Bu gibi seçeneklerin bilinmesi ile pratik alanında konuşma düzeyi hızla yükselir ve kullanılan dilin tüm inceliklerine sahip olma imkânı da elde edilebilecektir.

konusarak-ogrenAtasözleri, deyimler, burçlar ve özellikleri gibi farklı konular hakkında örnekler ve geniş ayrıntıların yer aldığı bloglar da İngilizce dil eğitimi alanlar için yardımcı kaynak olmaktadır. Öğrenilen dile tamamen hâkim olabilmek için alınan eğitimin haricinde bu gibi kaynakların tümünden de faydalanılması gerekli olmaktadır. Konuşarak Öğren Blog içerisinde aranılan tüm bilgiler bulunabilmekte, İngilizce öğrenmek için sekiz ana sebep sunarak dil eğitiminin gerekliliği hakkında da özel tüyolar da bulunmaktadır. İngilizce eğitiminde pratiğe dayalı bir sistem izleyen site içerisinde sağlanan çok önemli avantajlar bulunmakta, özellikle çocuklar için tamamen Amerikalı eğitmenler tarafından verilen eğitimlerin katkısı çok büyük olacaktır. Blog içerisinde konular geniş kapsamlı olarak ele alınmakta, alınan eğitimin yanında destek olarak sunulan bu bilgilerde kursiyerlerin çok fazla işine yaracaktır. Pratik yaparken en çok ihtiyaç olan pratik cümleler, İngilizce gramer hakkında genel özelliklerin anlatıldığı makaleler ve sıfır şikâyete sahip konuşarak öğren sisteminin geçmişten günümüze gelişimi ile alakalı detaylı bilgiler de bu blog içerisinde yer almaktadır. İngilizcenin en çok ihtiyaç duyulduğu kurumsal alanlarda kullanımları hakkında da özel yazılar bulunmakta, ticari alanda bazen başarı, bazen girişimcilik bazen de dışa açılım olarak ileri düzeyde ingilizce kullanımlarının faydaları ortaya çıkmaktadır. Dikkat edilen her ayrıntı bu dilin pratiğe dökülmesinde çok önemli olmakta ve incelikleri, püf noktaları, ayrıntılı detayları ile istediğiniz saatlerde alabileceğiniz eğitimlerin avantajlarını kullanılan her alanda fark etmek mümkün olacaktır.

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar