Herkes Tarafından Mutlaka Kullanılmış Olan 10 Kalem

Mustafa Türk

Kalemler hayatımızın her bölümünde asla vazgeçilmezler listesinde hep yer almayı başarıyor. Farklı zamanlarda, farklı amaçlar için kullandığımız bu kalemler zamanla kullanım amaçları ile birlikte anılır hale geliyor. İşte herkesin elinden geçen ve görür görmez nerede, ne amaçla kullanıldığını hemen hatırlayacağınız o efsane kalemler.

1- Tükenmez Kalemin En Yaygın Versiyonu

Tükenmez kalemin çok sayıda kişi tarafından ortak kullanıldığı tüm alanlarda, karşınıza işte bu tükenmez kalem çeşitleri çıkar.Özellikle iddia bayilerinin, bakkalların ve kargo firmalarının olmazsa olmazı olan bu sarı tükenmez kalemler o kadar uzun süre kullanılır ki, mürekkebi bittiğinde mutlaka bir şaşkınlık yaşatır. Gözatmak için http://www.avansas.com/tukenmez-kalemler.htm buradan buyrun.

2- Herkesin Heves Ettiği Çok Renkli Kalemler

İlk olarak mavi ile kırmızı rengi bir arada sunan, zamanla siyah ile turuncu rengin eşlik ettiği 4 renkli tükenmez kalem herkesin bir dönem heves ettiği bir tasarıma dönüştü. Bu kalemlere ilgi o kadar büyüktü ki, 16 renk seçeneğine ulaşması ve haliyle tutulamayacak kadar kalınlaşması uzun sürmedi.

3- Gökkuşağını Bile Kıskandıran Kalem Seti

İstisnasız herkesin mutlaka eline alarak yazma şerefine mazhar olduğu, ajanda kullanımını da renklendiren Stabilo setleri unutmamak lazım. 8 renkten 30 renge kadar uzanan geniş renk skalası, gökkuşağını dahi kıskandırıyor.

4- Uçlu Kalem Markalarının Lideri Faber Castell

Okul yıllarında tanıştığımız ve kalitesiyle ün salmış Faber Castell marka kalemler de herkesin elinden geçmeyi başaran bir diğer efsane. Üniversiteye hazırlanırken kim bu kalemleri kullanmamış olabilir ki?

5- Mürekkep Yönünden Bonkör Tükenmez Kalemler

Parmak uçlarında minik mürekkep lekesi bırakabilen ve hatta tükenmez kalem lekesi ile tanışmamızı sağlayan kalemler de efsane olmayı başardı. Özellikle dönem ödevlerini hazırlarken her an kağıda leke bırakacak korkusunu hala yüreğimizde hissediyoruz.

6- Her Eve Lazım Olan Kalemler

Kırtasiyeye girince karşılaşmaktan kurtulamadığımız, renkli olmasa da her evde bulundurulan mavi kapaklı bu kalemlerin de kullanım alanı bir hayli geniş.

7- Titiz Defter Kullanımının Olmazsa Olmazı İğne Uçlu Kalemler

Gayet titiz bir defter kullanımı için en yaygın tercih pilot kalemler oluyor. İğne gibi uçları ile saygınlığı ve prestiji hak ediyor.

8- Nam-ı Diğer “Basmalı Kalem”

Uçlu kalemler eğitim hayatının vazgeçilmezi. Onlar bir anlamda ilkokuldan ortaokula geçişin bir simgesiydi herkes için. Uçlu kalem kullanmadım, hayatımda hep kurşun kalem kullandım diyen bir kişiyi bulmak imkansız diyebiliriz.

9- Ucu Açılmamış Kurşun Kalemler

Ucu küt olan ve ilk açma keyfini yaşatan kurşun kalemler de efsane kalem kategorisine girmeyi hak ediyor.

10- Çizme Keyfini Şahlandıran Fosforlu Kalem

Uzun bir dokümanı incelerken sadece önemli noktaları renkli fosforlu kalemler ile işaretlemek ve ikinci tekrarınızda sadece bu işaretli kısımları okumak büyük bir keyif. Gereksiz zaman harcamadığınıza önce kendinizi inandırmış oluyorsunuz. Rengarenk fosforlu kalemlere ihtiyacınız varsa Avansas Fosforlu Kalemler kategorisinde bol miktarda çeşit olduğunu hatırlatalım.

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar

 1. Sefa Gedik 21 Kasım 2016

  Kardeşim, blogunda başarılar dilerim…

  Cevapla
 2. Sercih 22 Kasım 2016

  2.kalemden onlarca alıp bozmuşluğum var :D

  Cevapla
 3. Akif Turan 1 Aralık 2016

  Benim çocukluğumda en havalı kalem Rotring’di :) aynı zamanda çok sağlamdı…

  Cevapla
 4. nurullah 5 Aralık 2016

  harika bir yazı olmuş keyifle okudum teşekkürler elinize emeğinze sağlık.

  Cevapla
 5. Gökhan Karaoğlu 12 Aralık 2016

  faberler zengin kalemiydi :) pahalı kalemlerdendi vaybe zaman çok çabuk akıp gidiyor kardeşim kalemine sağlık

  Cevapla
 6. Ozan Urut 12 Aralık 2016

  Harika bence bu makale

  Cevapla
 7. transformice 23 Aralık 2016

  Bu kalemlerin hepsini denedim. 😂

  Cevapla
 8. Didem Çetin 26 Aralık 2016

  Faber tabiki de, en çok sevdiğim kalem.Diğer kalemler yarı yolda bırakıyordu.

  Cevapla
 9. Yerevdekor 27 Aralık 2016

  Ofis ortamında 1 ve 6 candır.Karalama yaparken bile onlar kullanılır silinmiyor olsalar bile :)

  Cevapla
 10. Onur ÇAKIR 27 Aralık 2016

  Listede Rotring varsa açılın derim :D. Çoğunu da kullanmaya devam ediyorum özellikle rotring diğer adıyla zengin kalemi.

  Cevapla
 11. dunpeal 6 Ocak 2017

  Ofis ortamında 6. resimdeki tükenmez kalemi almayanı dövüyorlar dersek yeridir :) İş yerlerinin vazgeçilmezi 1 ve 6 olsa da benim favorim 7 numara. 1 ve 6 ‘nın tükenmez kalem olmak dışında diğer ortak özelliği çok kolay kaybolmaları :)

  Cevapla
 12. jeneratör isterim 13 Ocak 2017

  güzel paylaşım olmuş jeneratörle ilgili birşeylerde paylaşırmısınız

  Cevapla
  1. Mustafa Türk 14 Ocak 2017

   Yeter ki sen iste, vantilatör de paylaşırım, jeneratör de, karbüratör de.

   Cevapla
 13. merve 13 Ocak 2017

  6 numaralı resimdeki tükenmez kalemi kırtasiyeden daha dün satın aldım :) Bu konudaki resimlerde olmasa da rotring pilot kalemi de es geçmemek lazım. Kahvrengi ve mavi pilot kalem denildiğinde ilk akla gelen kalemler :)

  Cevapla
 14. Ses Deneme 1-2 15 Ocak 2017

  Bahsi geçen kalemlerin neredeyse hepsini kullandım kimini okul yıllarında kimini ise okul hayatından sonraki dönemler de kullandım.

  Cevapla
 15. hizip 20 Ocak 2017

  4 numaradaki Faber Castell uçlu kalem eskiden öyle herkeste bulunmazdı. Geçmişte epey pahalıydı diye hatılıyorum. Uçlu kalemin tutacak bölümü eli yorulmasını cidden önlerdi. 90’larda ilköğretim ödevleri yaz yaz bitmezdi :) Güzel inceleme konusu olmuş teşekkürler.

  Cevapla
 16. Emre 26 Ocak 2017

  2 ve 10 hariç diğer tüm kalem modellerini satın almışlığım var. 6 numaradaki pensan tükenmez kalem ile 4 numaradaki faber castell uçlu kalemi iş yerinde her gün kullanıyorum :)

  Cevapla
 17. Ali Mutlu 8 Şubat 2017

  Bu kalemlerin hepsini denedim ama son madde olan onuncu maddeyi denemedim. :)

  Cevapla
 18. Erol Apaydın 31 Mart 2017

  Bizim zamanımızda rotring vardı rotring kalemin varsa zengindin :)

  Cevapla
 19. suncool 10 Nisan 2017

  ahh eski zamanlara gittim resmen halada kullandığımız kalemler yazı için teşekkürler.

  Cevapla
 20. elegant 5 Mayıs 2017

  1. kalem iddaa bayisi kalemi oldu. Her iddaa bayisi onlar ile çalışıyor. ama bir kalemi unutmuşsunuz. Yumurtlayan kalem eksik listede :D herkes hatırlayacaktır 17 veya 15 ucu olan içinden biri kaybolduğu zaman işe yaramayan efsane kalemler nasıl unutulur. :D

  Cevapla
 21. Edebiyat öğretmeni 13 Mayıs 2017

  Bize nostalji yaptırdınız. Teşekkürler :)

  Cevapla
 22. Cihan Uysal 22 Mayıs 2017

  hepsinide kullandım :)

  Cevapla
 23. utku genel 26 Mayıs 2017

  herbirinden de kullandım (: yaşlandık.

  Cevapla
 24. fikiralemi 13 Haziran 2017

  biraz nostaljik bir gezinti oldu.

  Cevapla