Hadi Hayatımıza Anlam Katalım

Mustafa Türk

Hiç düşündünüz mü, bunca senedir yaşıyorum ama ne için yaşıyorum, ne yapıyorum diye? Yaşadığımız hayatın farkında mıyız, kendimizin farkında mıyız? Az önce düşündüm, düşündüm. İyi-kötü yaşıyorum, günümü geçiriyorum, dertler tasalarla uğraşıyorum, çok yoğunum, başımı kaşıyacak kadar boş vaktim yok. De bunlar ne için? Bakıyorum şöyle bir arkama, bomboş geçen yıllar var. Ben bu kadar yılı boş boş geçirmişsem kişiliğim ne kadar dolu olabilir ki?

yuzunu-yika-titre-ve-kendine-gelZaman bir şekilde geçiyor. Zamanı yakalayabildiğimiz ölçüde değerlendirebiliyoruz. Ayaklarımızı uzatıp, dizi-film izleyerek, yatıp uyuyarak değerlenir mi bu yaşam? Ben denedim değerlenmiyor. Hadi kalkıp yüzümüzü soğuk suyla yıkayalım, titreyip kendimize gelelim.

 

Hayatın Anlamı

life-is-a-cayHayatın bir anlamı olmalı. Kafamızda hayat dediğimizde bir tanım olmalı, kendi yazdığımız bir tanım. Hayat:
adam olabilmektir
insan olabilmektir
yalan söylememektir
aşktır
gibi tanımlardan bahsetmiyorum.

kendi-hayatini-cizBirisi “hayat” dediğinde gözümüzün önünde bir kare canlanmalı: kendi çizdiğimiz bir resim. Bu resimde hayalimiz yer alabilir. Mesela: güzel bir hanım ve dört çocukla birlikte bir pazar sabahı kahvaltıda olduğun bir resim olabilir yada kendi işini kurduğun ve ofisini dizayn ederken ofisin dört duvarını da kitaplıkla kaplattığın bir resim olabilir. Yada ben Ironman olacağım bu yüzden kafama Ironman resmi çizdim de diyebilirsin. Daha önce hayatın benim açımdan tanımını içeren bir yazı yazmıştım. İsterseniz okuyabilirsiniz.

Hayata bizi bağlayacak bir amacımız olmalı, anlatabiliyor muyum? Bir hedefimiz, idealimiz olmalı. Bu bizi hayata bağlayacaktır ve zamanı yakalayıp, vakti değerlendirmemize yardımcı olacaktır. Hayatın tanımını yapabilmemize yardımcı olacaktır.

Kütahya Devlet Hastanesi’nin bahçesinde on beş yıldır su dağıtan yaşlı bir amca vardı. Senelerdir her sabah namazından sonra elinde su bidonuyla tüm hastaneyi gezer, su dağıtırdı. Neden su dağıtıyorsun amca diye sorunca “Evladım, onbeş yıl önce eşim hastalandı. Bu hastanede yatıyordu, gece benden bir bardak su istedi. Suyu getirmek için dışarı çıktım, döndüğümde vefat etmişti. Elimde suyla öylece kalakaldım. Bu yüzden kendime böyle bir hedef koydum. Her sabah burada tüm hastalara ve onların yakınlarına su dağıtıyorum.

Çok basit görünüyor değil mi? Bir elinde bidon, diğer elinde bardakla tüm hastaneyi gezip “Su ister misiniz?” diye sorup, su dağıtan bir adamın hikayesi, çok basit görünüyor değil mi? Bu yaşlı adam kendisini bu şekilde hayata bağlamış. Hayatının anlamını kaybettiği gece, hayatının anlamına anlam katmış ve kendisine bir söz vermiş: “Bundan böyle kimse susadığı için ölmesin” demiş.

hayatla-ilgili-resimler
Ömrümüzü boş boş geçirmeyelim a dostlar. Belimize kadar çamura batalım ama boş durmayalım. Gerekirse birbirimize, rakiplerimize destek olalım ama kendimizi geliştirelim. Neden rakiplerimize destek olalım ki diye soracak olursanız, rakibiniz geliştikçe rekabet artar ve biz de ona göre çalışıp kendimizi geliştirmiş oluruz.

Var mı su isteyen?

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar

 1. Kerim Potuk 12 Ağustos 2014

  O sudan çay yaparsan bi çayını alırım :) Hayat boş geçmesin diyorsan gerçek bir iş bulu çalışacaksın hocam. Gerisi yalan.

  Cevapla
  1. Mustafa 13 Ağustos 2014

   Çayın 5 dakikası var Kerim. Hemmen geliyor (:

   Cevapla
 2. Mehmet.C. 14 Ağustos 2014

  Ctrl + Z resmine bayıldım diyebilirim.

  Yazının başında işte bu dedim. Uzun süredir benim dikkat etmediğim ve üzerinde durmaktan kaçındığım bir konuyu yazacak dedim. Öyle de oldu. Hayatı anlamlı kılmak için ben yürümek ile başlamalı diye düşünüyorum. Yürümeyi azalttığımız zaman, hayatı boşa geçirmeye başlıyoruz.
  Rabbim bizi çok yürümekten dolayı ara dinlenmeye muhtaç olanlardan eylesin :D

  Cevapla
  1. Mustafa 15 Ağustos 2014

   Amin. Her sabah yürüyorum. Düş gücüm ve gün içindeki enerjikliğim de bununla orantılı olarak artıyor (:

   Cevapla
 3. Hakkı Gürkan Tüçel 15 Ağustos 2014

  Amcanın hikayesini okurken duygulandım yalnız. Örnek bir yazı.

  Cevapla
  1. Mustafa 15 Ağustos 2014

   Evet, duygusal yoğunluğu arttıran bir hikaye.

   Cevapla
 4. Çağrı Mustafa ALKAN 16 Ağustos 2014

  Hikaye karşımda canlı kanlı bir insan gibi duruyor Mustafa. Allah razı olsun o amcadan. Bu arada öncelik sırası belirlemek ve ona göre plan yapmak gerek ama bir söz var hatırlatmak boyun borcu: Hayat; biz onu planlarken başımızdan gelip geçenlerdir. (John Lennon)

  Cevapla
  1. Mustafa 26 Ağustos 2014

   Çok doğru diyorsun Çağrı abi.

   Cevapla
 5. Berke 18 Ağustos 2014

  Life is a çay drink it :D güzelmiş. Ayrıca hayatın ctrl z’si yok resmi de güzel.

  Cevapla
  1. Mustafa 26 Ağustos 2014

   Öyle değil mi ama? Hayat dediğin bir bardak çay… (:

   Cevapla
 6. Savaş Çongar 24 Ocak 2017

  Su dağıtma konusu kütahyada olmamıştır. Konu tamamıyla Sivasta geçmiştir. Konunun canlı şahitleri hala bulunmaktadır ben gibi

  Cevapla