Geleceğin Teknolojileri Mobil Ürünlerde Hayat Bulacak!

Mustafa Türk


 

Teknoloji dünyası, özellikle akıllı telefonların popüler bir hal alması ile beraber ciddi bir yön değişimi gösterdi. Bu değişim süreci de temel olarak kullanıcıların alışkanlıkları üzerine kurulmaya başladı. Akıllı telefonların birer ihtiyaç haline gelmesi ile beraber, mobil ürünlerin ne derece önemli olduğunu ve yaşam kalitesini artırdığı sonucuna ulaşıldı. Bu sonuç ile beraber de tüm teknoloji dünyası, mobil ürünleri temel alarak çalışmalarını bu yönde şekillendirmeye başladı.

Nitekim özellikle yeni teknolojileri barındıran tüm ürünlerin, mobil kategorisi altında yer almaya bağladığına tanıklık edilir oldu. Sektörden gelen analizlere göre ise söz konusu bu durum, daha da derinleşerek mobil teknoloji üzerinde yoğunlaşmaya başlayacak.

Son tüketici için mobil ürünler temel alınıyor!

Teknolojinin ilk dönemleri, gelişmişlik seviyesi ile doğru orantılı olarak sadece sabit sistemlerin oluşturulmasını hedef almaktaydı. Bu süre zarfında ciddi bir gelişim gösterilmesi, son tüketiciye ulaşan ürünlerin tasarımlarını ve amaçlarını da etkilemeye ve değiştirmeye başladı.

Tüketici elektroniği alanında, daha çok masaüstü veya sabit ürünlerin üzerinde çalışmalar yapıldığı bilinmekteydi. Masaüstü bilgisayarlar da bu durumun en önemli alanlarının başında yer alıyordu. Sonralarında ise dizüstü yani laptop kategorisinin kendini göstermesi, global anlamda ciddi bir farklılaşmayı tetikledi. Bu ürünler ile birlikte birçok tüketici, aslında teknolojinin taşınabilir olarak daha verimli bir hale gelebilmeye başladığı fark etti. Bu farkındalığın ardından, birçok dev elektronik devi şirket, mobil teknoloji üzerine çalışmalarını yöneltmeye başladı ve o dönemlerden bu döneme kadar mobil haberler kapsamında, sık sık kendilerinden söz ettirmeyi başardılar.

Taşınabilir bilgisayar sonrasındaki en büyük mobil atılım ve mobil teknolojinin temellerini atan gelişme, akıllı telefonların son tüketiciye ulaşma dönemleri oldu. Elbette ki son tüketiciye kadar ulaşmadan önce kurumsal alanda bazı denemelerle kendini belli eden akıllı telefonlar, son tüketiciye ulaşıncaya kadar mobil teknoloji dünyasını bu derece etkileyebilecek düzeyde yargılanmıyordu. Nitekim özellikle Apple’ın ilk iPhone modeli ile beraber teknoloji dünyası, temel olarak taşınabilirlik ön planda olarak yeni ürünleri üzerinde çalışmalar yapmaya başladılar.
 


 

Akıllı telefonlar ile hareketlenen mobil teknoloji sonrasında, kullanıcıların teknoloji ile ilgili olan takipleri, daha çok mobil haberler üzerinde yoğunlaşmaya başladı. Bu süreçten sonra da ilk olarak, daha güçlü taşınabilir bilgisayar modelleri ve yeni teknoloji ürünleri arasına tablet modelleri dahil oldu.

Kullanıcıların taşınabilirlik konusunu ilk madde olarak hazırlamaları ve satın alma tercihi söz konusu olduğunda, daha çok yaşam kalitesini artıran faktörlerden olan taşınabilirliği önde olan ürünleri tercih etmeleri, üretici firmaları da bu yönde çalışmalar yapmaya sevk etmiş oldu. Dolayısıyla son tüketici hedef alan ürünler, daha çok mobil ürünler çerçevesi kapsamında kalmaya başladı.
 


 

Daha sonrasında gelen akıllı saatler, akıllı bileklikler, giyilebilir teknolojilerin diğer modelleri ve sanal gerçeklik yani VR ve artırılmış gerçeklik yani AR gibi tüm teknolojinin yeni ürünleri, temel olarak mobil alanda kendini gösteren atılımlardan oldu.

Mobil ürünler, sabit teknoloji ürünlerini de etkilemeye başladı!

Her ne kadar son tüketiciye ulaşan ürünler, daha çok mobil cihazlardan meydana gelmeye başlamış olsa da bu mobil teknoloji ürünlerinin arka plandaki gereksinimleri, sahip ve gömülü sistemlerin ihtiyacını ortaya çıkarmaya başladı.

Mobil internet ve yeni nesil mobil iletişim teknolojileri, mobil uygulamaların geliştirme ve kullanıcılara ulaştırılma süreçleri, cihazlarla birlikte sunulan tüm servisler, temel olarak çok güçlü teknolojilere ihtiyaç duyuyor. Nitekim mobil ürünler gelişmeye ve çeşitlenmeye devem ediyor olsa da bu durum, beraberinde sahip sistemleri ve gömülü sistemleri de geliştirmeye davet ediyor. Zira son tüketiciye ulaşan tüm mobil servisler, aslında arka planda çok ciddi bir güç gereksinimi ihtiyacı duyuyor.
 


 

Dolayısıyla son tüketiciyi hedef alan tüm firmalar mobil tarafta varlığını güçlendirmeye çalışırken, kurumsal tarafta kendini gösteren firmalar ise mobil ve masaüstü dengesini en iyi şekilde korumanın ve güçlü sistemlerin yolunu açmanın detaylarını çıkartıyor.

Kurumsal taraftaki teknoloji ihtiyacı, mobil teknoloji odağından uzak kalıyor!

Daha önce belirtildiği gibi akıllı telefonların getirdiği kolaylıklar sonrasında her yeni teknolojinin mobil odağında hazırlanması gerektiğini düşünmeye başlayan tüketiciler, son tüketicileri hedef alan firmalar için aynı eksende ilerlemiyor. Zira aktarıldığı gibi mobil servislerin ve ürünlerin arka planda çalışması için ihtiyaç duyduğu sistemler, ciddi anlamda büyük bir iş yükü ile karşı karşıya kalmaktalar.

Hem yeni teknolojilerin geliştirilmesi hem de var olan mobil teknoloji ürünlerinin ve servislerinin daha iyi bir şekilde hizmete açık halde çalışmalarını sürdürebilmesini sağlamak için, mobil başlıklardan çok uzak teknolojiler, kurumsal firmalar için özel olarak hazırlanıyor.

Gerek bilgisayar bileşenleri gerekse de diğer donanımlar, kurumsal tarafta yüksek performansı ve taşınabilirlik kaygısından uzak bir şekilde geliştirilirken, diğer yandan son tüketiciyi hedef alan yani pazarın daha büyük bir kısmına hitap eden firmalar, daha fazla kişiye erişmek için bir arada çalışabilen ve taşınabilirliği yüksek ürünler geliştirmek durumunda kalıyorlar.

Toparlamak gerekirse, masaüstü donanımlarının bile her geçen gün satışların bir düşüş yaşaması ve daha çok akıllı telefon, tablet ve taşınabilir bilgisayar satışlarının artış göstermesi, sektörün ne derece mobil teknolojiler üzerinden devam ettiğini göstermeye yetiyor. Sektörün içinden elde edilen bilgilere göre de tüketicilerin beklediği bu taşınabilirlik odağı sebebi ile kurumsal taraftaki teknolojiler mobil odaklı olmasa da son tüketiciye ulaşacak olan neredeyse tüm yeni teknolojiler ve mevcut teknolojilerin yeni versiyonları, tamamı ile mobil odaklı ve nesnelerin interneti sektörüne katkı sağlayacak niteliklerde olacak ve bu gelişim, hiç olmadığı kadar daha da kesin çizgilerle ayrılmaya başlamış olacak. İlerleyen yıllarda nesnelerin internetinin yani IoT sektörünün popülerliği ile beraber de çok daha mobil odaklı cihazlar kendini göstermeye başlamış olacak.

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar

 1. No346 7 Eylül 2017

  Kardeşlerin kıralı, on numara bi yazı olmuş. Seninde belirttiğin gibi yaşam mobil cihazlardan ibaret olacak. Belki akraba ziyaretlerini bile 3D 360 derece yapmaya başlarız :)

  Cevapla
 2. Vedat Öztürk 22 Eylül 2017

  Hayat artık tamamen mobil.

  Cevapla
 3. Bilgisayar Programcısı Bey 22 Eylül 2017

  Teşekkürler çok yaararlı bir konu

  Cevapla
 4. Yasin Ergül 26 Eylül 2017

  Robotlar dünyaya hükmedecek deniyordu fakat insanların robotlaşacağını kimse düşünmemişti. Mobil cihazlar sayesinde insanlar duygularından arınarak robotlaştı ve artık dünyayı robotlaşan insanlar yönetiyor…

  Cevapla
 5. Mete 29 Eylül 2017

  Bu fikir yapısı 2000lerde de vardı, bilgisayarlarla ilgili. Ama artık teknoloji öyle bir hal aldı ki, neredeyse tüm hayatımız teknoloji oldu. Tabi ki de her geçen gün ileriye daha da kullanılabilirliğe gitmeli. Mobil ürünlerle ilgili gelecekte bizi neler bekliyor, ömrümüz yeterse göreceğiz, teşekkürler güzel yazı için.

  Cevapla
 6. MonicaSan 6 Ekim 2017

  Hello, my name is Monica Sanders.
  I`m a professional writer. Most of my books were sold throughout USA and England.
  Also I`m working with CV writing services and help people to save their time.
  People ask me “Please, Monica, I need your professional help ” and I always accept the request, because I know, that only I can help them and save their time and nerves.

  Professional Writer | Monica Sanders

  Cevapla
 7. Derya Kurtoğlu 3 Şubat 2018

  Yazdıklarınızda çok haklısınız. Artık yaşam mobiliteyi arzuluyor.
  Yeterince mobil olduğumu düşünen ben 6 ay önce akıllı saat aldım. Demek ki “yeterli” diyebileceğimiz bir seviye bulunmuyor. İnsan daha fazla mobiliteyi istiyor.
  Aslında güzel teknolojiler ama maalesef ki zarar vermekten de geri durmuyor.
  İlk zararı radyasyon tabiki. Daha sonrası psikolojik. Sizin asosyallikle ilgili bir yazınız vardı. Bu: https://turkmustafa.com/asosyal-ve-asosyalizm-rehberi/
  Mobil teknolojilerin gelişmesi insanı asosyalliğe sürüklüyor. Önceden (en büyük teknolojiin bilgisayar olduğu 10-15 sene öncesinde) insanların teknolojiyle işi olduğunda evinde ya da internet cafede hallederdi ve kalkardı o bilgisayardan. Hayatına devam ederdi. Şimdi 7/24 online’ız. Arkadaşlarımızla sohbet ederken, ailemizle yemek yerken, odaklanmış işimizi yaparken devamlı facebook’tan gelen like’ları instagramdan gelen kalpleri takip ediyoruz. Hal böyle olunca topluluğun içerisinde bile herkes kendi sanal topluluğuna yöneliyor. Ve bundan arkadaş çevremiz, ailemiz ve iş yaşantımız olumsuz yönde etkileniyor. Asosyallik baş veriyor.

  Yazınız için teşekkür ederim Mustafa Bey.
  Görüşmek üzere.

  Cevapla
 8. Ali Yatarkalkmaz 12 Şubat 2018

  Artık her işimizi mobilden yapmaya başladık. Bankaları bile mobile taşıdık. Bizlerinde bloglarını mobile uyumlu yapması bu konuda çok önemli. Son istatistiklere göre zaten trafiklerin büyük bir çoğunluğu mobile dönmeye başladı.

  Cevapla