Farklı Bakış Açılarına Patron Olun

Mustafa Türk

Bugün Türkün Yerinin 4. ayı olmasının şerefine tüm Marmara Üniversitesine çay ısmarlıycam dedim, gaza getirdim onlar da jest olsun diye dersleri iptal ettiler. Ders yok, boşum, yine düşüncelere daldım. Boş kaldıkça yapıyorum arada böyle. Çok düşünüyosun, olmayacak şeyleri düşünme, düşünüpte memleketi mi kurtarıcan diyenler olmuyor değil. Ama Allah insanları yaratırken hayvanlardan farklı kılmış. Hayvana içgüdü vermiş, güdüleriyle hareket etsin diye. İnsana akıl vermiş, düşünsün de yaşasın diye. Bunun dışında insanla hayvan arasında hiçbir fark yoktur. Bilimde insanlar aslında hayvandır (memeli). Biyoloji derslerinizi hatırlayın. Canlılar ikiye ayrılırlar prokaryotlar ve ökaryotlar. Biz ökaryotgillerden oluyoruz. Ökaryotlar da protistalar, mantarlar, bitkiler ve hayvanlar diye ayrılırlar. İnsanlardan kimse bahsetmez. İnsan olduğunu kendin ispatlaman gerekir. Arkadaşımıza yada herhangi bir kişiye ‘hayvan’ dediğimizde eğer bu kişi düşünme yeteneğini kullanan birisi değilse hakaret etmiş sayılmayız. Yani çevrenizdeki düşüncesiz kişilere hiç çekinmeden hayvan diyebilirsiniz. Neyse, konuya dönelim. Okuldan mezun olmuş olsam, yada olmasam da kendi işimi kursam, kendi işimin patronu olsam nasıl olur diye düşünüyordum. Hayalimdir kendi işimin patronu olmak.

Çoğu kişi ister aslında kendi ofisini açmayı, kendi işini yapmayı, emir alan değil emir veren olmayı. Neden isteyelim ki belirli bir maaşla çalışmayı, belirli bir mesai saatinin olmasını, sabah 8 de iş başında olmayı, o işin elbisesini giymeyi, senden daha az bilgili ama sadece patron olduğu için hayatının onun ağzından çıkacak iki kelimeye bağlı olduğu için emirlerine uymak zorunda olmayı?

kendi-isinin-patron-olmakKendi işimizin patronu olsak ne de güzel olur değil mi? Uyandın saat 10 olmuş, aha geç kaldım telaşı yok, vur kafayı yat yarım saat daha, hatta ne yarım saati patron değil miyim akşama kadar yatarım. Bugün keyifsiz miyim, ne işim var ofiste, sekreter raporu verir zaten. Canım sıkıldı bi ortalığı kolaçan edeyim ne var ne yok diyorsun işe gideceksin, ne gerek var takım elbiseye sakal tıraşına patronsun, çek kotunu tişörtünü tamam. Herşey yolunda mı o zaman bir ödülü hakettin, al aileni bir tatile çık, havalar da güzelleşiyor zaten…

Rahatlık, konfor maksimize durumda değil mi? Ama bu hayalleri kurarken göremediğimiz bir nokta da var. Hani emir alma emir verme kısmı vardı ya. Orayla ilgili. Çalışan olduğumuzda patron bize emir verir biz de aldığımız emirleri uygularız. Bu kısımda problem yok (yok tabi, sıkıysa uygulama). Ama patron kimden emir alır bunu aklımıza bile getirmiyoruz. Patron emir mi alırmış saçmalama demeyin. Patron, şirketin sahibi, nerden para kazanıp biz çalışanlara para veriyor? Müşterilerinden. İşte kilit nokta bu. Patron müşterilerinden emir alıyor.

Müşterilerinin emirlerini yerine getirmezse, onları memnun edemezse işi kaybeder, parayı alamaz, parayı alamazsa bize parayı veremez, biz parayı alamazsak ya greve çıkarız yada istifa ederiz. Şirket batar. Böyle düşününce çalışanın bir patronu oluyor, patronun çok patronu.

Bir de maaş olayı var. Belirli bir maaşımızın olması iyi birşey aslında. 3 bin liraysa her ay alırsın 3 bin liranı işine bakarsın, yeter yada yetmez onu bilemem.

Patron olunca maaşları dağıttıktan sonra kalan paranın tamamı senin de olmuyor ki. Şirketinin geliri bu ay 500 bin lira, çalışanlarına 200 bin lira, faturalara masraflara 100 bin lira gitti, 200 bin lira kaldı. Bu para benim cebe girer diyemiyorsun ki. İnovasyon gerek, gelişmek gerek, gelişemiyorsan bile en azından pozisyonunu koruyabilmek gerek, rakiplerin olduğunu unutmamak gerek. Bu 200 bin lirayla bunları yapabilmen gerek. Yapman gerekeni yaptın, 100 bin lira arttı mı, yine bunun tamamını kendine alamazsın ki, gözün yemez. Bir ay sonra nasıl bir durumda olacağını bilmiyorsun sonuçta, şirketinin kasasına atacaksın. Evet, çalışanlarından daha fazla gelirin olacak belki ama, şirketini kaybetmeyi göze alamayacaksın, diken üstünde oturup herşeyi hesap etmek zorunda olacaksın.

Örnek vermek gerekirse, kendi işinin patronu olmak mavi silgi olsun. Neden mavi silgi diye sormayın. Kütüphanedeyim, elimdeki imkanlar dahilinde örnek veriyorum (:

bakış açısının önemi
 
Solda gördüğümüz mavi silgi bizim hayalimiz. Eğer bu hayalimize ulaşabilirsek mutlu olacağımızı, çevresinde mutlu olmamızı sağlayacak gülen yüz, kahkaha atan yüz, aşkla bakan yüzler görüyoruz. Bunlar bizim silgimizi cazip kılan şeyler. Silgiye sahip olursak eğer çevresindeki bu neşeli, tatlı şeylere de sahip olacağız.
 
 

Sıkıldığınız halde yazıyı buraya kadar okuduysanız eğer, hayallerinize hedeflerinize giden yolda yılmadan usanmadan koşabilme potansiyeline sahipsiniz demektir. Tebrik ederim bu azim ve kararlılıkla hedefinize ulaştınız diyelim.

bakis-acisinin-onemi-2Mavi silgi artık sizin. Hemen şu sağ tarafta duruyor bakın. İhtişamı göz kamaştırıyor değil mi? Bunu kutlayabilirsiniz. Ama bir saniye, önce silgiye bir tıklayalım, doya doya bir bakalım değil mi. Silginin çevresindeki neşeli, tatlı, şeker şeylerin yanındaki dertleri, tasaları, silginin meziyetlerini gördünüz mü?
 

Silgiye ulaşmadan önce bu eksileri görememiştik, artıları sayesinde mavi silgi bizim kızıl elmamız, hedefimiz olmuştu.

 
Bu örnekte anlatmak istediğim nokta, çevremizdeki iyi veya kötü olarak nitelendirdiğimiz şeylerin aslında sadece bizim bulunduğumuz noktadan öyle gözüktükleridir. Farklı bakış açılarıyla yaklaşmalıyız olaylara. Kendi işimizin patronu olmak bizim hedefimizse ve patron olmanın artıları bunun bizim hedefimiz olmasının sebebiyse farklı açılardan yaklaşmazsak, hedefimize ulaşsak bile mutlu olamayabiliriz. Çok güzel, çok tatlı, ye beni der gibi gözüken elmanın içinden kurt çıkabilme ihtimalini de göz önünde bulundurarak, dikkatli yemeliyiz.

İzninizle mavi silgimi alabilir miyim. Tabiki sadece bir örnekti, mavi silgimi verecek değilim ya. Dün 3 kırtasiyeye sordum bulamadım, kalmamış. Valla kusura bakmayın sevgili takipçi. Benim için ne kadar değerli de olsanız vazgeçilmezimi sizde bırakamam (:

Siz ne diyorsunuz kendi işinizin patronu olmak konusunda?

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar

 1. Dost Biri 11 Mart 2014

  Dediğin gibi kendi işinin patronu olmak birçoklarının hayali. Bir kısım insan o hayalini gerçekleştiriyorda. Ancak gerçekleştirdikten sonra bahsettiğiniz etkenleri göz önüne almadığı için patronluğu fazla sürmüyor. Kendi işinin patronu olmak çoğu zaman işçi olmaktan daha zordur bu yüzden ki dünyanın her yerinde vizyonsuz işletmeler kapanıyor. Bu güne kadar hayalim olacak kadar düşünmedim patronluk konusunu. Ben daha çok bir kurum altında araştırma yapmayı istiyorum. Elimde kurumun imkanları, araştırılacak konular ve hayal gücüm. Birşeyleri keşfedebilmek ve hatta onları sıfırdan yapabilmek; işte benim için mutluluğun tanımlarından birisi de bu. Çok güzel olmuş Mustafa hocam yazın. Uzunca ama sıkmıyor. Üstelik o paragraflar boyunca konunda daılmamış. Tebrik ederim. :)

  Cevapla
  1. Mustafa 14 Temmuz 2014

   Güzel yorumunuz için teşekkürler efenim (:
   Cevap veremediğim bu uzun süre için kusuruma bakmayın :D

   Cevapla
   1. sudenaz 20 Ocak 2016

    merhaba

    Cevapla
 2. Seyyah Elma 21 Mart 2014

  O değil de yazı bir yana yazının başlığının nadir ve güzelliği bir yana resmen! :D Çok iyiydi.

  Cevapla
  1. Mustafa 21 Mart 2014

   Teşekkür ederim (:

   Cevapla
 3. Hakkı Gürkan Tüçel 21 Mart 2014

  Ne demiş atalarımız “Büyük başın derdi büyük olur.”

  Cevapla
  1. Mustafa 21 Mart 2014

   Valla ne güzel demiş (:

   Cevapla
 4. Dost Biri 14 Temmuz 2014

  Sen ne pis adammışsın ya. Bloguna yaptıım ilk yorumlardan birisi bu ve herkese teşekkr etmişsin benim haricimde. Alındım şimdi :)

  Cevapla
  1. Mustafa 14 Temmuz 2014

   Ahahaha :D Niye öyle yaptıysam ki, valla geçmiş gün hatırlamıyorum hacım. Nerden dikkatini çekti, kaç aylık yazı. Söylemesen hiç haberim olmayacak :D Ne güldürdün beni :D

   Cevapla
   1. Dost Biri 14 Temmuz 2014

    Sen fazla yazı girmeyince bende o yandaki popili şeyi inceliyorum. Oradan denk geldi :D

    Cevapla
    1. Mustafa 14 Temmuz 2014

     Biliyodum, bi gün popilerimin dikkat çekeceğini biliyodum (:

     Cevapla
 5. ahmet 25 Temmuz 2014

  hocam çok ilginç bir yazı tebrik ederim.

  Cevapla
  1. Mustafa 1 Eylül 2014

   Teşekkür ederim (:

   Cevapla
 6. Evrenselist 2 Ağustos 2014

  çok iyi bir yazı :D akıcı olmuş.

  Cevapla
  1. Mustafa 1 Eylül 2014

   Beğenmeniz beni mutlu etti, teşekkür ederim (:

   Cevapla
 7. HızlıAdam 30 Ağustos 2014

  Kendi işinin patronu olmak denildiği zaman aklıma hep NETWORK MARKETING mağdurları geliyor :) Alınabilecek en güzel hayat derslerinden biridir network mark.

  Sizi sisteme dahil etmek isteyen kişi, tıpkı Mustafa bey gibi patron olmanın cazip taraflarından bahseder. Muhtemelen siz de lise yıllarınızda kafe açmayı planlayan bir girişimci olmalısınız :) Kafe açacak parayı bulamayınca da kendi işinizin patronu olmak için NETWORK kancasına SAZAN gibi takılırsınız. Tüm hikaye böyle başlar.

  Sonra farkedersiniz. Öyle kokteyl yapıp içine pipet salmayla patronluk olunmuyor. “G*t ıslanmadan balık tutulmaz” demiş atalarımız.

  Ya ben bu konuyu çok sevdim. Ben de bu alanda bir makale yazacağım :D

  Keyifle okudum. Teşekkür ederim. Güzel paylaşım, güzel yazı

  Cevapla
  1. Mustafa 30 Ağustos 2014

   Hala içimde çok farklı bir konsepte sahip kafe açma isteği var ama öncelik sıralamasına koyduğumda biraz geri planda kalıyor :)

   Beğenmenize çok memnun oldum :)

   Cevapla
 8. BilgiEhli 22 Aralık 2014

  Ne kadar güzel bir yazı. akıcılık ve yaratıcılık.. harika

  Cevapla
  1. Mustafa 23 Aralık 2014

   Teşekkür ederim beğenmeniz beni memnun etti :)

   Cevapla
 9. Ozan Yamak 29 Ekim 2015

  Çok başarılı bir web siteniz var. Yakından takip ediyorum. Başarılar dilerim

  Cevapla
 10. Turgay 18 Şubat 2016

  Güzel içerik hocam. Diğer içeriklerinizi incelemek için web sitenizi sık kullanılanlara ekledim :)

  Cevapla
 11. kaan 11 Mart 2016

  bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim.:)

  Cevapla
 12. Bey Amca - Kişisel Blog 9 Temmuz 2016

  Çok doğru bir noktaya değinmişsiniz. Ülkemizde genelde kendi işini kurmayı değilde başka işlerde yüksek maaşla çalışmayı düşünen beyinler dolaşıyor. Bu fikri değiştirirsek ne mutlu bizlere. :)

  Cevapla
 13. Erhan 10 Kasım 2016

  Evet aynen katılıyorum bir zamanlar çıraktım kalfa olayım dedim,çünkü kalfam cok iyi konumda idi hep işlere usta beni gönderse derdim. Kalfa oldum, çok mutluydum bir dönem her işe usta beni gönderiyordu. sonra ustalığı keşfettim . Usta olsam keşke müşterilerle ben ilgilensem demeye başladım. Şükür şuan ustayım ve kendi işimin patronuyum . Evet hayat hep fazlasına doğru seni çekiyor ve bu gidişin sonu yok gibi birşey. Yani küçük bir işletme ile başlayıp sabancı gibi bir şirket veya daha büyük bir şirket olmak tüm bunlar olsa bile nefsimiz yine tatmin olmuyor,bakış açımızda kanaat diye birşey yoksa yine mutlu olamayız. Not : Kanaat dünyadaki en büyük hazinedir… elimizden geldiği kadar çalışacağız ama sonunda kanaat yoksa mutlulukda olmaz.

  Cevapla
 14. Efendi 11 Şubat 2017

  Bence patronu patron yapan özelliklerden bahsetmek gerekirdi. Tabi buradaki patron tanımını dürüst bir şekilde ve kendi emekleri ile bir yerlere gelenler için, bu kişileri tebrik etmek lazım. Belki çoğu kişi hatta sizlerde kendi işinizin patronu olabilirsiniz ama öncelikle cesarete ihtiyacınız var cesur olmalısınız. Bunun dışında liderlik, yüksek motivasyon, sorun çözme becerisi, planlı ve alternatiflere açık olma, kararlılık, sektördeki tecrübeniz, bilgi birikimi, rakip okuma ,sabır ve pazarlama kendi işini kuracak olanlarda hepsi bir arada olmalı diye düşünüyorum.

  Cevapla