Düzensiz Hayat Kurtlu Elma Gibidir

Mustafa Türk

Çok düzensiz bir yazarı olan bloğun çok sadık, değerli okurları…
Düzensiz olduğumu kabul ediyorum, bu beni bazen mutlu da ediyor. Düzensiz olmama rağmen hergün ziyaretçilerimin takibini yapıyorum, iki üç hafta yazı yazmadığım süreçte bile hergün bloğa girip acaba yeni yazı var mı yok mu diye bir bakıp çıkan kitle olduğunu gördüm. Bu beni gerçekten çok mutlu etti. Bu bloğu ilk açtığım zamanlarda çok düzenli bir blog hayal ediyordum aslında. Her cuma yeni bir yazı yayınlayacaktım. Neden cuma diye soracak olursanız, mübarek gün diye (: Şaka yapıyorum, diğer günlerim doluydu çünkü, en şöyle günüm, en böyle günüm derken bir cuma kalıyordu. Başlarda bu düzeni sürdürdüm ama ne oldu hatırlamıyorum bu düzenden saptım. Düzen benim için hayal olarak kaldı.

Düzensiz yaşamak gerçekten çok güzel birşey. Ama şu an için geçerli bu. Düzensiz yaşıyor olduğun an için geçerli. Düşünsene elma yiyorsun. Elmayı kim sevmez. Hele bir de ekşiyse, ısırınca kütür kütür ses çıkartıp suyunu fışkırtıyorsa. Of anam. Isırırsın, ısırırsın, hiç bitmesin istersin o elma. Yavaş yavaş yersin. Ama son aldığın ısırıktan sonra elmada son ısırdığın yere bakarsın içi boş siyah bir delik görürsün. Bunun anlamı, Allahım nolur bu deliğin içindeki şey elmanın çekirdeği olsun diye dua edişle başlayan ve yutmuş olsan bile tükürüşle sonuçlanan 2 saniyede gerçekleşen olaylar bütünüdür.

jelibon-elma-kurdu

Kafana göre yaşıyorsun, yarın sınavın mı var, salla, gel breaking bad izleyelim modu gerçekten muhteşem bir şeydi. Ama dedim ya o andayken güzel diye. O an geçtikten sonra, yani eninde sonunda çıkıyor acısı. Finalden önceki iki hafta tam anlamıyla ders çalıştım diyebilirim, üniversiteye hazırlanırken böyle tempo tutturamamıştım. Finalim beklediğim gibi geçmedi. Geçme notu 60 olan finalden 58 alarak bütünlemeye kaldım. 10 gün sonra büte girdim, iyi geçti. Ama gerçekten iyi, mükemmel diyebilirdim ta ki 57 aldığımı öğrenene kadar. Bütten de kaldım.

Neyse bütünleme sonucuma itiraz dilekçesi verdim 5 gün sonra (aynı zamanda yaz okulu kayıtlarının son günü) sonucu öğrenmek için aradığımda sonuçta bir hata bulunmadığını söylediler. Önümde üç yol var: yaz okulu, eylülde yeterlilik sınavı ya da goodbye. Yaz okulu bana zor geldi açıkçası. İstanbul zaten cehennem gibi sıcak, nemi falan derken yok abi sağol ben almıyim diyor insan. İşte Eylüldeki sınava bakıcaz artık. Düzensizliğin acısı böyle böyle çıkıyor işte.

Bir ders için bu kadar taktığına deymez, seneye alırsın dersi geçersin deme. Keşke öyle olsa. İngilizce hazırlık okuduğumu biliyorsunuz, tek ders o da ingilizce. Bu tek dersten kalmak=sınıfta kalmak oluyor benim için. Önümdeki yeterlilik sınavından geçemezsem ne olacağı hakkında pek bir fikrim yok. Yönetmelik hakkında bilgi sahibi değilim. Ama kulaktan duyma bilgiye göre bu sınavı da geçemezsem önümüzdeki sene yine hazırlık seviyesinde olup sınavlarına gireceğim ama okuldaki derslerin hiçbirisine girmeyeceğim. Açıktan hazırlık okumak gibi bir şey oluyor yani. Yani demek oluyor ki bir sene kaybın var. Hadi göze aldın bu kaybı, sınavlarına girdin seneye yine mi geçemedin. Sürgün yiyorsun. Seni aynı bölümün Türkçe olduğu bir okula sürüyorlar. Dediğim gibi inşallah sadece kulaktan duymadır.

Sisteme sövüp saymak yerine kendi düzensizliğimden kaynaklandığını belirtiyorum. Ama bu demek değildir ki sistemin hiçbir hatası yok. Sövülesi bir eğitim sistemimiz olduğu aşikar. Ama bu benim düzensiz bir sene geçirdiğim gerçeğini değiştirmiyor ne yazık ki.

Öyle yani fazla uzatmayacağım. Son söz olarak diyorum ki düzenli yaşayın. Düzensiz olmak çok güzel geliyor olabilir ama o an geçerlidir o. Kendini saatte 160 km hızla araba kullanıyor olarak düşün. Çok zevkli olabilir ve bu zevk kaza yapacağın gerçeğini gölgesi altına alır. Kazayı yaptıktan sonra bir daha sürat yapmayacağım dersin. Siz siz olun düzenli olun. Beni de arada uyarın düzenli ol diye.

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar

 1. Dost Biri 12 Temmuz 2014

  Düzeli olmak güzel ama düzensizlik daha güzel be. Bana da bir yıla mal oldu bu düzensizlik ama çok büyük keyif aldım bundan :)

  Cevapla
  1. Mustafa 12 Temmuz 2014

   Kurtta fena değil diyosun yani (:

   Cevapla
   1. Dost Biri 12 Temmuz 2014

    Gülü seven dikeine katlaır yapacak birşey yok :)

    Cevapla