Biyolojik Eşref Saati

Mustafa Türk

Şu karikatürü çok seviyorum. (Karikatürsüz devam edelim, telif hakkıyla uğraşmayalım.) Tam beni anlatıyor. Mesela arkadaşlarla oturup çay içtiğimiz yanında sohbet muhabbet ettiğimiz zamanlarda bazen konu ilgimi çekmeyen yerlere kaydığında sık sık yaşadığım durumdur. (cümlenin zaman yapısını anlamamış olabilirsiniz, çünkü ben de anlamadım.) Yanımdakilerin ilgi alanıma girdikleri ana kadar çeşitli şarkılar çalar söylerim.

Bu akşam üzeri arkadaşlarla oturduk, çay içiyoruz. Muhabbet yine benim ilgi alanımdan çıktı, kendimi bu sefer zaman hakkında düşünürken buldum. Fonda da Geçsin günler haftalar çalıyor…

Düşüncemin detayına inecek olursam, ben yazılarımı ya bir yerden bir yere giderken, yoldayken ya da gece yarısından sonra yazıyorum.

Bunun dışında ne zaman, ‘siteye yazı girmeyeli çok oldu, bişeyler yazayım da sitenin yüzü gözü açılsın.’ desem daha iki cümle yazamadan not defterimi kapatıyorum.

Burada dikkat çekmek istediğim nokta biyolojik saat dedikleri şey. Biyolojik saat olayına inanmazdım ben önceden. Ama doğruluk payı olduğunu zamanla kendi üzerimde gördüm. Zamanlama olayıymış bu.

Benim günüm çarşamba. Çarşamba günleri, en enerjik olduğum, en üretken olduğum, dünyaya en yüksek çözünürlüklü görüntü kalitesiyle baktığım, performansımın en yüksek olduğu günler oluyor.

Onun dışında günün en verimli saatleri benim için gece 9 ile gece 2:30 arası. Öğlen, ikindi vakti uykum gelir ama bu saatlerde gayet dinamik olurum. Öylesine söylemiyorum bunları. Gerçekten uzunca bir süre kendimi gözlemlediğimde, başarılı olduğum işleri, önemli görüşmeleri çarşamba günleri yada gece saatlerinde yapmış olduğumu ve en mutlu olduğum zamanların da bu zamanlar olduğunu gördüm.

İnsan kendi üzerinde yeni şeyler keşfedince mutlu oluyor…

Ben kendimi plan yapmadan yaşayan, anlık kararlar alan, genelde üşengeç yapılı ve bir şey yapmam için onun ihtiyaç olması gerektiğine inanan birisi olarak tanımlardım. Ama kendi eşref saatimi keşfettiğim için bu tanımda biraz değişiklik yapmam gerekecek.

… Eşref saati dışında üşengeç… olarak değiştirebilirim.

Eşref saati kelimesini hep kullanmak istemişimdir. Bilmeyen için Eşref diye bir abinin saati, bilenler için enerji patlaması yaşatan saat.
{“Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?” , “Zumer 9”}

Çarşambanın benim günüm olduğunu farketmeden önce de çarşambaları aynı şekilde daha dinamik olarak geçiyordu. Ama farkettikten sonra çarşambaların verimini belki de 200% arttırdım.

Uğraş gerektiren, kafa gerektiren işlerimi hep çarşamba günlerine ertelerim diğer günlerde üşengeç olduğumdan. O yüzden çarşambaları hem dolu dolu geçer, hem de kardiyo egzersizi gibi olur. Tüm hafta nabzım 20-30 civarında seyrederken çarşambaları 300 kalp ritmine ulaştığım olur :)

Bu çarşambaların benim favori günüm olduğunu keşfetmeden önce, o güne denk gelen işleri yapıyordum ama haftanın diğer günlerindeki işlerimi üşengeçliğimden ötürü yapmıyordum ayrıca çarşambaya da ertelemiyordum. Çünkü o zamanlar çarşamba günleri benim değildi. (Çayyaşla ortaklaşa kullanıyoduk… Benim değildi ney lan!) Yani o zamanlarda çarşambaları nabzım 50 oluyorsa diğer günler yine 20-30 oluyordu. Yani fazla etki etmiyordu.

Ocağa çay suyu koymuştum, kaynamıştır artık ben onu demliyeyim. Burada yazıya son vermeden önce benden sizlere bir tavsiye gelsin.

Benden herhangi bir konuda bir şey isteyecek olursanız çarşamba günü istemeye özen gösteriniz. Üşengeç olduğum günlere denk gelirseniz yüksek ihtimalle o isteğiniz yerine gelmeyecektir. (gıcık gıcık gülen yüz)

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar

 1. Mehmet CABAR 10 Ekim 2014

  Kendini keşfedişlere gel :)

  Biyolojik saat çok doğru birşey ancak bunun mutlak bir zaman dilimi yok. Yaşayışa ve alıştırabilmeye göre değişiyor. Ancak senin çarşamba günleri çok aktif oluyorum demen, sanırım kendini psikolojik olarak ona hazırlamandan kaynaklıdır. Yada her neyse, sonuçta o gün aktifsin :D

  Ama eşref saatini, etkin biçimde kullanabilmen çok güzel. Acaba benim ki ne zaman bir düşüneyim :D

  Cevapla
  1. Mustafa 10 Ekim 2014

   Haklı olabilirsin aslında :) Sana da perşembeyi mi versek napsak?

   Cevapla
 2. Kerim Potuk 10 Ekim 2014

  Eşref saatini bulman ve çarşambalarını verimli geçirmen güzel ancak bu mantıkla elinde hiç bir işe yaramadığın koskoca 6 gün kalıyor :) Bu 15 dakika ders 45 dakika teneffüs gibi birşey olmuş :D

  Cevapla
  1. Mustafa 10 Ekim 2014

   Verimsiz 7 gün yerine verimli 1 gün + verimsiz 6 günü tercih ediyorum :)

   Verimi artırma çalışmalarım devam ediyor, Cumartesiyi kafaya koydum :)

   Cevapla
 3. Usluer 12 Ekim 2014

  Eğer boştaysa cumartesiyi alayım ben de. :)

  Şaka bir yana ben de cumartesi günleri oldukça dinç oluyorum. Bütün işlerim o gün bitmiş oluyor. Özellikle cumartesi günü olmasının sebebi de bir sonraki günün pazar bir önceki günün de cuma olması sanırım. :)

  Cevapla
  1. Mustafa 12 Ekim 2014

   Cumartesi için ben de çalışmalarını sürdürüyorum şu an :D
   Ama cumartesi benim ikinci günüm olacağı için fazla dolu olmaz herhalde. İkimize de yeter hacım, paylaşabiliriz :)

   Cevapla