Bekleriz Bazen

Mustafa Türk

Tüm bardaklar dolsun! Selam olsun sizlere çok değerli Çayyaşın Bloğu sakinleri. Öncelikle bu yazının ucunun nereye varacağı hakkında hiçbir fikrim yok. Bunu birlikte göreceğiz.

Bi’şeyleri beklemek üzerine giriş yapalım mı?
Mesela evden aceleyle çıkmışızdır ve koştura koştura durağa gitmişizdir. Otobüsü epey bekledikten sonra artık otobüsü kaçırdığımızdan kesin emin olduktan sonra neyse, bir üst durağa yürüyeyim de oradan bineyim demişizdir. İki durağın ortasındayken yanımızdan bizim otobüsümüz geçmiştir. O kadar zaman bekledik, keşke iki dakika daha bekleseydim demişizdir.

Yada marketten alışveriş yapmışızdır, kasada sıraya girmişizdir. Son anda aklımıza almayı unuttuğumuz bi’şey gelmiştir. Geri dönüp almışız ve yeniden kasalara gelmişizdir. Sağdaki kasada sıraya girersek daha çabuk bize gelecek gibi görünmüştür ve sağdaki sıraya girmişizdir. Uzunca bir bekleyişten sonra az önce beğenmediğimiz sol taraftaki sırada olsaydık şu anda marketten çıkan teyzenin yerinde olabilirdim diye düşünmüşüzdür.

Katılmayı çok istediğimiz bir konserin reklamını son 20 bilet! ilanıyla görmüşüzdür ve hemen bilet almak için koşturmuşuzdur, o kadar otobüs beklemiş, yol katetmişizdir fakat yirminci bileti bizimle aynı anda kapıdan giren fakat ayakkabı bağcığı çözülmeyen kız almıştır.

İlgimizi çeken bir enstrüman almışızdır mesela. Kursuna kayıt yaptırmak için dönem başlangıcını beklemişizdir haftalarca belki aylarca. Kayıt günü geldiğinde mülakatlarda 30 kişi alınacak kurs için 130 kişinin gelmiş olduğunu görmüşüzdür ve mülakatta sadece iletişim bilgilerinin alındığını yani elemenin sadece isim güzelliğine yada telefon numarası güzelliğine göre yapılacağını görmüşüzdür.

Yıllardır görüşmediğimiz bir arkadaşımızla sözleşmişizdir ve bir çay bahçesinde oturacağızdır. Sözleşilen saatten 15 dakika önce gitmiş olmamıza rağmen yaklaşık iki saat beklediğimiz fakat buluşma saatine kalan 15 dakikanın henüz bitmemiş olduğuna anlam verememişizdir. “Abi bi’ çay daha alayım” deyişimizin üzerine beş dakika beklemişizdir ve hala o beşinci çayımız gelmemiştir.

Maliyede para yatırmak için sıraya girmişizdir. Önümüzde sanki beşyüz kişi varmışçasına yavaş ilerler sıra. Tam bize gelmişken bizim vezne görevlisi soltaire oynamaya dalmıştır.

İnternette gezerken o geçen gün duyduğumuz ama sonuna yetiştiğimiz, çok beğendiğimiz ama ismini bile öğrenemediğimiz şarkıya rastlamışızdır. Tam dinle tuşuna basacakken ezan okunmaya başlamıştır. Ezanın bitmesini beklemişizdir o melodisini devamlı mırıldandığımız şarkıyı dinleyebilmek için. Ama müezzin yaşlı bir amca olduğundan ezan ‘Allah affetsin’ uzadıkça uzamıştır. Tam bitecekken bilgisayarın şarjı bitmiştir ve kapanmıştır.
karli-hava-bogaz-cay-manzara
Birini sevmişizdir mesela. Onu aynı yerde yeniden görebilmek için günlerce aynı yerde aynı saatte beklemişizdir ama oradan bir daha geçmemiştir. En sonunda onunla konuşup sevgimizi anlatmak istemişizdir. Ama bunu kendisine söylemek için uygun zamanı beklemişizdir. Hele bir LYS geçsin, kafası karışmasın, kötü puan almasın benim yüzümden, yazık; Hele bir telefon numarasını öğreneyim; hele bir çay ısmarlıyim… demişizdir mesela. Kafamızı kaldırıp etrafımıza baktığımızda ne çay ısmarlayabilmişizdir ne de sevdiğimizi yanımızda görebilmişizdir.

Çeşitli yazılar yazmışızdır. Sık sık girip yazıyı kontrol etmişizdir, acaba yeni bir yorum var mı demişizdir. Ama her girişimizde birilerinin yazılarımızı defalarca okuduğunu görmüşüzdür. Fakat o birilerini hiç bilememişizdir. Çünkü o birileri hiç yorum yapmamıştır. Beklemişizdir, beklemişizdir ve beklemişizdir. :)

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar

 1. Murat Aktaş 27 Şubat 2015

  beklemek zorda olsa bzen güzeldir be üstad

  Cevapla
  1. Mustafa 27 Şubat 2015

   Güzel açısını göstermeni de senden bekliyorum o zaman (:

   Cevapla
 2. Esma 3 Mart 2015

  Merhaba mustafa. Gerçekten hep, sık sık beklediğimiz şeylere değinmişin :)

  Cevapla
 3. Can Kaptan 3 Mart 2015

  Gayet eğlenceli ve sıkmayan bir yazı olmuş mustafa kardeşim. Eline emeğine sağlık. Bu tarz gelişi güzel, doğal ve farklı şeyler çıkarabileceğimiz makaleler hoşuma gidiyor. Kullanılan resimde yazıya farklı bir boyut katmış.

  Cevapla
 4. Burak 4 Mart 2015

  Yazı görseli muazzam ötesi olmuş, hani böyle “cuk cuk cuk” diye oturmuş yazıya. :)

  Cevapla
  1. Mustafa 4 Mart 2015

   O fotoğrafın önemi benim için büyük. O fotoğraf çekilmeden az önce yerlerin fayans oluşu ve üzerine kar biriktiğinden fayans olduğunu farkedemediğimden denize uçuyordum :) Aynı gün içinde akbilimi de kaybettim o karlar arasında. Neyse ki bu aksilikler tuz, biber oldu sadece :) Teşekkür ederim yorumun için (:

   Cevapla
 5. bilal 7 Nisan 2015

  bekleme zor ama zevkli. Yazı on numara olmuş emeğine sağlık

  Cevapla
 6. Mersin 10 Eylül 2015

  bu yaşta bu kadar büyük bir yetenek umarım daha iyi yerlere gelirsiniz başarılarınızın devamını diliyorum

  Cevapla
 7. Nilgun 27 Ağustos 2017

  Merhaba, blog okumaya yeni baslamis yuksek lisans ogrencisiyim. Samimiyetiniz hissediliyor yazilarinizdan ve bu cok guzel. Ben de blog yazmayi dusunuyorum (o nedenle okuyorum bloglari). Daha onceden okumamak kayipmis aslinda. Size elestiri degil ama bir degerlendirmemi iletmek istiyorum; kelimelerin dogru yazilmis hallerini tercih ederseniz cok guzel olur. Gidicem degil gidecegim gibi…
  Paylasimlariniz icin tesekkurler

  Cevapla
  1. Mustafa Türk 28 Ağustos 2017

   Merhabalar, düşüncenizi belirttiğiniz için teşekkür ederim fakat bahsettiğiniz gibi bir yazım hatası bulunmuyor maalesef burada :)

   Cevapla