Asosyal ve Asosyalizm Rehberi

Mustafa Türk

Günümüzün en büyük sorunlarından birisi de… şeklinde bir başlangıç yapmayı hiç sevmem aslında, önce bir selam falan vermem gerekir ama nasıl büyük bir sorunsa artık “bırakın selamlaşmayı lan bana odaklanın, dünya mallaşıyor!” diye koşturarak geliyor konu. Asosyalliğin doğuşunu anlatayım size.

Asosyalizm Nedir?

Asosyalizm, diğer tüm kavramların sonuna izm gelince bir düşünce şekli, bir tarz olduğu gibi burada da aynı durum söz konusudur; yani bir düşünce şeklidir. Mutlu bir hayatın temeli ancak ve ancak asosyal olarak atılabilir şeklinde bir düşünceleri vardır.

Asosyalist Nedir?

Asosyallere tapanlara asosyalist denir. Ancak ufak bir çizgiyle sınırı belirteyim, asosyalist olmanın asosyal olmak gibi bir şartı yoktur.

Asosyal Ne Demek?

Kimseye ne faydası ne de zararı dokunan, besin piramidinde yer almayan, kendi yağında kavrulan, kendi kendine yetebilen, bulunduğu ortam bir metre kare de olsa yüz metre kare de olsa (ama genellikle 15-20 metre karelik bir oda olur) etrafını duvarla çeviren, dikkatinizi çekerim duvarla çeviren, tel örgü yada çitle değil, bir canlı türüdür.

En temel ihtiyaçları teknolojik şeyler ve tabiki elektriktir. Besin ihtiyaçlarını, ellerindeki teknolojiyi kullanarak yaşam alanlarına dürümdür, çiğ köftedir, hamburgerdir, pizzadır bu tarz şeyler sipariş vererek karşılarlar. Evet, paraya ihtiyaç duymazlar. Çünkü genelde babaları tarafından içi parayla doldurulmuş bir internet hesabına sahip olurlar ve sipariş vermeden önce e-ödeme yaparlar. Yani parayla bir ilişkileri olmaz.

Nasıl Asosyal Olunur?

Asosyal olmak için öncelikle maddi durumunuzun bazı ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek seviyede uygun olması gerekir. Nedir bu ihtiyaçlar diyecek olursanız, hemen sıralayayım: Akıllı telefon, kulaklık, sosyal medya hesapları ve tabiki internet. İnternet olmadan diğerlerinin olması pek bir anlam ifade etmiyor ne yazık ki. Bu gereçleri temin ettikten sonra hazırız demektir.

Okulda ve toplu taşıma dışında pek rastlayamadığımız asosyal kişiler tahmin ettiğiniz gibi öğrenci ağırlıklıdır. Bu tür canlılar sabah evden çıkarken ayakkabılarının bağcıklarını bağlar bağlamaz ceplerinden büyük bir coollukla çıkarttıkları kulaklığın iki ucunu kulaklarına, boşta kalan diğer ucunuysa telefonlarına takarlar. Ne kadar garip gelse de yaşamlarını devam ettirebilmeleri için bu davranışı sergilemek zorundadırlar.

Çünkü doğal ortamlarından çıkmışlar ve binbir çeşit türün bulunduğu vahşi doğaya atılmışlardır. Kendilerini yuvalarındaki gibi güvende hissedebilmeleri için bir an önce kulaklığı kulaklarına iliştirip güvenlik duvarını oluşturmalıdırlar.

Toplu taşımada tüm yerler dolu olduğu zamanlarda oturan kişilere baktığımızda her kulağında kulaklık olan asosyaldir diyemeyiz. Çünkü toplu taşımada oturuyorken kulaklık takanların birçoğu gidilecek yolunun uzun oluşu ve yaşlılara yer verme isteğinin olmayışı dolayısıyla kulaklıklarını takarlar ve camdan dışarıya bakarlar.

Toplu taşıma istisnasını belirttikten sonra asosyal canlıları kampüslerde yada sahilde kulaklıklarıyla görmek mümkündür. Onun dışında aynı sınıfta olduğunuz ve ne zaman görseniz elinde telefon olan canlılar da bu sınıfa girebilirler. Ellerinde telefon bulundurmalarının tek sebebinin güvenlik olduğunu düşünüyorum. Şayet telefonu ellerinden alındığı zaman bağışıklık sistemlerinin çökme olasılığı oldukça fazla.

Telefonlarının şarjlarının bitmesinden çok etkilendiklerini düşünmüyorum. Çünkü artık yedek batarya ve hızlı şarj sistemleri yaygınlaştı. Bu tür imkanları olmayanlar ise hemen bataryalarını çıkartıp anot ve katot uçlarını elbiselerine sürtüyorlar. Bu şekilde telefonlarını kolayca şarj edebiliyorlar.

Bu şarj etme süreci onlar için en güzel kardiyo çalışması yaptıkları zamanlar oluyor. Normalde 25-30 civarında olan nabızları şarjları bittiğinde ve hemen şarj etme ihtiyacı hissettiklerinde kalp ritimleri 130lara kadar dayanabiliyor.

Asosyallik Başvuruları Nasıl Yapılıyor?

Asosyallik başvuruları için TAK’a (Türkiye Asosyaller Kurumu) dilekçi yazmak yeterli oluyor. Herhangi bir yazılı sınava tabi tutmuyorlar fakat mülakatları yapılıyor her sene 3 defa. Mülakatlarda adaydan beklenen 4 saatlik mülakat süresi boyunca önüne koyulan bilgisayardan gözlerini hiç ayırmadan bir şekilde vakit geçirebilmek.

Asosyallik atamalarında herhangi bir sıkıntı olmuyor. Atamaları kolaylıkla yapılıyor. Fakat SSK ve SGK kayıtlarında sıkıntı olabiliyor. Sigortalarını ASK ve AGK kurumlarına (Asosyal Sigortalar Kurumu ve Asosyal Güvenlik Kurumu) yatırmaları gerekiyor.

NOT: Bilmenizi isterim ki yazdıklarımın bilimsel hiçbir dayanağı yoktur. Ha belki vardır, varsa da bilmiyorum. Araştırmadım yani. Diğer yazılarımda da olduğu gibi tamamen benim düşüncelerimi okudunuz. Okuduğunuza pişmansanız bir sonraki yazımı okumayabilirsiniz. Sonuçta yazdıklarımı okuyanlara çay ısmarlama gibi bir promosyonum yada okumayanlardan bana çay ısmarlamalarını isteme gibi bir huyum yoktur.

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar

 1. Serkan Cihangir 30 Eylül 2014

  Güzel tespitler olmuş ama bu tarz insanları biraz aşağılamaya yönelik gibi geldi.

  Cevapla
  1. Mustafa 30 Eylül 2014

   Aşağılama gibi bir amacım yok kesinlikle. Ben bir sosyal deha değilim. Sadece durum değerlendirmesi diyelim biz buna :)

   Cevapla
   1. Serkan Cihangir 1 Ekim 2014

    O halde üzerime alınmışım kusura bakma :D

    Cevapla
    1. Mustafa 1 Ekim 2014

     Est. Her görüşe olduğu gibi asosyalizme de saygım var @Serkan :)

     Cevapla
 2. Mehmet CABAR 1 Ekim 2014

  Rabbimden tek dileğim yada dileklerimden biri diyeyim ( :p ), bu asosyal olma hastalığını yok etmesi. Uzun zaman önce bende öyleydim, şimdi biraz daha insanca yaşıyorum :)

  Cevapla
  1. Mustafa 2 Ekim 2014

   Amin, hoş bir durum değil tabi. Senin adına sevindim :)

   Cevapla
 3. Kerim Potuk 3 Ekim 2014

  Asosyal olmanın en güzel yönü yorulmuyor olmak. Sosyallik zaben çok yorucu olabiliyor. 3-4 gündür ayaklarımın altının acıması sosyalliğin ufak bir kesitinin bende bıraktığı iz :)

  Cevapla
 4. HizliAdam 12 Ekim 2014

  Benim de benzer konularda makalelerim veya facebook duvarına yazdığım 3-4 satırlık paragraflarım var. İsyanımı yazdığım platform ise asosyalliğin en büyük destekçisi olan facebook olması da ayrı bir denklem. Tıpkı sıgara paketinde “sıgara sağlığa zararlıdır” yazması gibi.
  Velhasıl:
  Liseli bir ergen olsam, yeniden o yıllara dönsem dünyanın en sosyal asosyali olurdum diye düşünüyorum. Sosyal asosyal de ne demek? Yeni bir kavram mı? Değil. Tamamen g…den uydurdum desem yeridir :) Demek istediğim şu. Tüm organizasyonlarımı ve yeni insanlarla tanışma aktivitelerini pc başında yüksek bir özgüvenle gerçekleştirir; daha sonra tanıştığım insanlarla etkileşime geçmek istediğimde bizzat buluşurdum. Yani Pc başında geçireceğim 6 saate karşılık, kanlı canlı temas halinde 30-40 dakikalık aktiviteler organize ederdim. Bu aktiviteler bazen “tek elle kopça çözme hızına bağlı olarak” 5-10 dk sürebilecek aktiviteler de olabilirdi. Tıpkı 90dk’lık halı saha maçı olabileceği gibi.

  Fakat benim için artık durum farklı. Profesyonel bir iş hayatım var ve insanlarla bizzat gsm üzerinden ve masa başında yüz yüze görüşmem gerekiyor. Ailem var (oğlum var) onlara dokunmam, onlarla yürüyüşe, alışverişe çıkmam gerekiyor. Otomobil kullanmam gerekiyor. Otomobil mi? İnternet mi? deseler. Yeryüzünden internetin kaldırılmasını, otomobilin baki kalmasını tercih ederim. O yüzden her yaşın gereği (yada keyfi) farklı olduğu için bazı asosyal kümelere hiç tepki göstermiyor; ben de olsam aynısını yapardım diyorum. Fakat yaşıtlarıma ya da misyon olarak aynı konumda olan kişilere baktığım zaman asosyal olmalarına anlam veremiyorum.

  Makale için teşekkürler. Herzaman ki gibi yorum yaparak makaleye makale eklemiş oldum :) İyi bloglar dilerim

  Cevapla
  1. Mustafa 12 Ekim 2014

   Eksik olma Bünyamin abi, teşekkür ederim makalen için. Her yaşın sosyalizmi diğer yaşların asosyalizmi olabilir diyosun he :)

   Cevapla
 5. GameOis 28 Ekim 2014

  Kime göre neye göre asosyal ? Rahat ettiği gibi yaşayan insandır sosyal insan :)

  Cevapla
  1. Mustafa 28 Ekim 2014

   Yorumun için teşekkür ederim ama rahatlık ayrı bir konu. Sosyal olmanın yolu iletişim ve etkileşimden geçer. Asosyal olan birisi de pekala rahat ediyor olabilir :)

   Cevapla
 6. Lacivert 14 Kasım 2014

  İçimdeki psikoloji öğrencisini zaptedemiyorum :D

  Cevapla
  1. Mustafa 14 Kasım 2014

   Neden lacivert? Anlatsana biraz? :)

   Cevapla
   1. Lacivert 14 Kasım 2014

    Abi şimdi operasyonel tanım içerik tanımı falan işler çok karışacak, Araştırma Teknikleri dersi bende bir takım mesleki dezanformasyonlar oluşturdu. Bir de Anti-Sociallity’yi derslerde işleyince iyice hani yazasım geldi ama boşverelim ya cidden :D

    Cevapla
    1. Mustafa 15 Kasım 2014

     Senin gibi güzel yazar arkadaşlarımın da katkılarını görmek beni mutlu ederdi ama madem öyle diyorsun… Sen bilirsin, dilediğin zaman şaapabilirsin :)

     Cevapla
 7. Adını Yakan Kovboy 14 Mayıs 2015

  Aslında yazıyı okurken seninde “asosyal” bir geçmişin olduğunu sezdim. Tespitler süper. Var mıydı sende de bir “asosyal” olma durumu?

  Cevapla
 8. Anonymous 2 Mayıs 2017

  Cidden Asosyal olmanın ne anlama geldiğini bildiğini zannetmiyorum bunun teknolojik aletlerle falan alakası yok

  Cevapla
 9. GTA 13 Ağustos 2020

  It is my first visit to your blog, and I am very impressed with the articles that you serve. Give adequate knowledge for me. Thank you for sharing useful material. I will be back for the more great post.

  Cevapla