Asil Çiçekler Hakkında Pek de Bilinmeyen Şeyler

Mustafa Türk

muglaSanırım Muğla’da yaşamak istiyorum. Birden böyle girmem söze ani oldu gibi sanki. Neden Muğla? Muğla’yı gördüm mü daha önce de, ben orda yaşamak istiyorum diyebiliyorum. Bilmiyorum. Kütahya’lıyım ve Muğla kültürüne yakın bir kültürümüz, en azından ağzımız var. Temiz havası olduğunu düşündüğüm bir memleket ayrıca. Nerden mi biliyorum? Sadece TV dizilerinde gördüm. Güzel anlatıyorlar. İnşallah dizilerde anlattıkları kadar güzel yerlerdir. Ya da daha güzeldir. Çünkü içimdeki Egelilik sevdasının solmasını istemem.

Bırakalım şimdi Muğla’yı bir kenara. Konumuza dönelim. Ama dönmeden önce şu repliği paylaşmazsam rahat edemeyeceğim. Leyla ile Mecnun dizisinden:

leyla ile mecnun kadinlar cicektir replik

Dünyada yaklaşık 2.5 milyon çiçek türü bulunuyor ve bu çiçek türlerinin arasından en beğendiğim, Nisan ayında ülkemin dört bir yanını süsleyen nadide çiçek lalenin soğanı Lale Devri’nde altından daha değerliydi. Çünkü lale insanın en çok arzu duyduğu şeyleri; ölümsüzlüğü, hayatı ve aşkı temsil ediyordu.

lale-sogani

Lale soğanı lale soğanı deyip duruyorum ama siz nedir bu lalenin soğanı diye sormadan ben cevap vereyim. Lale soğanı bildiğimiz soğandır. Yemeklerde soğan niyetine kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur.

Bir de Antik Mısırlılar var. Antik Yunanlıların baba tarafından kuzeni oluyorlardı sanırım. Antik Mısırlılar su çiçeği olan nilüfere pek bir değer verirlerdi. Bu neşeli çiçek türü kuru ortamda asla çiçek açmaz. Yıllarca kuru ortamda kalmış olsa bile suyu gördü müydü hemen belli eder kendini yüzünden saçtığı gülücüklerle. Yeniden hayata dönmeyi sembolize ediyordu Antik Yunanlılar’ın amcaoğullarında. Bu yüzden genellikle cenazelerde yer verilirdi bu çiçeğe.

Evet sırada dünyanın en büyük çiçeği var. Dana gibi, yaklaşık 3 metre boya sahip dana ayağı çiçeği. Büyüklüğüyle meşhur olsa da kokusu pek de hoş değildir ve bu yüzden de ceset çiçeği olarak da bilinir bazı yörelerde.

İnsana en büyük erdemi katan sabrın sembolü olan bir çiçek de vardır milyonlarca çiçek türünün arasında. Aslınca çiçek denmeli mi bilemiyorum. Sembolize ettiği sabırdan alıyor ismini sabır otu. Senelerce çiçek açmadan, kös kös oturabilir. Sabrını kibir olarak ya da miskinlik olarak yorumlamamak gerek ama. Şayet kendisi ömrü boyunca sadece tek bir çiçek açabilir ve açtıktan sonra da ölür. Sabrın erdemine layık olmuş bir çiçek. Ot demeyelim biz en iyisi buna. Çiçek diyelim, çiçek. Sabır çiçeği.

Gül var bir de. Güller aslında elma, armut ve şeftalinin bebekken kaybolan minik kardeşleridir. Aynı ailenin fertleridir bunlar.

siyah-gul

Bir de siyah gül vardır. Asil durur. Ve sadece bizim memleketimizde yetişir. Ana vatanı Şanlıurfa’dır. Lalemizi çalan gavuroğulları siyah gülümüzü de çalmayı çok denemişler, fakat buradan alıp kendi memleketlerine götürüp ektiklerindeyse  sıradan renkli gül çeşitleri çıkmış. Yani bu asil, siyah gülün açabilmesi için kanla sulanmış asil bir toprağın kucağına alması gerekir.

Çiçekler hakkında pek bilmediğinizi düşündüğüm bilgilerin ardından bir Muğla’da yaşayıp da bu yazımı okuyan kişilere tavsiyede bulunmak istiyorum. Özel günleriniz için çiçeğe ihtiyaç duyduğunuzda işinizi kolaylaştıracak imkanlara sahipsiniz. Muğla çiçek siparişi konusunda profesyonel ekibiyle hızlı ve yetkin bir hizmet anlayışına sahip bir çiçekçiye ev sahipliği yapıyor. Muğlada çiçekçi bulmak için uğraşmamanız adına size tavsiye edeceğim yer Muğla Çiçek Galerisi: mugladacicekci.com. Muğla çiçek galerisine mutlaka bir göz atın diyorum.

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar

  1. Mehmet Emin 18 Ağustos 2016

    Gayet faydalı bir yazı olmuş.Bu ve benzeri bilgileri bizlere aktardığınız için teşekkürler.

    Cevapla
  2. Tümay 25 Temmuz 2017

    Pek cok cicekci ve serada bulabileceginiz, teraryumlarda yetistirmeye elverisli bitki turlerini arast?

    Cevapla