Akıllı Telefon İçin Uygulama Bulma

Mustafa Türk

Selam olsun teknolojinin dibine vuran insanlara. Teknoloji aldı başını gidiyor, bizim yapacağımız şey “hop ağır ol abi, yetişemiyoruz” demekten ziyade adımlarımızı sanki yokuş aşağı vurdurulmuş araba gibi giden teknolojiye yetişebilecek şekilde adımlar atmak olmalı. Bu hızlı gelişmelerin farkına varmamız akıllı telefonların yaşantımıza girmesiyle oldu. Şüphesiz en büyük teknoloji evlerimizde kullandığımız 72 ekran televizyonlardı.

Akıllı telefonların bu denli popüler olduğu günümüzde, insanlar telefonlarını kendi zevklerine göre kullanmak, kişiselleştirmek istiyorlar. Namaz kılan adam telefonuna namaz vakti programı yüklüyor, boş zamanlarında oyun oynamak isteyen oyun programı, toplu taşımayı sık kullanan kişi ulaşım tariflerini görebileceği uygulamaları yüklüyor. İnsanlar sanki yeni bir yuva kurar gibi donatıyorlar akıllı telefonlarını. Tamamiyle isteklerine ve ihtiyaçlarına göre.

Bu yazdıklarımı eleştirel boyutta yazmıyorum. Evet konuyla ilgili eleştirilmesi gereken, düzeltilmesi gereken alışkanlıklarımız da var fakat bu noktalara başka bir yazıda değiniriz yine. Madem ki böyle bir teknoloji var ceplerimizde (pardon ellerimizde), imkanlarımızı görüp, kullanmalıyız. Peki nedir bu imkanlar?

Örnek veriyorum Android işletim sistemine sahip bir akıllı telefonunuz var. Telefonunuza bir uygulama ya da bir oyun yüklemek istediğinizde yapacağınız ilk iş ne olur? Play Store’a girip aradığınız uygulamaya yönelik aramalar yapmak olur. (Play Store: Andorid uygulamalar yayınlayan uygulama marketi. ) Fakat bilmeniz gereken bir şey var; geliştirilen her uygulama, her oyun Play Store’da yer almaz. Play Store’da yayınlanan uygulamaların haricinde de milyonlarca uygulama farklı kanallar aracılığıyla yayınlanıyor.

android-uygulama-arama

Bu kanallara ulaşabilmek, Play Store’da bulunmayan uygulama ve oyunları indirmek için Google Amca’da “android oyun indir, android müzik uygulamaları, android fotoğraf programları” şeklinde aramalar yaparak çeşitli internet sitelerine ulaşabilirsiniz.

dost-indir

Aradığınız uygulamayı bulabilmek için bu sitelerde yer alan arama formlarını kullanabilirsiniz. Ardından ilginizi çeken oyun ya da uygulamanın sayfasına girip “indir” butonuna tıklayarak indirebilirsiniz. Eğer bilgisayarınıza indirmişseniz, indirdiğiniz .apk uzantılı dosyayı telefonunuza USB ya da bluetooth yoluyla atıp, kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer direkt olarak telefonunuza indirmişseniz, tıkladığınızda minik bir kurulum yapar ardından uygulama çalışmaya başlar.

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar

  1. Kerim Potuk 1 Mayıs 2016

    Tanıtımda olsa yazı yazıdır :) Epeydir uğrayamıyordum bloguna bahane oldu bu da :)

    Cevapla