Akıllı Teknolojiyle Birlikte Aklımızı da Kullanabilmek

Mustafa Türk

Selam olsun teknoloji cengaverleri. Neden mi teknoloji cengaveri? Güzel soru. Teknolojinin peşinden at koşturur gibi hızla ilerlediği hepimizin dikkatini çekiyordur illaki. Ama biz ve bizim gibi daha birçok toplumda teknoloji kullanımıyla ilgili ortak noktalar mevcut. Bu da son iki yılda internetin keşfinden itibaren oluşan sanal verinin ikiye katlanmasıyla biraz da olsa ilgili. Sanal verilerin büyük çoğunluğunun hangi kaynaklardan oluşturulup yayıldığını sorsam birçoğunuz bana facebook ve instagram gibi sosyal medya ağlarından söz edersiniz. Haklısınız da. Bu mecralarda hergün milyarlarca fotoğraf ve video paylaşılıyor. Yani bu da bize gösteriyor ki, sosyal medyalar bizleri ağlarının içine hapsetmiş. Burada bilim kurgu filmlerinde sıkça karşılaşılan dev örümceklerin, yakaladıkları insan ve hayvanları tüketmeden önce ağlarına alıp sarıp sarmalamaladıkları sahneleri örnek göstermek istedim.
dev-orumcek
Teknoloji hızla gelişiyor ve bizler de teknolojinin kölesi değil efendisi olmak istiyoruz. Kimimiz istemekle yetinmeyip çaba sarfediyoruz teknolojinin bize hizmet etmesini sağlıyoruz; kimimizse “Teknoloji de çok zararlı olmaya başladı canım. Bizim oğlanın gözleri bozulmaya başladı. Otururken dalıp dalıp gidiyor. İki tane arkadaşı yok, ne okulda ne sokakta. Evde de hiç muhabbet etmiyoruz artık. Akşamları diziler var zaten, reklam aralarından birisinde ihtiyaç gideriyoruz diğerinde çiftlikteki yumurtaları toplayıp inekleri sağıyoruz.”

Bu yazıyı yazmaktaki amacım serzenişte bulunmak değildi aslında. Hepimiz farkındayız ki teknoloji bir uyuşturucu değil. Ama teknolojiye bir isim, bir lakap takacak olsam sivilce ilacı derdim. Sivilce ilaçlarının bir özelliğini sizlerle paylaşayım. Hastayı dışarıdan parlatır, cilalar; içeriden çürütür, hormonlarını bozar, ateşi yakar, en sonunda külü kalır.

Evlerimizde sadece bilgisayarlar, akıllı televizyonlar, akıllı telefonlar bulunmuyor haliyle. Teknolojinin bize kattıklarından bahsedecek olursak evlerimizdeki çamaşır makinelerinden, buz dolaplarından, kombilerden, bulaşık makinelerinden söz ederdik. Edelim de. Ne kadar modern çağdayız herkes eşit desek de ev işlerinin büyük bir kısmıyla analarımızın, eşlerimizin ilgilendiğini inkar edemeyiz. Teknoloji almış başını giderken bu ev işlerinin bu şekilde külfet olmasına müsade etmek aptallık olurdu. Az önce saydığım bir ev için gerekli olan beyaz eşyaların her birinin fiyatı bir akıllı telefondan daha pahalı değil günümüzde.
izmir-beyaz-esya-servisi
Çamaşır makinesi, buz dolabı her evde bulunsa da bulaşık makinesi, kombi gibi beyaz eşyalar her evde bulunamayabiliyor. Yaygın fakat diğerleri kadar değil. Gün geçtikçe yaygınlaşmaya da devam ediyor. Evinde kombin mi var, arızalanmasa da yıllık bakımlarını yaptırmak gerek geceleri güven içinde yatağımızda uyuyabilmek için. Bakım yada tamir işleriyle ilgilenecek birilerini bulmak bu yazıda sık sık bahsettiğimiz gelişen teknoloji sayesinde yine çok kolay bir hal almış durumda. Google çok geniş çaplı bir arama motoru sonuçta, sadece facebook yada youtube gibi aramalar için değil bu servisleri bulmak için de kullanılabilir. Google’a adana buzdolabı servisi, şanlıurfa klima servisi, izmir kombi servisi, viesmann izmir servisi, bulaşık makinesi servisi, izmir arçelik servisi şeklinde aramalar yaparak bir sürü işinin ehli firmalara ulaşılabilir.

Çay demini almıştır, sadede gel de biz de çayımızı koyalım artık diyecek olursanız, sözün özü şudur güzel insan: Teknoloji kötü değildir. Teknoloji bizlerin ufuklarını genişleten, bizlere yardımcı olan, bizlere hizmet eden bir araçtır. Teknoloji ihtiyaçlarımızı karşılayabilmemiz için giderlerimizi kontrollü bir şekilde paylaştıralım. İsraf etmeyelim. Bir akıllı telefon serisindeki tüm telefonları kullanmak inanın hiçbir şey katmaz. İnterneti sadece özlü sözler paylaşıp komikli kedi videoları izlemek için kullanmayalım. İnterneti dünyanın dört bir yanınındaki kameralara bağlanıp farklı kültürlerin yaşam tarzları hakkında bilgi edinmek için kullanabileceğimizi, sanki elimizde bir teleskop varmış gibi gökyüzünü izleyebileceğimizi, bir şahin yumurtasını bıraktıktan sonra o yumurtada nasıl değişikliklerin olduğunu izleyebilmek mümkün.

Son sözüm, akıllı teknolojiyi kullanmak için aklınızı kullanmaktan vazgeçmeyin.

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar

 1. Elif 1 Ağustos 2015

  Teknoloji elbette hayatımızın bir parçası fakat kaç kişi işi ya da okuduğu bölüm vesilesiyle değil de kendiliğinden o elimizden bırakmadığımız telefonların SAR değerinden haberdar, uyumadan evvel uçak moduna alıyor? Hoş uçak modu da radyasyon için kesin çözüm değil ama akıllı telefonlar kapalıyken alarm da ötmediğinden kötünün iyisi diyelim… Bilinçli, ölçülü olmakta fayda var

  Cevapla
 2. Muhammet Kavlakcı 6 Ağustos 2015

  Gayet güzel bir yazı dizisi olmuş. Aklına sağlık ;)

  Cevapla
 3. GhostLife 6 Ağustos 2015

  çok güzel bir yazı olmuş bir solukta okudum. Teknoloji çok hızlı ilerliyor cidden ayak uydurmak çok zor .

  Cevapla
 4. Ahmet Seksen 16 Eylül 2015

  Bilgi sahibi olmadan her şeyi tüketiyoruz. :(

  Cevapla
 5. Merve 21 Eylül 2015

  Yazı için teşekkürler, teknoloji geliştikçe korkmaya başlıyorum, atmış olduğunuz başlık ne kadar büyük sonuçlar ortaya koyabilir. Beynimizi kontrol eden insanların olduğunu düşünürseniz bize neler yapabilecekleri aklınızdan geçiyor olması lazım.

  Cevapla
 6. Hasan Manzak 3 Kasım 2015

  Akıllı telefonlar insanların vazgeilmez haline geldi ve tulu bir telefon kalmadı resmen çok güzel oldu bu durum

  Cevapla
 7. Ferhat 22 Aralık 2015

  Teknoloji geliştikçe zeka seviyemizin arttığını düşünüyoruz. Teknolojiyi geliştirenler için bu doğru olabilir fakat kullananlar için aynı şeyi söylemek zor. Elimizde telefonlar, bilgisayarlar.. her işi bunlar üzerinden çözmeye çalışıyoruz pratik zeka denen bişey kalmadı.

  Cevapla
 8. Mete 7 Ocak 2016

  Teknoloji ah teknoloji bizi yücelten ve çökerten bir oluşum. Kullanırken zeki hissettiren ama aslında gerizekalı yapan farkında olmadığımız uçsuz bucaksız bir serüven… Yazılarınız çok akıcı tebrik ediyorum.

  Cevapla
 9. önce bana sor 27 Ocak 2016

  Teknoloji aslında bize hızı gün geçtikçe artan hayattan kendimize daha fazla zaman çalabilmemiz için imkan sağlaması yönünde kullanılması gerekiyor ancak biz bu kazandığımız zamanı kendimiz için değilde yine iş için kullanmaya devam ettiğimiz sürece pek işe yarayacak gibi görünmüyor.

  Cevapla
 10. Highlift 8 Şubat 2016

  Sitenizi ve yazınızıda inceledim oldukça güzel bir site yapmışsınız emeğinize sağlık

  Cevapla
 11. tarzania 6 Mart 2016

  Yazılarınızın akıcı olması beni kalbimden vurdu. Böyle güzel paylaşımlar görmek ne güzel. Teşekkürler

  Cevapla
 12. Yangın Var 7 Haziran 2016

  Güzel bişr paylaşım olmuş. Teknolojiye yetişmek mümkün değil..

  Cevapla
 13. Volkan 31 Ağustos 2016

  Hızına yetişmek adeta imkansız bu meretlerin ama deniyoruz yinede. Teşekkürler makaleniz oldukça anlaşılır olmuş.

  Cevapla
 14. mimaska 7 Eylül 2016

  Aklınıza Sağlık. Gayet Mükemmel Yazmışsınız.

  Cevapla
 15. Kral Yunus 3 Ekim 2016

  süper bişey bu bence bravooooo

  Cevapla
 16. serap 28 Ekim 2016

  gerçekten tekniolijiye saplandık ve aklımızı resmen kuruyoruz teknoloji çalışıyor

  Cevapla
 17. Paykasa 28 Kasım 2016

  Teknolojiye teslim olmayın aklınızı kaybedeblirsiniz. Aklınızla beraber teknoloji daha bereketli.

  Cevapla
 18. fatih çolak 23 Ağustos 2017

  gayet güzel bir yazı olmuş.günümüzün sıkıntısı olan teklonoji ile akıl arasındaki bagı iyi anlatmıssınız.

  Cevapla
 19. Dabi Dabi 22 Eylül 2017

  Teknoloji heryerde lazm..

  Cevapla
 20. Mesut 26 Şubat 2018

  teknolojiden uzak yaşayabilecek insan sayısını düşünebiliyor musunuz ?

  Cevapla