Türk Sanat Müziği Nedir (Ne değildir?)

13 Ocak 2015 5 0

Utanarak söylüyorum, ben Türk Sanat Müziği şarkılarını hiç sevmezdim önceleri. TSM denince aklıma yaşını başını almış amcaların teyzelerin dinlerken kafalarını hafif mayhoş bir sallamayla ritim tuttukları, nakarat kısımlarında eşlik ettikleri diğer kısımlara gelince de sularından bir yudum aldıkları aklıma gelirdi. Sevmezdim yani.

Sanat Müziği Nasıl Sevilir?

İstanbul’a yeni gelmişim. Geldiğim yerde kültür – sanat etkinlikleri fazla olmaz. Ama İstanbul’da adımını nereye atsan bir Kültür Merkezi. Her akşam her birisinde farklı etkinlikler oluyor. Gündüzleri kurslar olur, akşamları konseridir, semineridir, söyleşisidir… Bu çölde yaşayan birinin kar görmesi kadar sevindirici ve şaşırtıcı bir şey. Her gün, her gece bu etkinliklere, konserlere katılmaya çalışıyordum. Birinden çıkıp diğerine gittiğim zamanlar oluyordu. Her etkinlik ilgimi çekmiyordu açıkçası. Bir konferans olur, hiç ilgim alakam olmayan bir konudur ama boş zamanım varsa giderdim. O konferanstan da bir şekilde fayda sağlardım. Felsefem şöyleydi: en kötü yeni bir hoca tanırım, yeni kişiler tanırım.

gramofon-turk-sanat-muzigiBir akşam yine bir konser vardı. Bağlarbaşı Kültür Merkezinde. Türk Sanat Müziği konseri. Yok efendim gitsem mi gitmesem mi derken bu etkinliklerde yoldaşım olan arkadaşımla gidelim dedik. Yaprak Sayarı daha önceleri TV’de Murat Bardakçı’nın Tarihin Arka Odası programında görmüştüm. Neyse bir de dünya gözüyle görürüz, hem sıkılırsak çıkarız diyerek gittik konsere. İşte o konser, Yaprak Hanım, sanat müziğini sevdirdi bana. Sanat müziği hiç de düşlediğim gibi değilmiş meğer.

Türk Sanat Müziğini Yaprak Sayarla böyle sevdim. Ellerimizde kültür sanat bültenleriyle acaba ne zaman Yaprak Sayar konseri var diye arar olduk. Final arefesinde Yaprak Sayar konserine gittiğimi biliyorum (:

Hatta hiç unutmam o final arefesi olan biteni anlatayım size (: 2014 Mayısında bir perşembe günü. Bahçeşehir Üniversitesinde yine bir Yaprak Sayar konseri var. Tam final zamanı. Sınavın birisinden çıkıp hemen yola koyulduk yoldaşla. Vapura binip Beşiktaş’a geçeceğiz. Neyse Kadıköy’den vapura bindik. Hava çok sıcak, gözlerimizde gözlükler, gayet şık giyinmişiz. Geçtik vapurun giriş kattaki balkonlu kısmına oturduk. Karşımızda tarihi yarımada. Birbirimize Topkapı’yı, Süleymaniye’yi gösterip vay be diyoruz ne adamlarmış ecdadımız. Biz böyle dalmışız konuşuyoruz, dalgalar yükselmeye başladı hafiften. İçeriye mi geçsek diye şeyaptık sonra vazgeçtik zaten inmemize az kaldı diye.

O yükselen haşin dalgaların arasından bir dalga geldi ki üzerimize boydan boya ıslandık. Yoldaş, ben, bir de birkaç metre ileride oturan kız. Epey ıslandık ama. Hatta öyle ki, biraz su bile yuttum. Ağzım açıkken yakalamış olmalı (: Bizim üzerimiz sırılsıklam. Saçlar yapış yapış. Yoldaş diyor ki kıza yazık oldu, çok fena ıslandı. Kabul ediyorum o da kötü ıslandı ama biz de ıslandık be abicim, bizi hiç görmüyosun ne iş (:

Vapurdan indik beş dakika kadar yürüdük konser salonuna erkenden geldik. O havada üzerimiz hemen kurudu lakin yüzümüz saçlarımız falan hala yapış yapıştı. Tuzlu su yaramadı yani. Lavaboda temizlendik sonra geçtik üçüncü sıraya oturduk. İstanbul’a veda etmeden önce keyifli bir akşam geçirdik (:

Babil Türk Müziği Topluluğu

babil-turk-muzik-toplulugu-yaprak-sayarHa bir de şu notu da eklemek istiyorum. Yaprak Sayar’ın da solistliğini yaptığı yeni bir müzik grubu kuruldu: Babil Türk Müziği Topluluğu. Hatta geçen ay yine Bağlarbaşındaki konserlerine katılma fırsatım oldu. Üstteki fotoğrafı da o konserde çekmiştim. Grupta üç tane solist bulunuyor ve üçünün de sesi birbirine çok zıt. Şarkıyı dinlerken her solist farklı duygular hissettiriyor. Sazendeleri de unutmamak lazım. Hepsi birbirinden iyi. Hele bir soloya çıkışları vardı ki görmeniz lazım.

Uzun lafın kısası, Türk Sanat Müziği zannedildiği gibi sıkıcı, bayıcı değil aksine dinlerken insana huzur veriyor.
Daha önce Yaprak Sayar’ın yorumladığı iki Türk sanat müziği şarkısı paylaşmıştım.
+ Ufacık Tefeciktin – Yaprak Sayar
+ Uyan Ey Gözlerim – Yaprak Sayar
Dinlemenizi tavsiye diyorum 🙂

Tags: babil türk müziği topluluğu, türk sanat müziği konserleri, türk sanat müziği nasıl sevilir, türk sanat müziği nedir, türk sanat müziği şarkıları, yaprak sayar Categories: Genel, Tavsiye
share TWEET PIN IT SHARE share share
Mustafa Türk

Selam olsun diyerek başlıyorum yazmaya. Yazılarımdan birkaçını okumuşsanız kafanızda bir Mustafa resmi canlanmaya başlamıştır. Silüet demek daha doğru olabilir aslında. Kütahya’nın dehşetli soğuklarının olduğu bir kış vaktinde gece yarısı doğmuşum. Geceye olan sevdamın kaynağı bu noktaya dayanıyor olabilir. Ve bu yazının devamı okunmak istenmiş olabilir. Devamı...

Related Posts
Yorumlar
 1. -

  “Hava çok sıcak, gözlerimizde gözlükler, gayet şık giyinmişiz.”

  it has been liked.

  “Yoldaş diyor ki kıza yazık oldu, çok fena ıslandı.”

  it has not been agreed. .D

 2. -

  AS (: Assume that you are not Turkish. If you are Turkish and you wrote english, I think this is wrong below this article but you may be right for other articles. So, I hope you are not Turkish and you like this kind of music. Thank you for your comment 🙂

 3. -

  Arsoy’a ait ve en cok bilinen Turk Sanat Muzigi eserlerinden biri olan “Bekledim de Gelmedin”, Zeki Muren ile ozdeslesmis bir sarkı.

 4. -

  Yıllar sonra tekrar yazını okuma fırsatım oldu.
  İyi ki yazmışsın. O günleri yâd ettim, mutlu oldum.

  Not: Oradaki kız bizden daha fazla ıslanmıştı.

  1. -

   İstanbul’daki ilk yıllarımız, güzel ve oldukça hareketliydi.
   Yuttuğum deniz suyunun tadını ağzımda hissettim bi’ an 🙂

   Arada esiyor, yazmadığım her anı için kendime kızıyorum.
   İlerleyen zamanlarda yeri geldikçe yazmak gerek, yad etmek gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir