Sahte Fotoğrafı Anlama Yöntemi ‘Görselle Ara’

Biliyoruz ki ülkemizde medya organlarının büyük bir kısmı taraflı yayıncılık yapıyor. Hatta büyük haber sitelerinde bile asparagas haberler yer alıyor. Gündemi çok değişken bir ülkede yaşıyoruz. Ve gündeme dair hergün yığınla fotoğraf facebook, twitter gibi sosyal medya ortamlarında paylaşılıyor. Örnek vermek gerekirse gezi parkı eylemleri sırasında paylaşılan zombi-saldirisi-2bazı fotoğrafların sahte olduğu bir süre sonra gün yüzüne çıktı. Sahte fotoğrafları paylaşanlar bunu öğrendiklerinde bir nebze de olsa utandılar, tereddüt yaşadılar. Dün gece yazdığım Kütahya Sevgi Yolunda Büyük Felaket isimli asparagas haberi örnek verebilirim. Ben bir olayı anlattım ve inandırıcılığını desteklemek için bazı fotoğraflar kullandım.

O yazıda da belirttiğim gibi, bugün, paylaşılan fotoğrafların sahteliğini anlamak için bir yöntem göstereceğim. Hergün defalarca ziyaret ettiğimiz Google amcamızın çantasında bir fotoğraf albümü (yada koleksiyonu ne derseniz artık) var. Google amcamız bize istediğimiz zaman bu fotoğraf albümüne göz atmamıza imkan sağlıyor. Hatta o fotoğrafı ne zaman albümüne koyduğunu bile bize söylüyor. Google uzun zamandır bu hizmeti vermesine rağmen, Google’ı sadece facebooka girmek için (önce google.com açılır ve arama motoruna face yada facebook yazılır. Milletimiz biraz üşengeçtir, google.com yazdığı yere facebook.com yazmaya üşenir ama uzun uzun bunları yapmaya üşenmez.) kullanan bir topluluk olduğumuz için çoğumuz hala haberdar değiliz bu özellikten. Fazla uzatmadan aşamaları yazayım. Malum üşengeciz, yazı uzun diye nasıl yapacağımızı öğrenmeden sayfayı kapatabiliriz.

1) Öncelikle araştırmak istediğiniz fotoğrafa sağ tıklanıp “resim url’sini kopyala” ya basılır.
2) Ardından google.com açılır.
3) Görseller bölümüne girilir.
4) Arama bölümüne gelip sağ taraftaki iki resimden fotoğraf makinesi olan (görselle ara) seçilir.
5) Eğer araştırmak istediğiniz fotoğraf bilgisayarınızda kayıtlıysa “Görsel yükleyin” e basılır.
Bilgisayarınızda değil de internette rastladığınız bir fotoğrafsa boşluğa sağ tıklanıp yapıştır’a basılır.
6) Görselle ara butonuna basılır.

Elimizdeki fotoğrafın daha önce hangi tarihlerde, hangi sitelere, hangi açıklamalarla yüklendiğini ve benzer resimleri açılan bu sayfadan görebilirsiniz. “Bu görsel için en iyi tahmin: ….” kısmından da konuyla ilgili google amcanın bildiği bütün bilgileri öğrenebilirsiniz.

Eğer yazdıklarım anlaşılır olmadıysa (insanlık hali basit anlatamamış yada kafanızı karıştırmış olabilirim) aşağıda resimli anlatımı da yaptım. Adım adım takip edebilirsiniz.

Her gördüğümüz fotoğrafın gerçek olup olmadığını bilmeden paylaşmamanızı tavsiye ederim. Sahteliği anlaşıldığında paylaştığınız kitle tarafından itibar kaybedebilirsiniz. Şayet bu tarz olaylar yaşandığı zaman takip ettiğim arkadaşların sayısı yarı yarıya iniyor. Sormak istediğiniz herhangi birşey varsa aşağıdan yorum yapabilirsiniz. İyi günler dilerim.

15 Comments

 1. sencer kılıç 5 Mart 2014 Reply
 2. Nazım Mert 22 Ocak 2015 Reply
 3. erkan 11 Mayıs 2015 Reply
 4. Tuna 23 Temmuz 2015 Reply
 5. Burak 23 Temmuz 2015 Reply
 6. Berk 24 Temmuz 2015 Reply
 7. hasan şengöz 15 Aralık 2015 Reply
  • Mustafa Türk 15 Aralık 2015 Reply
 8. Emre 18 Ocak 2016 Reply
 9. kaan 11 Mart 2016 Reply
 10. murat 13 Temmuz 2016 Reply
 11. slimcaps 18 Ocak 2017 Reply
 12. Recep 20 Ocak 2017 Reply
 13. Derune 29 Mayıs 2017 Reply
 14. Selen Aydoğan 22 Eylül 2017 Reply

Bu konuda sen ne düşünüyorsun?

%d blogcu bunu beğendi: