Sahte Fotoğrafı Anlama Yöntemi ‘Görselle Ara’

1 Şubat 2014 16 0

Biliyoruz ki ülkemizde medya organlarının büyük bir kısmı taraflı yayıncılık yapıyor. Hatta büyük haber sitelerinde bile asparagas haberler yer alıyor. Gündemi çok değişken bir ülkede yaşıyoruz. Ve gündeme dair hergün yığınla fotoğraf facebook, twitter gibi sosyal medya ortamlarında paylaşılıyor. Örnek vermek gerekirse gezi parkı eylemleri sırasında paylaşılan zombi-saldirisi-2bazı fotoğrafların sahte olduğu bir süre sonra gün yüzüne çıktı. Sahte fotoğrafları paylaşanlar bunu öğrendiklerinde bir nebze de olsa utandılar, tereddüt yaşadılar. Dün gece yazdığım Kütahya Sevgi Yolunda Büyük Felaket isimli asparagas haberi örnek verebilirim. Ben bir olayı anlattım ve inandırıcılığını desteklemek için bazı fotoğraflar kullandım.

O yazıda da belirttiğim gibi, bugün, paylaşılan fotoğrafların sahteliğini anlamak için bir yöntem göstereceğim. Hergün defalarca ziyaret ettiğimiz Google amcamızın çantasında bir fotoğraf albümü (yada koleksiyonu ne derseniz artık) var. Google amcamız bize istediğimiz zaman bu fotoğraf albümüne göz atmamıza imkan sağlıyor. Hatta o fotoğrafı ne zaman albümüne koyduğunu bile bize söylüyor. Google uzun zamandır bu hizmeti vermesine rağmen, Google’ı sadece facebooka girmek için (önce google.com açılır ve arama motoruna face yada facebook yazılır. Milletimiz biraz üşengeçtir, google.com yazdığı yere facebook.com yazmaya üşenir ama uzun uzun bunları yapmaya üşenmez.) kullanan bir topluluk olduğumuz için çoğumuz hala haberdar değiliz bu özellikten. Fazla uzatmadan aşamaları yazayım. Malum üşengeciz, yazı uzun diye nasıl yapacağımızı öğrenmeden sayfayı kapatabiliriz.

1) Öncelikle araştırmak istediğiniz fotoğrafa sağ tıklanıp “resim url’sini kopyala” ya basılır.
2) Ardından google.com açılır.
3) Görseller bölümüne girilir.
4) Arama bölümüne gelip sağ taraftaki iki resimden fotoğraf makinesi olan (görselle ara) seçilir.
5) Eğer araştırmak istediğiniz fotoğraf bilgisayarınızda kayıtlıysa “Görsel yükleyin” e basılır.
Bilgisayarınızda değil de internette rastladığınız bir fotoğrafsa boşluğa sağ tıklanıp yapıştır’a basılır.
6) Görselle ara butonuna basılır.

Elimizdeki fotoğrafın daha önce hangi tarihlerde, hangi sitelere, hangi açıklamalarla yüklendiğini ve benzer resimleri açılan bu sayfadan görebilirsiniz. “Bu görsel için en iyi tahmin: ….” kısmından da konuyla ilgili google amcanın bildiği bütün bilgileri öğrenebilirsiniz.

Eğer yazdıklarım anlaşılır olmadıysa (insanlık hali basit anlatamamış yada kafanızı karıştırmış olabilirim) aşağıda resimli anlatımı da yaptım. Adım adım takip edebilirsiniz.

Her gördüğümüz fotoğrafın gerçek olup olmadığını bilmeden paylaşmamanızı tavsiye ederim. Sahteliği anlaşıldığında paylaştığınız kitle tarafından itibar kaybedebilirsiniz. Şayet bu tarz olaylar yaşandığı zaman takip ettiğim arkadaşların sayısı yarı yarıya iniyor. Sormak istediğiniz herhangi birşey varsa aşağıdan yorum yapabilirsiniz. İyi günler dilerim.

Tags: fotoğrafla arama yapma, görselle arama, paylaşılan fotoğrafların sahteliğini anlamak, resimlerin sahte olup olmadığını anlama, sahte fotoğrafları anlama Categories: Teknoloji
share TWEET PIN IT SHARE share share
Mustafa Türk

Selam olsun diyerek başlıyorum yazmaya. Yazılarımdan birkaçını okumuşsanız kafanızda bir Mustafa resmi canlanmaya başlamıştır. Silüet demek daha doğru olabilir aslında. Kütahya’nın dehşetli soğuklarının olduğu bir kış vaktinde gece yarısı doğmuşum. Geceye olan sevdamın kaynağı bu noktaya dayanıyor olabilir. Ve bu yazının devamı okunmak istenmiş olabilir. Devamı...

Yorumlar
 1. -

  eyvallah..

 2. -

  Yer imlerine ekledim , işe yarayabilir.Bilgi için teşekkürler.

 3. -

  Makale içindeki resim cok sevdigim bir diziden alınma tabi görünce okumamak elde degil güzel bir paylasım olmus tesekkürler.

 4. -

  Bunun yanında bir çok fotoğrafta yakınlaştırıldığında photoshop ile düzenlendiği anlaşılıyor. Bilgi için teşekkürler

 5. -

  Güzel bir paylaşım teşekkürler

 6. -

  Bundan sonra her şeye inanmamak kontrol etmek gerekiyor, teşekkürler paylaşım için

 7. -

  peki kullanıcı fotoyu internetten indirir bilgisayarına veya telefonuna tekrar kendi paylaşımı için yüklerse de mi anlaşılır?

  1. -

   Evet, görselle arama yapıldığında Google, senin görseline benzeyen her resmi gösterir. Tarihlerine ve diğer bilgilerine bakarak merakını giderebilirsin.

 8. -

  Ben daha çok görselin farklı boyutlarını aramak için kullanıyorum. Bir de okuduğunuz yazının çalıntı olup olmadığını da anlayabiliyorsunuz.

 9. -

  bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim.:)

 10. -

  teşekkürler makale için..

 11. -

  Çok yararlı bir blog olmuş ve bilgilerde çok yardımcı olacak bilgiler.Teşekkür ediyorum 😀

 12. -

  görsellerde google’ın daha da gelişmesi gerektiği düşüncesindeyim. çok fazla benzer içeriği bir araya getirme konusunda ısrarlı ve bunu da bazen resminizin ismine göre yapmakta ki, bu arama motorundaki kaliteyi düşürüyor. bazen aradığım resim daha kolay bir şekilde bulunabilecek iken google benim yüklediğim içeriğin isminin uygun olduğu içerikleri çıkarmasından dolayı resmi bulamıyorum. Kısacası özetlemek gerekirse; google resim içeriğine ve renk tonlamasına odaklanmak yerine resim isimlerine odaklanmayı bırakmalı!

 13. -

  harika paylaşımlar tskler zevkle okudum kolay gelsin devimini bekliyorum

 14. -

  İşe yarar bilgi için teşekkür ederim.

 15. -

  Merhaba admine bu konuyu açtıkları için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir