Patlatma Taş Denince

Mustafa Türk

Bu yazıyı okumaya başladığımıza göre biz varız. Dedelerimiz de vardı. Dedelerimizin dedeleri de vardı. Onların dedeleri de vardı. Dönüp neslimizin yaşantısına, kültürüne baktığımızda bizim içinde bulunduğumuz hayattan çok daha farklı bir yaşantıya sahip olduklarını görürüz. Takvimden yapraklar döküldükçe hayat değişiyor. Konuşma şekilleri, evlerin diziliş düzenleri, tabiatın renkleri hatta ahalinin yürüyüş şekilleri bile değişiyor. Tüm bu değişime şahitlik eden altında onlarca neslin oturup gölgelendiği ağaçlar, onlarca neslin önünden geçerken ellerini duvarlarına sürttüğü binalar var. Bunlar yüzlerce yıldır aynı yerdeler, aynı kokuya sahipler, aynı dokuya sahipler.

Bu yazının açılışını yüzlerce yıldır ayakta duran binalar ve onları düşündüğümüzde gözümüzde hemen canlanıveren heybetli taşlardan oluşan duvarlar yapıyor. Bu taş yapılar yüzlerce yılın birikimini bugünlere kadar getiren binalar olmakla birlikte günümüz mimarisine de ışık tutuyor. Oturup birkaç bardak çay içtiğimiz otantikliğiyle dikkatimizi çeken cafelerde, bahçe süslemelerinde ve karşılaştığımız daha birçok ortamda hemen bakışları üzerine çekiyor.

Türkiye’nin ilk ve tek doğal taş ve yapay taş imalatçısı olması dolayısıyla taş yapılar ve taş süslemeleri denince 2004’ten beri İstanbul Taşçı adından söz ettiriyor. Kendilerine ait tesislerinde üretim yapıp müşterilerine eşsiz bir hizmet sunuyor.

İstanbul Taşçı, genellikle tercih edilen kültür tuğlası olarak da bilinen antik tuğla ve doğal patlatma taş sınıflarındaki tecrübeleriyle ve ürün kaliteleriyle sektörün göz bebeği haline gelmiş durumda. Ayrıca özel tasarım patlatma taşlar da üretiyorlar.

 
 
 
 

Patlatma Taş
Doğal taşların özel makineler yardımıyla kırılarak üretilen duvar kaplama ürünüdür. Fileli ve filesiz olmak üzere iki türü vardır. Taşın çeşitli makinelerde sıkıştırılarak kırılmasıyla üretildiği için patlatma taş olarak bilinir. Patlatma taş üretiminde genellikle mermer, traverten ve limra taşları kullanılır


Patlatma taş ve antik tuğlanın yanında fileli çakıl taşı ve doğal taş mozaik de üretimleri arasında. Kalitesiyle ilgileri üzerine toplayan İstanbul Taşçı, üretimlerini Burdur’un Bucak ilçesinde yapıyorlar ve İstanbul Çekmeköy’de ise merkezleri ve depoları bulunuyor.

Patlatma taşları, antik tuğlalar ve taş süslemeleriyle ilgili her türlü sorunuzu aşağıdaki iletişim bilgilerinden İstanbul Taşçı’ya iletebilirsiniz.
Telefon: 0 216 641 89 73
E-posta: info@istanbultasci.com
Web site: istanbultasci.com.tr

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar