Lojistik Sektörü

Mustafa Türk

Lojistik nedir?

Lojistik, kaynakların nihai hedefe nasıl kazandırıldıklarının, depolandıklarının ve taşınmalarının genel yönetimine verilen addır. Lojistik yönetimi, muhtemel distribütörlerin ve tedarikçilerin belirlenmesi ve bunların etkinlik ve erişilebilirliklerinin belirlenmesini içerir. Sonuç olarak, yönetim uygun şirketlerle bir ilişki kurar ya da daha uygun maliyetli olması durumunda kendi lojistiğini idare eder.

Lojistiğin Kökeni

“Lojistik” başlangıçta, askeri personelin ekipman ve malzemelerini nasıl elde ettiği, depoladığı ve taşıdığına ilişkin olarak kullanılan askeri tabanlı bir terimdi. İlk kullanımdan beri, “lojistik”, kaynakların tedarik zinciri boyunca nasıl işlendiğine ve taşınmasına değinmek için iş sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır.

Lojistik Kavramını Anlamak

Basitçe, “lojistik”, doğru zamanda doğru miktarda malın alınması, uygun bir yere doğru koşullarda getirilmesi ve doğru müşteriye teslim edilmesi anlamına gelir. Lojistik, her endüstri sektöründe işletmelerle bağlantılı bir ağdır. Hedef, her bir müşterinin taşıma işlemlerini yönetmek, tedarik zincirinin bir bölümünden diğerine hızlı ve verimli bir şekilde ilerlemektir.

Bir Örnek

Doğal gaz endüstrisinde lojistik, petrol toplamak ve taşımak için kullanılan tüm sistemleri içerir. Buna boru hatları, kamyonlar, depolama tesisleri ve dağıtım merkezleri dahildir. Etkin bir tedarik zinciri ve etkili lojistik prosedürler maliyetleri düşürmek, verimliliği korumak ve arttırmak için şarttır. Zayıf lojistik, müşterinin ihtiyaçlarını karşılamada başarısızlığa neden olur ve eninde sonunda işletmenin zarar görmesine neden olur.

Lojistik Sektöründeki Dönüşüm

İş lojistiği kavramı 1960’lardan beri kullanılmaktadır. İhtiyaç duydukları malzeme ve kaynaklara ve tedarik zincirlerinin küresel genişlemesine şirketleri tedarik etme karmaşıklığı, tedarik zinciri lojistikçileri olarak bilinen uzmanlara ihtiyaç duyulmasına yol açtı. Lojistik yöneticilerine lojistikçi denir. Teknoloji patlaması ve lojistik süreçlerinin karmaşıklığı, kaynakların tedarik zinciri boyunca hızlandırılmasına ivme kazandıran lojistik yönetim yazılımını geliştirmiştir. Bu yazılım, lojistiğin geçirdiği dönüşüm sürecinde lojistik uzmanlarına oldukça büyük yardımlarda bulunmuştur.

Lojistikçinin Temel İşlevleri

Bir lojistik sorumlusunun işleri, işletmeye bağlı olarak değişir. Birincil sorumluluklar arasında envanteri denetlemek ve yönetmek, uygun nakliye için düzenleme yapmak ve envanter için yeterli saklama alanı oluşturmaktır.

 

Biraz de kendimizden bahsedelim, kuruluşumuzdan itibaren Türkiye’de lojistik sektörü olarak öncü butik markası olma hedefi ile yola çıktık. Ayaz Lojistik için en uygun iş modellerini düşünürken, bu hedefi göz önünde bulundurarak her müşterimizin önceliklerini bilinçli bir şekilde analiz ettik. Zaman Yönetimi, Kalite Sürekliliği ve Çözüm Odaklı iş planlamasının hem bizi hemde partneri olduğumuz müşterilerimizi başarıya taşıyacağına emindik. Kaliteli hizmet için sürdürülebilirlik en önemli planlama idi. Bu yüzden kendi öz mallarımızı Lojistik üs haline getirdik.

Tedarik zinciri yönetiminin en can alıcı noktasında bulunmak bize heyecan ve azim veriyor. Günümüzde Ayaz Lojistik olarak, lojistik sektörüne yetiştirdiğimiz insan kaynağı ve yeni iş modelleri geliştirmekte üstlendiğimiz rolle, adımıza yakışır başarılara imza atmaktan mennunuz.

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar