iOS – Swift Türkçe Kaynak ve Görsel Yenilikler

Selam olsun oradakilere. Blogumun hayırsızı olarak geldim. Gelirken neler mi getirdim? Ona da sıra gelecek, ama iOS ve Swift Türkçe kaynak havadisi ve blogla ilgili bazı yenilikler getirdim diyebilirim. Heyecanlıyım şu an. Aylar geçmiş bloguma son dokunuşumu yapmamın ardından. E insan heyecanlanıyor tabi. Bir de unutuyor yazı yazarkenki hissiyatı.

Nerelerdeydim Ben?

Oralarda, buralarda. Ama hiçbir yerde tam olamadım. Bir işi yaparken o işe odaklanmayı severim, huyumdur da. Lakin son dönemde bu noktada biraz zayıf kaldım. İşimi yaparken okulumu, okulumla ilgilenirken özel hayatımı, onunla ilgilenirken yarını, yarını düşünürken bugün napıyorumu, onu düşünürken e nasıl olacakı…

Okul Mevzuları

Hatırlamaz iseniz hatırlatayım, bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. İkinci sınıftan itibaren okula, derslere gitmedim. Sınavdan sınava, laboratuvar uygulamalarından laboratuvar uygulamarına. İkileme yapmayı bile unutmuşum (yerin beni burada).

Bu sene önceki senelere göre biraz daha farklı oldu, derslere devam konusunda yönetim sert kararlar aldı. Dönem başında yaptığım devamsızlıktan dolayı bir dersim de oracıkta kaldı maalesef. Neyse, önümüzdeki maçlara bakalım, ikinci dönem alabiliyorum dersi, inşallah uzamayacak okul.

Dediğim gibi, artık okula paşa paşa geleceksin evladım diyorlar. Paşa paşa olmasa da istemeye istemeye gidiyorum. Bunca vakit okula gitmeyişin ardından -okula gitme zorunluluğu- pek iyi olmuyor. Okula gidemiyorum artık. Olmuyor. Alışmadık gözde lens durmaz tabi.

Okuldan yana dertliyim. Okul beni bi’ adım öteye götüremiyor. Aksine ben tam bir adım atacakken kapşonuma yapışıyor oooppss diyor. Okul yeterli gelmediği gibi harici hayatımda da okula endeksli olarak hareket etmek durumunda kalıyorum.

Evet, okulumu uzatmak istemiyorum. Ben bu okula hazırlıkta beraber 5 yıllığına geldim, bu okulun hakkı beş yıldan fazla değil benim için. Ondan fazlası israf. 17 yıldır okullarda sürünüyor, sömürülüyor, küçültülüyorum zaten. 5 sene yeterdi sanki bunca senede öğrendiklerimi öğrenmeye. Hadi çok sıkışık olmasın, biraz da eğlence katalım, 8 yıl olsun.

İnşallah önümüzdeki dönem bitiyor okulum. Ardından kendimi bir kuş kadar özgür hissedeceğim. Arada bir otobüs beklerken falan göğe bakın. (Selam olsun Turgut Abi’nin Göğe Bakma Durağı’na) Görürseniz beni, el sallaşırız birbirimize.

Bundan aylar aylar önce “Çorbada Tuzumuz Olsun” demiştim ama görüyorsunuz ki sözümü unutmuş gibi görünüyorum. Ama unutmadım. Hep içimdeydi. Hep aklımdaydı. Ama günler geçip ben söylediklerimi yerine getiremedikçe daha da cesaretsizleştim. Yani bu süre biraz uzadıkça uzadı.

Neler Gidiyor, Neler Geliyor?

Doğrusunu söylemek gerekirse giden pek bir şey yok. Yani tarzım devam edecek tabiki. Bu yönde içerikler oluşturmaya devam edeceğim. Ama blogda yenilik yapmak istiyorum. Yenilik olarak biraz daha mesleğime yönelik içerikler göreceksiniz.

Öncelikle düşüncelerimden bahsetmek istiyorum. Hem buraya yazarsam belki gerçekleştirmem daha kolay olur.
OLMADI!
bkz: Blogda Yenilik: Çorbada Tuzumuz Olsun Diye


 

İçeriksel Yenilikler

iOS ve Swift Türkçe kaynak noktasında maalesef yeterli miktarda içeriğe ulaşmak pek mümkün değil. Yabancı dil bilmeyip iOS öğrenmek isteyen, Swift ile iPhone uygulamaları geliştirmek isteyen kişilere bir kapı açmak istiyorum. Bu konuda bilgiliyim de zaten. Hatırlarsınız belki, iOS Developer olarak çalışıyorum. iPhone ve iPad’ler için uygulamalar geliştiriyorum.

Tecrübe sahibi olduğum diğer yazılımsal alanlarda da içerik üretmek istiyorum ama konsepte tam olarak karar veremedim. Açık kaynak olarak paylaşmamda bir mahsur olmayacak, kendime ait projelerim var. Bunları paylaşmak istiyorum. GitHub ve türevleriyle mi paylaşmalıyım, yoksa blogum için kodları rahatça görüp, indirebileceğiniz bir ortam mı kurmalıyım bilemiyorum.

Bu paylaştığım projelerde de kullanılan teknolojilerden bahsedip biraz bilgi vermeyi, sorusu olanların sorularını cevaplamayı düşünüyorum.

Hangisi hangisinden fazla olur, bilmiyorum. Bunu zamanla, birlikte göreceğiz.

Görsel Yenilikler

Blogumun temasını değiştirmeyi çok düşündüm. Ama ben tema değiştirmeyi hiç sevmiyorum. Bundan seneler önce yapıp birkaç sene kullandığımWordPress Çaydanlık Teması‘nı bile zar zor değiştirme kararı alıp bu temayı seçmiştim. Aslında değiştirmeyi düşünmüyordum ama günümüz tasarım furyasına göre biraz geride kalıyordu, mecbur kaldım.

Şimdiki değiştirme düşüncem ise, blog yazarlarında genellikle yaygın olan bir düşünce olan “güzel bi’ tema bulursam artık daha iyi yazarım”.

Sonra dedim ki: LEN AMAAAAN.

Ben bu temayı seviyorum, neden değiştireyim? Renklerini dd4444 kırmızısından şimdiki haline çevirdim. Bence daha güzel oldu, sizcesini yorumlarda belirtin lütfen.

Anasayfadaki akışı da değiştireceğim, ama yeni içeriklerimi üretmeye başladıktan sonra el atacağım. Çünkü tepkinizi bilmiyorum, teknoloji/yazılım içerikleri görmek hoşunuza gidecek mi gitmeyecek mi, bilmiyorum. Nabza göre şerbet vereceğim. Ohh, yarasın.

Parallax Effect

Benim temamda ne kadar da güzel efekt varmış. Hiç görmemiştim, kullanmamıştım daha önce. Bu yazının üstündeki görsel oluyor bu parallax effect. (Mobiller kusura bakmayın, sizde görünmeyecek muhtemelen 😧) Ben beğendim, bundan sonra sık sık kullanacağım bunu.

Yeni Bir Modül

Bir de sağ tarafa yerleştireceğim bir modül var. Şu sıralar yazılımıyla uğraşıyorum. İyi de gidiyor. Ama onu şimdi söylemeyeceğim, bittiğinde bir başka yazıda anlatırım. Çünkü hayatımla ilgili önemli bir parça olur kendisi.

E-posta Aboneliği

Tema üzerinde değişiklikler yaparken sağ tarafta duran Posta Güvercini kısmını kaybettim. Kendisini pek severdim fakat elden gitti maalesef ki. Geçen hafta da e-posta aboneliği ile ilgili bir talihsizlik yaşadım. Abone olanlara durum açıklamasını yaptım.

E-posta aboneliği için yeni bir tasarım hazırlamayı düşünüyorum. Bu tasarımla birlikte de FeedBurner kullanmak yerine kendi abonelik sistemimi yazmayı düşünüyorum. Fırsat bulamaz isem hazır abonelik sistemlerinden birisini kullanacağım ya da FeedBurner’i kullanmaya devam edeceğim.

Logo Mevzuu

Bir diğer mevzuu da logo. Sizlerden önce bizim kafa grubu : {Sezer Abi, Emrah Abi, Ubeyid Abi, İso(o şimdi asker), Taso} ile paylaştım. Görüşlerini aldım, bir de sizin görüşlerinizi almak istedim. Gerçi bilmiyorum bunca vakitten sonra oralarda birileri kalmış mıdır ama, ben yine de sorayım.

Yazıyı yazarken tam bu arada okulun ders kayıt sistemi açıldı. Ders seçme stresi yaşandı. Malum hedefimiz bu dönem okulu uzatmadan bitirebilmek ya hani.

Evet, logo diyorduk. Yeni logo olarak aşağıdaki iki tanesinden birisini düşünüyorum. Ama eski logon daha iyi, konsepte daha uygun. Logonu değiştirme diyenler de var.

Sizlerden ricam aşağıdaki seçeneklere bakıp altta bulunan anketten oy vermeniz, ya da yorum olarak düşüncelerinizi belirtmeniz.
Görüşmek üzere, kendinize iyi bakın.

Mevcut Logo

çayyaşın logosu

Alternatif Logo – 1

alternatif logo - 1

Alternatif Logo – 2

alternatif logo - 2

Logo olarak hangisini kullanmalıyım?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

19 Comments

 1. Enes 31 Ocak 2018 Reply
  • Mustafa Türk 3 Şubat 2018 Reply
 2. Deniz Arkan 31 Ocak 2018 Reply
 3. İbrahim 1 Şubat 2018 Reply
  • Mustafa Türk 3 Şubat 2018 Reply
 4. Oktay 1 Şubat 2018 Reply
  • Mustafa Türk 3 Şubat 2018 Reply
 5. Burak 2 Şubat 2018 Reply
  • Mustafa Türk 3 Şubat 2018 Reply
 6. kenan keskin 3 Şubat 2018 Reply
  • Mustafa Türk 3 Şubat 2018 Reply
 7. canberk eroğlu 3 Şubat 2018 Reply
 8. İsmail Tunca 3 Şubat 2018 Reply
  • Mustafa Türk 3 Şubat 2018 Reply
 9. Gürkan ÖZGÜR 20 Şubat 2018 Reply
 10. Tatlıses 22 Şubat 2018 Reply
 11. webkenti 1 Mart 2018 Reply

Bu konuda sen ne düşünüyorsun?

%d blogcu bunu beğendi: