Herkes Biraz İyi

Herkes mi iyi? Tufan mesela, iyi mi? Tayfur iyi mi? Turhan? Ben iyi miyim? Seni sormuyorum zaten, iyisindir sen.
Kime sorsan sen iyi misin diye, o kişi muhakkak iyidir.
İlkokulda montunu montunun üstüne astığın kızın montunun üstüne ertesi gün montunu senden önce asan iyi,
okul kantininde senin önüne geçip kaynak yapan üst dönemdeki iyi,
akşam otobüse binmek için girdiğin sırada herkesin binmesini bekleyip sıra tam sana geldiğinde senin önüne geçen iyi,
sosyal medyada de’yi ayrı yaz diyen iyi,
yol yapan iyi,
bankadan üç kuruş çektikten sonra adamı süründüren bankacı iyi,
adı üstünde vergi, vereceksin deyip vergilere zam yapan iyi,
ahırını elektrikle ısıtıp evinin her odasına klima bağlayan ama ne hikmetse 3 kuruş elektrik faturası gelmeyen iyi,
kopya çekmeye yeltendiğin sınavda senden şüphelenen hoca devamlı sana bakıp sen kopya çekemiyorken diğer kopya çekenler iyi,
gecenin bilmem kaçında yolunu kesen köpekler iyi,
tam çöp atarken çöpün içinden garip bir çığlıkla üstüne atlayan kedi iyi…
Kime sorsan o iyi. Ben kötüyüm diyenine rastlamadım. Senin terörist bildiğin bile iyi. Davamı savunuyorum, iyiyim diyor davasını yediğim.

Herif çıkıyor Allahu Ekber deyip müslümanın kafasını kesiyor. Bırak kafası kesilenin müslüman olmasını şimdi. Söyle, İslamiyet’te zulmetmek var mı? Müslim yada gayrimüslim demiyorum. İnsan diyorum. Hangi dinde yeri var zulmetmenin? Cihad diyor, kafa kesiyor. Esir aldıklarından erkekleri köle yapıyor, kadınlarını cariye… Bizim dinimizde zulüm hiç kimseye yok. Bizde merhamet var. Neymiş efendim, halifeye biad etmemiş. Ama soruyorsun bilader sen ne ayaksın? Ben iyiyim diyor. Cihad ediyorum. İslam hakim olacak buralarda, ben iyiyim.

Maliyeye para yatırmaya gidiyorsun. 10 tane vezne mevcut lakin 3 veznenin ışığı yanıyor. Kırk dakikadır bekliyorsun ve senden önce gelen yanında oturan amcanın kaç dakikadır beklediğini bilmiyorsun. Sıkılıyorsun içeride gezinirken kapalı veznelerdeki memurların kimisinin okey oynadığını kimisinin feyste takıldığını kimisiniyse solitaire oynarken görüyorsun. Soruyorsun, sen iyi misin? – He? Bi sn. İyiyim efendim teşekkür ederim, siz nasılsınız?

Serhata soruyorsun, sen iyi misin?
Diyor ki biz iyiyiz.
Siz kimsiniz Serhat?
Diyor ki devlet tarafından kolu kanadı kırılanız.
Diyor ki bugüne kadar canciğer olduğumuz devlet yolumuzu tıkadı.
Bizim davamız ortada.
Davanız ne Serhat?
Hakk davası. Dinimizi anlatıyoruz biz.
Ne güzel, ne iyi. Peki neden yolunuzu tıkadılar?
Önce bir yolumuzu tıkadılar biz de bir yanlışlarını ortaya çıkardık.
Yanlış gideni ortaya çıkarmak ne iyi bir şey, de bu yanlışı nasıl farkettiniz?
Ee kardeşler görmüşler, duymuşlar…
Serhat, sen iyi misin?
İyiyiz…
beyaz-yin-yang-herkes-biraz-iyi
Kime sorsan iyi. Kötüyüm diyenine hiç rastlamadım. Kötüler yok mu yani. Ya da kötüler var ama benim yukarıdan torpilim olduğu için mi benim karşıma hiç çıkmadılar. Dizi, film, masal, hikaye vesaire… Bunlarda hep iyilerle kötüler karşı karşıyaydı. Kötüleri sadece bu kurgularda görebildik. Kötülük deyince akıllara şeytan karakteri gelir mesela. Genelde siyah giyimli ve pelerinli olur hayalimizdeki resim. Ve onu kötü biliriz.

Aslında gerçek şeytanı ele aldığımızda o da iyi olabilir. Çünkü kendisine bir dava belirlemiş, kendisi ateşten yaratıldığı için insandan (Hz. Adem) üstün olduğunu söylemiş ve ben bu toprak parçasına secde etmem demiş. E tabi normal olarak cezalandırılmış. Ceza günü gelene kadar, madem ki cezalıyım o toprak parçalarını da benim düşeceğim çukura yuvarlarım demiş. Bunu dava edinmiş. Şeytana sorsan, davamın peşinden gidiyorum, hakkımı savunuyorum, iyiyim ben!

Aldığın cevaba göre herkes iyi, herkes tek tip, herkes standart yani düz iyi.
herkes-biraz-iyi-insan-olmak
Yazıyı yazmaya başlarken kafamda farklı bir şey vardı. Ben iyi miyim? iyi gidiyor muyum gibi -enteresan- şeyler yazacaktım. Sonuçta beni yazdığım kadarıyla tanıyorsunuz, çok azınızla görüşüyorum, tanışıyorum, çay içiyorum…

Sizin açınızdan nasılım acaba? Empati kurmayı azaltacağıma dair söz vermiştim kendi kendime. Bu sözüme azıcık tölerans tanıyıp birazcık empati kurmak istedim. Senin yerinde olsam beni kafayı çayla bozmuş, kafasına estikçe yazı yazan, kimi zaman iki üç günde bir kimi zaman iki haftada bir yazan ve devamlı yoğun olduğuna dert yanan birisi olarak görürdüm. Ve iyi miyim sorusunu da, iki üç günde bir bazen iki haftada bir iyisin diye cevaplardım.
iyi-olmak-bazen-yanlis-anlasilmaktir
Neyse, geç oldu. Yarın sabah erken kalkmam gerekiyor hergün olduğu gibi. Müsadenle yazıyı bitiriyorum yavaştan. Haklısın, müsade istemem tuhaf oldu. Sonuçta blog benim, yazı benim, biten çay: o da benim.

Kendinize iyi bakın güzel insanlar. Hep iyi olun. Ama düz, standart iyi olmayın. iyi*iyi olun. Perfect human yani mükemmel insan olun demiyorum. Sonuçta hiç kimse dört dörtlük değil. Ama iyinin iyisi olun ki herkesten ayırın kendinizi. Siz ayırmazsanız ben de ayıramam ve başkaları da ayıramaz sizleri. Farkınızı iyinin iyisi olarak ortaya koyun hep. Neyse görüşürüz, iyi*iyi geceler.

6 Comments

  1. HızlıAdam 31 Ekim 2014 Reply
  2. turhan 1 Kasım 2014 Reply
  3. Lacivert 1 Kasım 2014 Reply
  4. Usluer 9 Kasım 2014 Reply
  5. coolkul 21 Aralık 2014 Reply

Bu konuda sen ne düşünüyorsun?

%d blogcu bunu beğendi: