Elimden Geçip Giden Telefonlarım {mim}

4 Mart 2015 39 0

Selam olsun size güzel insanlar. Bu yazı, uzun süredir okuyamadığınız yazılardan olacak. Biz blog yazarları arasında yeni bir mim başladı. Blog yazarları, bugüne kadar kullandıkları cep telefonlarını yazıyorlar ve yazdıktan sonra da diğer blog yazarlarına paslıyorlar. Olay bundan ibaret. Benden önce İsmail Usluer yazmış, bana paslamış sağolsun.

Yıllardan 2006. Yani taa 9 sene öncesi. Yani benim küçük kardeşim daha yok o zamanlar. Böyle deyince dönüp bakıyorum da hayatımın yarısından birazcık az. Ahh be yıllar ne çabuk geçiyor…

Neyse gelelim efenim konuya, ilk telefonumu 2006 da aldım. O zamanlar telefon ihtiyaç gibi de aynı zamanda değil gibi de. Okulum evime uzak olduğu için(otobüsle yarım saat :D) ve aileyle iletişim kurmak için gerekli olacaktı. O zamanlar bir de internet cafe maceralarımın tam janjanlı zamanıydı. Yani bilgisayar tutkusunun başladığı zamanlar. Bilgisayar istiyordum, haliyle bilgisayara ikna edemedim.(1 sene sonra da bilgisayar geldi eve 🙂 ) Sonra telefon isteyince daha makul bir teklif yada bir istek olduğu için bu isteğim gerçekleşti.

Dostlar bu bir pazarlama, satış stratejisidir. Bir mağazada tezgahtar önce pahalı ürünleri gösterip satmak isteyecektir. Müşteri pahalı ürünü alırsa ne güzel ama genelde almazlar, ardından daha uygun fiyatlı ürün gösterilir. Müşteriye daha ucuz geldiği için ucuz olanı yüksek ihtimalle alır. Bu demek değildir ki pahalı ürünü alan ucuza dönüp bakmaz bile; pahalı ürünü alan ucuz ürünle daha da ilgili olur ve genellikle ikisini de alır (;

Nokia 7610

nokia-7610-kullandimİlk telefonum Nokia 7610 oldu. Tasarımına bildiğin aşık olmuştum o zamanlar. Arka kapak şekilli aynalı falan… Para biriktirmiştim zaten ama benim param ancak yarısını karşılıyordu, kalanı babam sağolsundu 🙂

Leaf T828

Ortaokul dönemimi bu telefonla kapattıktan sonra lisede babamın kendisine aldığı Leaf diye bir telefon oldu benim telefonum. Büyük telefonlar hoşuma gidiyordu da zaten. Telefon biraz hantaldı, ağırdı. Arka tarafında telefon boyunun neredeyse yarısı kadar hoparlör vardı. Müzik açıldığında evi inletirdi. Sabah alarmı benim telefonla kurmazdık, evdeki diğer telefonlarla kurardık. Sabahın köründe insanı yerinden zıplatırdı, korkardık.

Dokunmatik telefonları o zamanlar herkes bilmezdi. Telefonun ekranı dokunmatikti ve altında klavyesi, tuşları da vardı… 1 sene kadar kullandım sanırım.
leaf-cin-mali-telefon-t828-kullandim

Nokia 6300

Leaf’ten sonra Nokia 6300’ım oldu. Arka kapağı metal olması ve o zamanlar çok popüler olması beni cezbetmişti. Ne kadar kullandım bilmiyorum. Parasını yine ben biriktirmiştim. Bunu da bir sene kadar kullandığımı tahmin ediyorum. Benden sonra annem kullanmaya devam etti.
6300-nokia-kullandim
Paramı tutarlı kullandığımı düşünüyorum. Harçlıklarımdan artanını bir köşeye ata ata bir telefon parası toplayınca hemen gider telefon alırdım.

Nokia 5800 Xpress Music

Yine bir telefon parası biriktirince Nokia 5800 Xpress Music aldım. Bu telefonum tam dokunmatikti ve ses kalitesi on numaraydı. Nokia’nın da ilk dokunmatik telefonlarından olması ve reklamının çokça yapılıyor olması bu telefonu seçmeme sebep oldu. 2 yada 3 sene kadar kullandıktan sonra anneme verdim telefonu.
Nokia-5800-XpressMusic-kullandim
Kullansam daha kullanırdım ama android sezonu çoktan açılmıştı. Ve akıllı telefon furyasına bir şekilde katılabilmek için ve telefonu yenilemek için yeteri kadar param da olduğundan 5800’ı anneme verdim. Biraz kullandı, dokunmatik telefon onu pek sarmadı ve o da ortanca kardeşime verdi. Telefon 4 senedir bir şekilde kullanılıyor. Çok sağlam telefonmuş, maşallahı var.

O telefon zaten benim için Nokia 3310 neyse bu da oydu. Tek fark dokunmatik ve müzik devrimine sahip oluşuydu.

En Ucuz Akıllı Telefon: General Mobile Discovery

Bir telefon parası kadar daha param olunca akıllı telefon arayışına geçtim. Ve 1200 liranın altında hiç akıllı telefon olmaması sebebiyle aylarca araştırdım. Ben 1200 lirayı hiçbir akıllı telefon için veremezdim, veremem, vermem de zaten. Büyük israf, ne kadar parasını ben biriktirmiş olsam da babamızın parası, yazık günah…
en-ucuz-akilli-telefon-gmd-discovery-kullandim
Neyse uzun arayışların sonucunda General Mobile Discovery adlı telefona rastladım.

Çevremde çok fazla kullanan yoktu. Bir yada iki kişide görmüşümdür herhalde. Çin malı olması ve diğer markaların yarı fiyatına olması beni düşündürüyor olmasına rağmen kıydım parayı aldım Discovery’i.

Şarj sıkıntısı olduğundan dert yanıyordu herkes. Yanlış anlaşılmasın, batarya mükemmel 1800 mAh, şarj girişi sıkıntılı oluyormuş. Ben bir senedir kullanıyorum bu telefonu bir sıkıntı yaşamadım. Ha şarj girişinde problem var, evet, birkaç ay önce bende sorun olmaya başlamıştı. Ama çok da etkilenmedim açıkçası. Çünkü telefonumu gece yatarken şarja takıyor, sabah kalkınca çıkartıyordum. Ve telefon hiç hareket etmediği için şarj girişi problem çıkartmıyordu.

Şu sıralar 15. ayında Discovery’im. Ve nerede akıllı telefon alacak birini görsem hemen Discovery al diyorum. Çünkü gerçekten ucuz. 700 liraya almıştım o zamanlar. Şimdi 600 falan olmuştur sanırım.

Uzunca bir süre de telefon değiştirmeyi düşünmüyorum. Değiştirecek olsam yine biriktirdiğim paramla değiştirebilirim tabi ama artık sık telefon değiştirmenin yanlış olduğunu düşünüyorum. Önceden her telefonumu ortalama bir, bir buçuk yıl kadar kullandım ve değiştirdim.

Pişman mıyım, değilim. Bir hevesti, hevesimi gidermiş oldum.

Şu notu da düşeyim, teknolojik aletlerimi çok titiz kullanırım. Telefon alınca bir haftadan sonra ekran jelatinini çıkartırım, hiçbir kılıf, koruyucu kap falan kullanmam ama hiçbir telefonumda da tek bir çizik dahi göremezsiniz. Ve telefonlar benim elimden çıktıktan sonra da epeyce kullanıldı.

Bu yazıyı mesela 2012’de bir fuub çekilişinden kazandığım netbookta yazıyorum. Bu vakte kadar tek çizik yoktu üzerinde ama bir ay kadar önce kitaplıktan düşürünce biraz çiziklere ve ufak bir çatlağa sebep oldu. Hala taş gibi, blogda okuduğunuz çoğu yazı bu netbooktan yazılıyor, bilin istedim 🙂 Fotoğrafını şu yazıda paylaşmıştım: Uçuş pistim {mim}.

Tüm telefonlarım şuanda duruyor sadece 7610’um hariç. Onu 40 liraya ikinci el diye yüzde onu fiyatına satmıştım. Satmasaymışım iyi olurmuş ama yapacak bir şey yok artık 🙂

Telefonlarımla aram bu şekildeydi. Bu telefonları kullandım. Hepsini de kullanırken sevdim. Teknolojiyi böyle dikkatli, titiz kullanmamın sebebi sanırım parasını ben verip de aldığım içindir. Telefonlarımdan hep memnun oldum, parası cepten çıkınca içim çok fazla cız etmedi. Etti tabi. Ama çok fazla değil 🙂

Beni taa 9 yıl öncesine götürdüğü için İsmail’e ve mimi başlatan arkadaşa çok teşekkür ediyorum. Ben de birilerine biraz nostalji yaşatmak istediğimden ve mimcilik kurallarına uymuş olmak için adaşım Mustafa‘ya, Hunili Lacivert‘e, Sungurlardan Tahsin‘e ve HızlıAdam Bünyamin Abi’ye paslıyorum.

Tags: GMD Discovery, ilk telefonum, kullandığım telefonlar, leaf t828, mim, nokia 5800 xpressmusic, nokia 6300, nokia 7610, para biriktirmek Categories: Tavsiye, Teknoloji
share TWEET PIN IT SHARE share share
Mustafa Türk

Selam olsun diyerek başlıyorum yazmaya. Yazılarımdan birkaçını okumuşsanız kafanızda bir Mustafa resmi canlanmaya başlamıştır. Silüet demek daha doğru olabilir aslında. Kütahya’nın dehşetli soğuklarının olduğu bir kış vaktinde gece yarısı doğmuşum. Geceye olan sevdamın kaynağı bu noktaya dayanıyor olabilir. Ve bu yazının devamı okunmak istenmiş olabilir. Devamı...

Related Posts
Yorumlar
 1. -

  Ah Nokia 6300 🙂

 2. -

  Ben hariç tüm blog’cular kullanmış herhalde 6300’ı. 😀

  1. -

   6300, bu mimlerden sonra blogcu itemi ünvanını alabilir o zaman 🙂 Boşver hacım senin de farkın olsun nokiacılardan (:

 3. -

  Mim için teşekkür ettim hacım 😀 Ayrıca 7610’a bitiyodum ben ya. Çok seviyodum o telefonu 😀

  1. -

   O telefon sevilmez mi hacım ya. O şıklık, o karizma başka hiçbir telefonda varolmadı 🙂

 4. -

  Mim için teşekkürler kanka 😀

  1. -

   Ellerinden öper adaşım 😉

 5. -

  Mustafa’cım mim için teşekkür ederim. Sana biraz giydirmek zorunda kaldığımı söylemeliyim ama HızlıAdam olmanın hakkını verebilmek için anında girdim makaleyi 🙂

  Diğer blogcu arkadaşlara da söylüyorum bu konuyu sosyal medya hesaplarımızda #efsaneceptelefonları hashtag’iyle paylaşıyoruz.

  1. -

   Namına yakışır bir şekilde hızlıca mimi cevapladığın için ben teşekkür ederim. Giydirme sözcüğünü görmezden geliyorum abi, eğer blogcuysan blogculuk ritüellerinde uymalısın. 😀

 6. -

  Nokia 7610
  Nokia 6300
  Nokia 5800 telefonlarını bende kullandım. İçlerinde efsane olan da 7610 🙂

  1. -

   7610’u beğenmeyen yoktur herhalde (:

 7. -

  Nokia 7610’un şekline bayılıyordum ama Nokia 6300’ın karizması ve o duruşu, halen mükemmel gözükür bana 🙂

  1. -

   6300 kibar telefon tabi ama şuan pek bi karizması kalmadı bence ama zamanının karizmasıydı, eyvallah (:

 8. -

  Zamanında eskiden Nokia 3310, 5110, 5160 gibi telefonlar; Panasonic, Sony Ericson siyah-beyaz ekren telefonlar olurdu. Hey gidi günler be. Hiç unutmam Nokia 3310 telefonu pencereye takoz yapar açık durmasını sağlardım. 🙂

 9. -

  Nokia ile yolları kesişen bir insan daha. Merak etmişimdir hep acaba hiç Nokia kullanmamış birini görebilecek miyim diye. Yazıya bu umutla girdim ama beklentim karşılanmadı maalesef.

  Sizin adınıza Nokia 5800 için üzüldüm açıkçası. Nokia’nın dokunmatik ekran serüvenine darbe vuran telefondur kendisi. Çünkü dokunmatik değil basmatik telefondur.

  General Mobile Discovery ise zaten piyasayı uçuran bir telefondu. General Mobile’ın yerel piyasada Nokia olma şansı bulunuyor. Çıkardıkları telefonlar genel anlamda fiyat açısından makul oluyorlar. Zaten Amerikalı bir marka olan BLU’nun telefonlarına marka damgasını basıp yerel piyasaya sunuyorlar.

  Bundan sonraki telefonunuz ne olacak bilmiyorum ancak General Mobile alırsanız tekrardan eski ve yeni telefondaki deneyimlerinizi karşılaştırarak bir yazı oluşturmanızı öneririm.

 10. -

  General mobile discovery kullanmayan kalmadı Türkiyede heralde.Benim ilk akıllı telefonum olma ünvanına sahip 😀 Çok fazla uğraştım bu telefonla root,rom,uygulama vs.Sonunda bi de blog açtım benim gibi herkes uğraşsın diye 😀

 11. -

  Başarılı bir çalışma olmuş

 12. -

  Bu mimi bende yapmıştım. Bu telefonlar içinde Nokia 5800 Xpress Music’i kullandım uzun bir süre sonra sıkıldım başka bir telefon aldım. Fakat halen abim kullanıyor ve hiç bir sorun çıkmadı. Nokia gerçekten çok kaliteli bir marka.

 13. -

  Hayatımızı değiştiren telefon, şirketimizin kurulduğu zaman şirket hatlarını taktığımız telefon efsanedir 🙂

 14. -

  yazınız için teşekkür ederim

 15. -

  güzel yazınız için teşekkür ederim

 16. -

  Nokia 6600 ve iPhone 4 en uzun soluklu kullandığım ve kesinlikle başyapıt olarak adlandırabileceğim cihazlar. Nokia demişken elbette 3300’ı kesinlikle unutmamak gerekir.

 17. -

  Resmi görünce samsung s4 mini geldi aklıma hemen tıkladım fakat değilmiş 😀

 18. -

  6300, Xpress Music ve Discovery herkesin eline dolanmış telefonlardı zaten 🙂 Ama 6300 her türlü favorimdi. Zarif tasarım, metal kapak vs. Hey gidi günler 🙂

 19. -

  Mim konuları blog yazarlarını birbirine bağladığı için çok önemli. Bu konu da gerçekten buram buram 90’lar kokuyor 🙂

 20. -

  emeinize sağlık paylaşım için teşekkür ederim

 21. -

  İçlerinden Nokia 6300 kullanma fırsatım oldu. Çok başka bir karizması vardı be 🙂 Hele de o yanlarında yanan ışıkları yok mu öldürüyordu beni 🙂

 22. -

  6600 vazgeçilmezdi 🙂 efsaneler

 23. -

  ilk telefonum siemens in ufak c55 iydi 😀 o telefonu öldürene kadar kulandım baya sağlamdı gerçi normal hayatta telefon ile işim olmaz koyarım bir kenara unuturum onu orda 😀 yüzyüze konuşmayı daha çok severim daha sonra yaklaşık 4-5 yıl telefon kullanmadım emin olun kafam çok rahattı geçen sene samsung galaxy s6 aldım oda yatıyor öyle kuzu kuzu 😀

  1. -

   Böyle bir zamanda telefonunuza aşırı ilgi göstermemeniz günümüzde çok farklı algılanabilir. Ama ben sevdim sizin şeklinizi. Demek ki telefonsuz da olabiliyormuş 🙂

 24. -

  İlk telefonum Ericsson 628, sene 1998 🙂 Maaşım 35.000.000 TL, telefona 120.000.000 ödedim. Hey gidi günler hey 🙂 . Ondan sonra da çok telefonum oldu, şimdi saysam çok uzun yazı olur.
  Güzel yazı olmuş Mustafa hocam. İlgi ile okudum.

 25. -

  😀 mustafa hocam çok güzel yazmışsın. bende listemi paylaşıyorum o zaman. 😀 3310 ilk telffonm en son çengelköyde maxi avm de yerden yuvalamaca oynadığımızı hatırlıyorum ilk okul yıllarında. Sonra trident altım şu ilk çift hatlı olanlardan. Sonra s3 mini LG ve expria Z diye uzadılistem. En son telfon markam ise Ultron X-1 😀 😀 walla fiyat skalasına ve özelliklerine göre uygun. dayanıklılığla cezbetti beni 😛 İsimden kaybediyor gerçi ama olsun. Fazla para vermek istemeyenler değerlendirebilir.

 26. -

  5110 ıle basladım 3310 ıle devam ettım sonra ıphone hala devam edıyorum

 27. -

  7610 kullandım 6300 10 gün kullandım geri aldığım yere iade etmiştim bir sıkıntısından dolayı 5800’ı ise hiç kullanmadım. Bana sorarsan aklımdan çıkmayan tek telefon 3310’dur. Melodi yapma ve yılan oyunu vazgeçilmezimdir.

  1. -

   O aklından çıkmayan telefon 3310 yeniden piyasaya sürülüyor, gözün aydın olsun 🙂

 28. -

  İlk tel im e250 ydi.Onu aldıgımda millet dokunmatikte çağ atlamıstı :))

 29. -

  6300 bir neslin elinde gezdi zaten, hakikaten güzel günlerdi sosyal medyanın olmadığı iletişim için arkadaşının mahallesine gitmek ya da ev telefonunu aramak zorunda olduğun zamanlar..

 30. -

  5800 kesinlikle unutulmazlardan gençliğimizin en güzel telefonları

 31. -

  6300 en kullanışlı telefonlardan briydi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir