Büyüdüğümü Hissettiğim Anlarım {mim}

Mustafa Türk

Selam olsun büyük insanlar. Kendini büyük hissedenler. Ben büyüdüm diyebilenler. Ve diyemeyenler… Mustafa Alnıak blogunda yazdığı bir yazıda beni mimlemiş. Yazının konusu “ben ne zaman büyüdüğümü farkettim”. Okumak isteyenler şuraya tıklayarak yazıyı görebilirler. Böyle bir yazı yazılmak isteniyordu epeydir. Evet yazılmak isteniyordu ve yazılmak için uygun vakit bekleniyordu tarafımdan. Baktım ki o vakit gelmiyor, hazır adaşım da benim ne zaman büyüdüğümü farkettiğimi merak etmişken böyle bir yazı için kolları sıvayayım, yazı klavyemin tozunu sileyim dedim.

Büyüdüğümü hissettiğim birçok şeyle karşılaşıyorum gün içinde. Ya da büyümem gerektiğini düşündüren. Herbirini buraya yazamam tabiki, çünkü yazılacak şey var yazılamayacak şey var. Ayrıca benim aklım defter değilki her şeyi aklımda tutup blogumda yazabileyim. Beni mazur görün, birkaç tanesini yazacağım.

Dört tekerlekli bisikletten terfi edip artık iki tekerlekli bisiklete binmeye başladığımda büyüdüğümü hissettim. Artık ben de diğerleri gibi büyümüştüm, şimdi ismini hatırlayamadığım o çocuktan daha büyüktüm artık.

Evimiz birinci kattaydı. Uyuduğum odanın penceresinin önünden yol geçerdi. Sabah uyandığımda yoldan geçen insanların gölgeleri odanın içine dolardı. Sabahları ilk uyanan ben olduğum için ilk ben görürdüm onların gölgelerini. O gölgelerin sadece birer gölge olduğunu öğrendiğim zaman, onların karanlık lordun askerleri olduğunu sanmayı bıraktığım zaman büyüdüğümü hissettim.

Öğretmenin evde yapalım diye verdiği ödev kağıtları zamanımı çok harcıyor diye kimseye çaktırmadan cevap anahtarlarını bulduğumda büyüdüğümü hissettim. 3 sene kar ettim. Pişman değilim. Yine olsa yine yaparım.

Bizim sokakta İbrahim Amca vardı. Vakit namazlarını camide kılardı. Sokakta gördüğü zaman gel namaza gidelim derdi. Çoğu zaman abdestsiz de olsa o kadar büyük insanın -hatta ve hatta yaşlı amcaların- arasında tek çocuk olarak namaz kılarken büyüdüğümü hissettim.

Annem gezmeye giderken evde yalnız kalmaya başladığım zamanlarda büyüdüğümü hissederdim. O zamanlar kapıyı sıkıca kilitliyor oluşum ve “kim gelirse gelsin kapıyı açma” diye tembihleyen bir annem olması büyüdüğümü hissetmeme engel değildi.

Ülkemizde eğitim-öğretim dendiğinde akla ilk olarak okulların geldiğini ve bu okullarda öğretmenlerin çoban, öğrencilerinse koyun yerine koyulup güdülmeyi öğretildiğini farkettiğim zaman büyüdüğümü hissettim. Sabah derse girmeden önce avluda toplanan ilkokul öğrencilerine “Hazır Ol!” dediğinde bir çocuk güldü diye yüzlerce kişinin içinde o çocuğu rencide eden bir müdürün varlığına şahit oldum birkaç gün önce. Okul müdürü olmak için insan olmanın gerekmediğini öğrendiğim o günde de bir kez daha büyüdüğümü hissettim.

İlk defa tıraş olduğumda büyüdüğümü hissettim.

İnancımı sorgulayıp, dinimi öğrendiğimde büyüdüğümü hissettim.

İlk defa yalnız başıma şehirlerarası yola çıktığımda büyüdüğümü hissettim.

Cep harçlığımı babamdan günlük ya da haftalık değil de aylık olarak almaya başladığıma; para harcamayı ve biriktirmeyi öğrendiğimde; biriktirdiğim paramla ilk cep telefonumu kendim aldığımda büyüdüğümü hissettim.

Gece geç bir saatte “Baba, ben dışarıya çıkıyorum, birkaç saate gelirim.” dediğimde “Tamam oğlum, sen bilirsin.” şeklinde bir cevapla karşılaşınca büyüdüğümü hissettim.

Daha önce ailesinden ayrı bir hafta bile geçirmemiş olan ben, üniversite için hayatımda daha önce hiç görmediğim bir şehre, İstanbula geldiğimde büyüdüğümü hissettim. Oldukça duygusal ve zorlu geçen iki haftadan sonra daha az zorlanmaya başladığımda büyüdüğümü hissettim.

Cep harçlığımın ismi para olarak değiştiğinde, yani babamdan aylık değil de 4 aylık, bir dönemlik para almaya başladığımda ve bu parayı idare edebildiğimde büyüdüğümü hissettim.

Bir zamanlar şurada bahsetmiştim, bir sabah fırından daha üzerinde dumanı tüten ekmek almış eve dönerken ekmeğin köşesini ısırmak isteyip de ısıramadığım zaman büyüdüğümü hissettim.

Sevmenin, sevilmenin, aşkın sadece güzel bir duygu, eğlenceli ve heyecanlı geçen zamanlar olmadığını; Aynı zamanda temel bir ihtiyaç olduğunu öğrendiğimde büyüdüğümü hissettim.

Birkaç tanesini mi yazacağım dedim? Ben? Ne zaman? Hatırlayamadım? :)
Birkaç tane yazacağımı düşünürken birkaç x birkaç (birkaçın karesi) tane yazmışım (: Daha fazla uzatmadan ben de İsmail Usluer‘e paslayayım bu mimi. Biraz da onun nasıl büyüdüğünü okuyun derim.

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar

 1. Mustafa 18 Ekim 2015

  Merhaba Mustafa :) Mim’e cevap verdiğin için teşekkür ederim :) Aslında yaşamış olmama rağmen yazmayı unuttuğum, kelimelere dökemediğim bu garip duyguları çocukluktan/küçüklükten, günümüze kadar adeta kronolojik olarak sıralamışsın ^_^ Güzel bir yazı olmuş ^_^

  Cevapla
  1. Mustafa Türk 18 Ekim 2015

   Merhaba adaşım :) Kronolojik olduğunu okurken ben de farketmiştim ve kronolojik gözükmesin diye birkaç tanesinin yerini değiştirmiştim. Hala bi’ kronolojiklik var gibi sanki :)

   Cevapla
 2. TK 18 Ekim 2015

  “Ben de berbere gittiğimde koltuğun üzerine tahta konulmadığında hissettim.”
  “kahveye özgürce girebildiğimde hissettim.”

  Cevapla
  1. Mustafa Türk 18 Ekim 2015

   Berber koltuğunu unutmuşum TK. Senin de bir şeyler katmış olman hoş oldu, teşekkür ederim :)

   Cevapla
 3. HGT 18 Ekim 2015

  Üniversite yolculuğu için şehir değişmek, ailenden ayrı yaşaman. Kesinlikle, senin büyüdüğünü gösteriyor, hissettiriyor.

  Cevapla
 4. büyütemiyenBüyüteç 27 Ekim 2015

  Bence iyi bir tespit olmuş teşekkür ederim.

  Cevapla
 5. Kaan 7 Aralık 2015

  Çok güzel bir yazı olmuş. Duygulandım resmen :)

  Cevapla
 6. seams 13 Aralık 2015

  Evet gerçekten güzel bir yazı bende duygulandım :(

  Cevapla
 7. Melike 12 Ocak 2016

  Ah hiç büyüdüğümü hissedemiyorum bazen, hep o içimdeki çocuk muzipliğe hazır:)

  Cevapla
 8. Emre 22 Ocak 2016

  Valla benim büyüdüğümü hissettiğim an askere gittiğim zaman oldu. Dönünce hayat telaşı, mücadele etme zorunluluğu gibi etkenler bu duygu ağırlığını daha fazla hissettirdi.

  Cevapla
 9. Birkan Uğur SARI 1 Şubat 2016

  Ben halen kendimi küçük biri gibi hissediyorum :)

  Cevapla
 10. coolkul 5 Şubat 2016

  dünya üzerinde fertleri birbirine bu kadar çok benzeyen başka bir millet var mıdır acep? neredeyse herkesin büyüme itemleri aynı. şu var ki; büyüdüğümüzü kabullenen bir millet de değiliz hani. küçükken 30 yaşında olan kocaman bıyıklı amcalar vardı şimdi ben kendimi hiç öyle hissetmiyorum. kaleminize sağlık.

  Cevapla
 11. Ahmet 27 Şubat 2016

  keşke hiiç büyümeseydik de hep çocuk kalsaydık

  Cevapla