Blogda Yenilik: Çorbada Tuzumuz Olsun Diye

2 Nisan 2017 13 2

Selam olsun kendisini bir nebze de olsa değiştirebilmiş olanlara. Henüz değiştirememiş fakat değiştirebilmek için bu yolda yeme hedefi koyduğu fırınlarca ekmeği yemeye devam edenlere. Ve dahi değişmemiş ve değişmeyecek olanlara. Önceleri birçok defa bahsetmiştim aralarından ikisini seçip aşağıya eklediğim yazılarımda.

Güneşi Değiştirsek Ya?
Yenilik Gerekti Hayatımıza

Bunlardan yeniden yeniden bahsetmek yerine sizleri yeni bir değişimden haberdar edeceğim. Ama burada bir açıklama yapma gereği duyuyorum. Değişmek de değişmek, nedir bu değişmek? İyi yönde değişmek, gelişmek muhterem. Kalbe huzur, içe ferahlık, ağıza lezzet, gözlere ışıltı katacak yönde değişmek.

Gelelim sebeb-i tastirimize. Bunca vakittir Çayyaş’ın Blogu’nda yazılıp çizilen onca şeyi okudunuz, gördünüz. Buradaki içerikler hep aynı yöne giden otobüsler gibi, bazen de bir ulaşım firmasının farklı istikametlere giden otobüsleri gibi. Bunun tarifini ben yapamıyorum. Hangisi diğerinden önce geliyor kararı sizler verin. Burada hayatıma dair birçok şey olmakla beraber aslında pek bir şey de yok gibi. Yaşantımda hacim kaplayan şeylerden birisi de, burada gördükleriniz gibi bir de görmediğiniz fakat yazdığım şeyler. O yazdıklarımın pek okunma değeri yok, şayet okunsunlar diye değil de o yazılanlar bir yapıyı inşa etsin ve bu yapılar da insanların hayatlarını kolaylaştırsınlar diye yazılıyor. Cümlelerim karmaşıklaşıyor gibi hissediyorum, yazdıklarım konuştuklarım gibi olmadan bu büyüyen çığın önüne set çekip daha sade bir şekilde ifade edeyim.

Demem o ki, bugüne kadar Çayyaş burada yazıyordu, Mustafa öbür tarafta. Çayyaş’ın yazdıklarını gördünüz de Mustafa’nınkileri görmediniz. Artık göreceksiniz. Ne göreceksiniz? Yaşantımda o büyükçe bir hacim kaplayan yazılımcı kısmını. Bu blogda artık Çayyaş olarak yazmanın yanında Mustafa olarak da üzerinde çalıştığım iOS uygulamaları üzerine bazı şeyler yazacağım.

Karınca-e1436615315601

Memleketimizde yazılımcılığa hevesli olan fakat İngilizce bilmediği için kendisini yeterince geliştiremeyen çok fazla insan var. Son senelerde çeşitli teknoloji alanlarında Türkçe kaynaklar üretilme çabaları artmış olsa da hala yeterli değil maalesef. IOS uygulama geliştirme üzerine de aynı şekilde yeterince Türkçe olarak eğitim, karşılaşılan sorunlar için bulunan çözümler gibi içerikler yok. Benim şimdilik aklımda olan şey iOS programlama dersleri hazırlayıp sunmaktan ziyade karşılaştığım sorunlardan bazılarının çözümleri, pratiklikler gibi içerikleri yayımlamak. Türkçe kaynak eksikliğini gidermede ne kadar etkisi olur bilmiyorum ama Hz. İbrahim için yakılan ateşe su taşıyan karınca misali benim de Türkçe içerik oluşturulmasında bir katkım olsun istiyorum.

Önceleri, birçok defa niyet etmiş olsam da hep kararsızlığını yaşadım yukarıda bahsettiğim çizgi meselesinden dolayı. Acaba “Çayyaş’ın Blogu’na yakışır mı?” diye. Ama gördüm ki mesele yakışıp yakışmaması değil, mesele buraya gelip yazdıklarımı okuyan, takip eden kişilerin bu değişimden rahatsız olup olmaması. Sonuçta bu blogu takip eden herkes teknolojiye ilgi duymuyor. Kaldı ki benim bahsettiğim şey genel anlamda teknoloji de değil. Ben iOS uygulama geliştirme üzerine de yazacağım diyorum. Haliyle takip eden kişilerin ilgi alanına girme ihtimali daha da düşüyor. Bu yüzden her yazımın başında selam ettiklerimin hatırına bir çözüm düşündüm. Bu alanda yazdığım yazıları anasayfada tepede, kocaman, dikkat çekici bir şekilde göstermeyeyim dedim. Bu şekilde hem ben bu isteğimi yerine getirebilmiş olurum hem de o hatırını saydıklarıma saygısızlık etmemiş olurum.

Bu seferki değişim yazısı diğerlerinden biraz farklı oldu. Aslında düşünecek olursak değişim yazılarının hepsi de birbirinden farklı. Daha fazla uzatmadan, sıkmadan, yormadan bitireyim artık.

Sizlerin bu değişim hakkında düşünceleriniz neler?

Categories: Blog, Genel
share TWEET PIN IT SHARE share share
Mustafa Türk

Selam olsun diyerek başlıyorum yazmaya. Yazılarımdan birkaçını okumuşsanız kafanızda bir Mustafa resmi canlanmaya başlamıştır. Silüet demek daha doğru olabilir aslında. Kütahya’nın dehşetli soğuklarının olduğu bir kış vaktinde gece yarısı doğmuşum. Geceye olan sevdamın kaynağı bu noktaya dayanıyor olabilir. Ve bu yazının devamı okunmak istenmiş olabilir. Devamı...

Yorumlar
 1. -

  Süper bir blog oluşdurmuşsunuz gercekden. Çok begendim. Başarılarınızın devamını dilerim. Çorbanız bol içmek olsun

 2. -

  güzel insan Mustafa pardon Çayyaş 🙂 Çok çok güzel bir konuya değinmişsin. ülkemizde yazılıma büyük ilgi var gerçekten ancak yazılım dili dünya dili ingilizce olduğu için bizde de ingilizce kıtlığı olduğu için hevesimiz kursağımızda kalıp 3-5 kod yazmaktan öte gidemiyoruz. halbuki yazılım denilen şey kodlama ve bu kodlama ingilizce kelimelerin kısaltmaları, bu kodlamalar türkçe olsaydı daha anlaşılır daha pratik daha kolay öğrenecektik. en basit örnek verecek olursak çoğu yazılım dilinde kullandığımız int kısaltması (integer=tamsayı) türkçe olarak tms (tamsayı) olsaydı bizim çocuklara kodlama dilini daha kolay öğretebilecektik. Birde yazılımda türkçe kaynak malesef çok az türkçe kaynaklar çoğaldıkça ülkemizden de güzel projeler de çoğalacaktır bu yüzden Çorbada tuzun olursa ne mutlu sana. bir de blog konusunda mustafanın yazılarını da görmek istiyoruz. çünkü bazıları gibi blog sadece seçmece yazmak değildir, içinden geleni içinden geldiği gibi yazabilmektir blog bence. takipteyim, aydınlat bizi 🙂

  1. -

   Güzel abim, ne de güzel yazmışsın. Eksik olmayasın.

 3. -

  Herkes yazmak ister birşeylerı bence kısıtlamamak lazım insanları saçma sapan bir yazı bile yazsa cesaretini kırmamak lazim

 4. -

  Güzel bir yazı tebrikler

 5. -

  Değişiklik doğru zamanı gelince gerçekten de kilit rol oynayan bir kelime. Yazınız da çok hoş olmuş açıkçası insanın ufkunu genişletiyor. Blogunuz da çok bilgilendirici. Bu yolda devam etmelisiniz 🙂 Elinize sağlık.

 6. -

  Yazıda belirttiğiniz gibi ingilizce bilmeyen kişiler bir hayli fazla olduğu için kodlama dillerinde geliştirme yapılamıyor. İos üzerine yapacağınız yazılar gerek görsel ve videolu anlatımlar başta ben olmak üzere bir çok arkadaşımıza yerli kaynak olacaktır.

  1. -

   Görsel ve videolu anlatım için ayırmam gereken zaman çok çok fazla. Malum üşengeç bir insan olduğum için, yapmayı çok istediğim şeyleri bile yapamıyorken videolu anlatım biraz hayal olacak gibi 🙂

 7. -

  Değinmiş olduğunuz konu çok güzel. Yazılıma olan önem bazı gençlerimizde yabancı dil sorunu yüzünden gelişemiyor.
  Kodlama dilini öğrenmek için gençlerimize Türkçe bir imkan sunulsa eminim ki büyük başarı elde edebiliriz.

 8. -

  Öncelikle yazı için çok teşekkürler, çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Yazılıma ilgisi olan gençlerimiz maalesef ki yabancı dil sorunu yüzünden kendini geliştiremiyor. Kodlama dilini öğrenmek için gençlerimize “Türkçe” içerik miktarını fazlalaştırmamız gerekiyor. Ellerinize sağlık tekrardan, takipteyim 🙂

 9. -

  Sayın Çayyaş Bey bırakın insanlar birşeyleri başarmak için emek harcasınlar ve dil öğrensinler. Her zaman hazırbulunuşluğa yer vermemek lazım. Bence yeterince “armut piş ağzıma düş” yapıyoruz. Çözüm üretmek yerine problem çözmede yardımcı olan konulara değinmek bence daha faydalı olur. Hem ne demişler bir çayyaş gelir bir çayyaş gider.

 10. -

  Ahh o ilköğretimde verilen yabancı dil. Zamanında sevemedik bunu 🙂

 11. -

  bizimde yorumda bir tuzumuz olsun başarılar dilerim :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir