Blogda Yenilik: Çorbada Tuzumuz Olsun Diye

Selam olsun kendisini bir nebze de olsa değiştirebilmiş olanlara. Henüz değiştirememiş fakat değiştirebilmek için bu yolda yeme hedefi koyduğu fırınlarca ekmeği yemeye devam edenlere. Ve dahi değişmemiş ve değişmeyecek olanlara. Önceleri birçok defa bahsetmiştim aralarından ikisini seçip aşağıya eklediğim yazılarımda.

Güneşi Değiştirsek Ya?
Yenilik Gerekti Hayatımıza

Bunlardan yeniden yeniden bahsetmek yerine sizleri yeni bir değişimden haberdar edeceğim. Ama burada bir açıklama yapma gereği duyuyorum. Değişmek de değişmek, nedir bu değişmek? İyi yönde değişmek, gelişmek muhterem. Kalbe huzur, içe ferahlık, ağıza lezzet, gözlere ışıltı katacak yönde değişmek.

Gelelim sebeb-i tastirimize. Bunca vakittir Çayyaş’ın Blogu’nda yazılıp çizilen onca şeyi okudunuz, gördünüz. Buradaki içerikler hep aynı yöne giden otobüsler gibi, bazen de bir ulaşım firmasının farklı istikametlere giden otobüsleri gibi. Bunun tarifini ben yapamıyorum. Hangisi diğerinden önce geliyor kararı sizler verin. Burada hayatıma dair birçok şey olmakla beraber aslında pek bir şey de yok gibi. Yaşantımda hacim kaplayan şeylerden birisi de, burada gördükleriniz gibi bir de görmediğiniz fakat yazdığım şeyler. O yazdıklarımın pek okunma değeri yok, şayet okunsunlar diye değil de o yazılanlar bir yapıyı inşa etsin ve bu yapılar da insanların hayatlarını kolaylaştırsınlar diye yazılıyor. Cümlelerim karmaşıklaşıyor gibi hissediyorum, yazdıklarım konuştuklarım gibi olmadan bu büyüyen çığın önüne set çekip daha sade bir şekilde ifade edeyim.

Demem o ki, bugüne kadar Çayyaş burada yazıyordu, Mustafa öbür tarafta. Çayyaş’ın yazdıklarını gördünüz de Mustafa’nınkileri görmediniz. Artık göreceksiniz. Ne göreceksiniz? Yaşantımda o büyükçe bir hacim kaplayan yazılımcı kısmını. Bu blogda artık Çayyaş olarak yazmanın yanında Mustafa olarak da üzerinde çalıştığım iOS uygulamaları üzerine bazı şeyler yazacağım.

Karınca-e1436615315601

Memleketimizde yazılımcılığa hevesli olan fakat İngilizce bilmediği için kendisini yeterince geliştiremeyen çok fazla insan var. Son senelerde çeşitli teknoloji alanlarında Türkçe kaynaklar üretilme çabaları artmış olsa da hala yeterli değil maalesef. IOS uygulama geliştirme üzerine de aynı şekilde yeterince Türkçe olarak eğitim, karşılaşılan sorunlar için bulunan çözümler gibi içerikler yok. Benim şimdilik aklımda olan şey iOS programlama dersleri hazırlayıp sunmaktan ziyade karşılaştığım sorunlardan bazılarının çözümleri, pratiklikler gibi içerikleri yayımlamak. Türkçe kaynak eksikliğini gidermede ne kadar etkisi olur bilmiyorum ama Hz. İbrahim için yakılan ateşe su taşıyan karınca misali benim de Türkçe içerik oluşturulmasında bir katkım olsun istiyorum.

Önceleri, birçok defa niyet etmiş olsam da hep kararsızlığını yaşadım yukarıda bahsettiğim çizgi meselesinden dolayı. Acaba “Çayyaş’ın Blogu’na yakışır mı?” diye. Ama gördüm ki mesele yakışıp yakışmaması değil, mesele buraya gelip yazdıklarımı okuyan, takip eden kişilerin bu değişimden rahatsız olup olmaması. Sonuçta bu blogu takip eden herkes teknolojiye ilgi duymuyor. Kaldı ki benim bahsettiğim şey genel anlamda teknoloji de değil. Ben iOS uygulama geliştirme üzerine de yazacağım diyorum. Haliyle takip eden kişilerin ilgi alanına girme ihtimali daha da düşüyor. Bu yüzden her yazımın başında selam ettiklerimin hatırına bir çözüm düşündüm. Bu alanda yazdığım yazıları anasayfada tepede, kocaman, dikkat çekici bir şekilde göstermeyeyim dedim. Bu şekilde hem ben bu isteğimi yerine getirebilmiş olurum hem de o hatırını saydıklarıma saygısızlık etmemiş olurum.

Bu seferki değişim yazısı diğerlerinden biraz farklı oldu. Aslında düşünecek olursak değişim yazılarının hepsi de birbirinden farklı. Daha fazla uzatmadan, sıkmadan, yormadan bitireyim artık.

Sizlerin bu değişim hakkında düşünceleriniz neler?

6 Comments

  1. Lepel Lizim 12 Nisan 2017 Reply
  2. emrah çelik 4 Mayıs 2017 Reply
  3. makbule bağcı 17 Mayıs 2017 Reply
  4. Ekin 16 Haziran 2017 Reply
  5. Mini Bum 12 Ekim 2017 Reply

Leave a Reply

Karanlıkların Üzerinde Kutlu Bir Doğum
Buruşmuş Kağıt Topları
No Preview
Seve Seve
No Preview
Uyanış #Derinlerin Gölgesi – 6