Beleş Savaş ‘Savaş Kadın İşidir’

Yeni kitaba başladım. Murat Menteş – Ruhi Mücerret. Ruhi Mücerret, kahramanın ismi. Kendisi yaşayan son İstiklal gazisi ve şu anda 100 yaşında. Şu anda diyorum çünkü kitap daha bitmedi. Az önce okuduğum ve çok hoşuma giden bir kısmını paylaşmak istedim.

Savaşın kilo verdiren özelliği ve Barbie’den dua isteyişi vurucu noktaları 😀

Beleş Savaş – Ruhi Mücerret

Savaş pahalı bir oyundur. Oyun da beleş bir savaş. Lakin yirmi küsür senedir, kurtuluş günü merasimlerindeki temsilî nümayişler, beni savaştan daha çok soğutmuştu.

Civanın yeğeni Ozanla mutfak masasında harp oyunu oynuyoruz. Yüzlerce oyuncak askeri, kutulardan savaş meydanına döküyoruz. Ozan, benim harple ilgili bilgi ve tecrübelerimin, oyuna büyük heyecan katacağına hükmetmiş. Minik, plastik askerleri avuçluyorum.

“Bütün oyunların temel kuralı nedir?” diye soruyorum.
“Bilmem?”
Oyuna kendini kaptırmamak.
“Hı-hı.”
“Bu pembeler Yunan, Ozan. İzmir’i işgal etmek için İtalyanlarla yarışıyorlar.”
“Tamam.”
“İtalyanlar, Antalya’ya doluşmuşlar, şöyle şurası Antalya… İtalyan birlikleri, Muğla üzerinden Söke’ye giriyorlar. Albay Selahattin Bey ve Binbaşı Saip Bey rehberliğinde Söke Müfrezesi kuruluyor.”
“Oldu.”

Çaydan bir yudum alıyorum. Ozan da bir eliyle gofret yiyip ılık süt içerken, diğer eliyle savaş alanına asker sevk ediyor.

“Bunlar Türk, bizimkiler. Demirci Mehmed Efe ve adamları. Nazilli’ye baskın yapıyorlar. Yunanlar, Nazilli’den kaçarken kırk Türk’ü esir alıp bir camiye kapatıyor… Cami yok mu?”
“Yok.”
“Camiyi ateşe veriyorlar… Bilirsin, insanları diri diri yakıyorlar yani. Yangından yaralı kurtulan birkaç kişi deliriyor…
“Korkunç.”
“Aydın’da İncirliova’ya bağlı Erbeyli Köyü var. Bu köyden demiryolu geçiyor. İstasyonda pinekleyen Yunan askerine bizim çeteler hücum ediyor. Bombalı saldırı… Bizden yedi kişi, Yunanlardan otuz kişi ölüyor. Bak, bu muharebeler işin başlangıç adımları. Sonra savaş patlayacak. Anlıyor musun?”
“Anlıyorum.”
“Yunanlarla Batı Anadolu’da müthiş gerilim yaşadık. Serçelerin bile asabı bozulmuştu. Minarelerden makinalı tüfekle ateş açtığımız oldu, sokaklarda haftalarca gece gündüz ecelin penaltıları atıldı.”
“Penaltı mı?”
“Lafın gelişi… Kadınlar nerede? Savaşta kadınlar da vardı.”
“Niye?”
Savaş kadın işidir Ozan. Çünkü kilo vermeleri gerekir.
“Doğru.”

Çocuk bir koşu çantasından başka oyuncaklar getiriyor.

“Bunlar ne evlat?”
“Bu Lara Croft, şu G.I. Jane, o da resident Evil’daki Alice. Savaşçı kadınlar. Ha, bekle, bir tane daha var…” Yumurcak vınlıyor. Elinde Barbie bebekle dönüyor: “Berrin’in bebeği, bizde unutmuş…”

Lara Croft’a Süreyya Sülün Hanım rolünü verdik: “Erzurum’da birbuçuk ay savaştıktan sonra ağır yaralanmıştı. Kız Lisesi Müdiresi Faika Hakkı Hanımla tanışıyorlardı muhakkak…”

G.I. Jane’i Yörük Fatma yaptık: “Antep’te Fransızlara karşı muharebede Yörük Fatmayla beraberdik. Bu oyuncağın başörtüsü eksik…”

Alice’i Nene Hatun’a denkleştirdik: “Nene Hatun 98 sene yaşadı. Aslında 93 Harbi’nde Ruslara karşı savaşmış, İstiklal Savaşı’na fiilen katılamamıştı. Tüm şehit ve gazi analarının mümessili addedilir. Barbie de bizim gelinimiz olsun, ne dersin?”
“Ne gelini?”
“Mehmetçik’in yolunu gözleyen meçhul yavuklusu, sözlüsü, nişanlısı yani.”
“Ne yapacak?”
Dua edecek.
“Peki.”

Dikdörtgen masada Amerikan malı oyuncakları elimize oradan oraya sürüklerken “Allah Allah, Allah Allah, Allah Allah” diyoruz. Bizzat katıldığım harp, rüyalarımdaki muharebeler, temsilî gösterilerdeki çatışmalar; toprağın altında, mezarlardaki milyonlarca askerin tam bir sessizlik ve hareketsizlikle sürdürdüğü, dünyanın çekirdeğini teşkil eden, gezegeni mayalayan savaş… Hepsi birbirine karışmıştı.

Mezar taşıma belki şöyle yazdırmalıyım: “Benim için de dua et Barbie.

Vampir misiniz?” diye soruyor Ozan. Çocuk işte.
“Hayır yavrum, değilim.”
“Vampirsiniz.”
“Öyle mi görünüyorum?” Takma dişlerimi dilimle ittirip dudaklarımın ucunda sallayarak takırdattıktan sonra geri çekip ağzıma oturtuyorum.

Şaşırıyor: “Değilsiniz!”
“Ne sandın kerata? Demin sarımsaklı cacık içtim!”

Tokalaşmak için, latif bir vakarla uzattığı minik elini tutup öpüyorum.

Kaynak: Ruhi Mücerret, Murat Menteş, 1. baskı, 70-72

Kitap çok güzel gidiyor. Bitirince inceleme tarzında bir yazı yazabilirim. Sahi, siz nasıl buldunuz?

Kitap bitti, incelemesini okumak isterseniz » Ruhi Mücerret – Murat Menteş

5 Comments

  1. Dost Biri 2 Mart 2014 Reply
    • Mustafa 2 Mart 2014 Reply
      • Dost Biri 2 Mart 2014 Reply
  2. Pembekulup 31 Aralık 2016 Reply

Leave a Reply

Karanlıkların Üzerinde Kutlu Bir Doğum
Buruşmuş Kağıt Topları
No Preview
Seve Seve
No Preview
Uyanış #Derinlerin Gölgesi – 6