Asosyal ve Asosyalizm Rehberi

Günümüzün en büyük sorunlarından birisi de… şeklinde bir başlangıç yapmayı hiç sevmem aslında, önce bir selam falan vermem gerekir ama nasıl büyük bir sorunsa artık “bırakın selamlaşmayı lan bana odaklanın, dünya mallaşıyor!” diye koşturarak geliyor konu. Asosyalliğin doğuşunu anlatayım size.
cok-can-yakacak-cocugun-asosyal-olusu

Asosyalizm Nedir?

Asosyalizm, diğer tüm kavramların sonuna izm gelince bir düşünce şekli, bir tarz olduğu gibi burada da aynı durum söz konusudur; yani bir düşünce şeklidir. Mutlu bir hayatın temeli ancak ve ancak asosyal olarak atılabilir şeklinde bir düşünceleri vardır.

Asosyalist Nedir?

Asosyallere tapanlara asosyalist denir. Ancak ufak bir çizgiyle sınırı belirteyim, asosyalist olmanın asosyal olmak gibi bir şartı yoktur.

Asosyal Ne Demek?

Kimseye ne faydası ne de zararı dokunan, besin piramidinde yer almayan, kendi yağında kavrulan, kendi kendine yetebilen, bulunduğu ortam bir metre kare de olsa yüz metre kare de olsa (ama genellikle 15-20 metre karelik bir oda olur) etrafını duvarla çeviren, dikkatinizi çekerim duvarla çeviren, tel örgü yada çitle değil, bir canlı türüdür.

nasil-asosyal-olunur-asosyal-nedirEn temel ihtiyaçları teknolojik şeyler ve tabiki elektriktir. Besin ihtiyaçlarını, ellerindeki teknolojiyi kullanarak yaşam alanlarına dürümdür, çiğ köftedir, hamburgerdir, pizzadır bu tarz şeyler sipariş vererek karşılarlar. Evet, paraya ihtiyaç duymazlar. Çünkü genelde babaları tarafından içi parayla doldurulmuş bir internet hesabına sahip olurlar ve sipariş vermeden önce e-ödeme yaparlar. Yani parayla bir ilişkileri olmaz.

Nasıl Asosyal Olunur?

Asosyal olmak için öncelikle maddi durumunuzun bazı ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek seviyede uygun olması gerekir. Nedir bu ihtiyaçlar diyecek olursanız, hemen sıralayayım: Akıllı telefon, kulaklık, sosyal medya hesapları ve tabiki internet. İnternet olmadan diğerlerinin olması pek bir anlam ifade etmiyor ne yazık ki. Bu gereçleri temin ettikten sonra hazırız demektir.

Okulda ve toplu taşıma dışında pek rastlayamadığımız asosyal kişiler tahmin ettiğiniz gibi öğrenci ağırlıklıdır. Bu tür canlılar sabah evden çıkarken ayakkabılarının bağcıklarını bağlar bağlamaz ceplerinden büyük bir coollukla çıkarttıkları kulaklığın iki ucunu kulaklarına, boşta kalan diğer ucunuysa telefonlarına takarlar. Ne kadar garip gelse de yaşamlarını devam ettirebilmeleri için bu davranışı sergilemek zorundadırlar.

kulaklik-ve-asosyallikÇünkü doğal ortamlarından çıkmışlar ve binbir çeşit türün bulunduğu vahşi doğaya atılmışlardır. Kendilerini yuvalarındaki gibi güvende hissedebilmeleri için bir an önce kulaklığı kulaklarına iliştirip güvenlik duvarını oluşturmalıdırlar.

Toplu taşımada tüm yerler dolu olduğu zamanlarda oturan kişilere baktığımızda her kulağında kulaklık olan asosyaldir diyemeyiz. Çünkü toplu taşımada oturuyorken kulaklık takanların birçoğu gidilecek yolunun uzun oluşu ve yaşlılara yer verme isteğinin olmayışı dolayısıyla kulaklıklarını takarlar ve camdan dışarıya bakarlar.

asosyal-amcaToplu taşıma istisnasını belirttikten sonra asosyal canlıları kampüslerde yada sahilde kulaklıklarıyla görmek mümkündür. Onun dışında aynı sınıfta olduğunuz ve ne zaman görseniz elinde telefon olan canlılar da bu sınıfa girebilirler. Ellerinde telefon bulundurmalarının tek sebebinin güvenlik olduğunu düşünüyorum. Şayet telefonu ellerinden alındığı zaman bağışıklık sistemlerinin çökme olasılığı oldukça fazla.

Telefonlarının şarjlarının bitmesinden çok etkilendiklerini düşünmüyorum. Çünkü artık yedek batarya ve hızlı şarj sistemleri yaygınlaştı. Bu tür imkanları olmayanlar ise hemen bataryalarını çıkartıp anot ve katot uçlarını elbiselerine sürtüyorlar. Bu şekilde telefonlarını kolayca şarj edebiliyorlar.

Bu şarj etme süreci onlar için en güzel kardiyo çalışması yaptıkları zamanlar oluyor. Normalde 25-30 civarında olan nabızları şarjları bittiğinde ve hemen şarj etme ihtiyacı hissettiklerinde kalp ritimleri 130lara kadar dayanabiliyor.

Asosyallik Başvuruları Nasıl Yapılıyor?

Asosyallik başvuruları için TAK’a (Türkiye Asosyaller Kurumu) dilekçi yazmak yeterli oluyor. Herhangi bir yazılı sınava tabi tutmuyorlar fakat mülakatları yapılıyor her sene 3 defa. Mülakatlarda adaydan beklenen 4 saatlik mülakat süresi boyunca önüne koyulan bilgisayardan gözlerini hiç ayırmadan bir şekilde vakit geçirebilmek.

Asosyallik atamalarında herhangi bir sıkıntı olmuyor. Atamaları kolaylıkla yapılıyor. Fakat SSK ve SGK kayıtlarında sıkıntı olabiliyor. Sigortalarını ASK ve AGK kurumlarına (Asosyal Sigortalar Kurumu ve Asosyal Güvenlik Kurumu) yatırmaları gerekiyor.

NOT: Bilmenizi isterim ki yazdıklarımın bilimsel hiçbir dayanağı yoktur. Ha belki vardır, varsa da bilmiyorum. Araştırmadım yani. Diğer yazılarımda da olduğu gibi tamamen benim düşüncelerimi okudunuz. Okuduğunuza pişmansanız bir sonraki yazımı okumayabilirsiniz. Sonuçta yazdıklarımı okuyanlara çay ısmarlama gibi bir promosyonum yada okumayanlardan bana çay ısmarlamalarını isteme gibi bir huyum yoktur.

17 Comments

 1. Serkan Cihangir 30 Eylül 2014 Reply
  • Mustafa 30 Eylül 2014 Reply
   • Serkan Cihangir 1 Ekim 2014 Reply
    • Mustafa 1 Ekim 2014 Reply
 2. Mehmet CABAR 1 Ekim 2014 Reply
  • Mustafa 2 Ekim 2014 Reply
 3. Kerim Potuk 3 Ekim 2014 Reply
 4. HizliAdam 12 Ekim 2014 Reply
  • Mustafa 12 Ekim 2014 Reply
 5. GameOis 28 Ekim 2014 Reply
  • Mustafa 28 Ekim 2014 Reply
 6. Lacivert 14 Kasım 2014 Reply
  • Mustafa 14 Kasım 2014 Reply
   • Lacivert 14 Kasım 2014 Reply
    • Mustafa 15 Kasım 2014 Reply
 7. Adını Yakan Kovboy 14 Mayıs 2015 Reply
 8. Anonymous 2 Mayıs 2017 Reply

Leave a Reply

Karanlıkların Üzerinde Kutlu Bir Doğum
Buruşmuş Kağıt Topları
No Preview
Seve Seve
No Preview
Uyanış #Derinlerin Gölgesi – 6