Ameliyat Sonrası Evde veya Bakımevlerinde Süreli Bakım

Mustafa Türk

Evde bakım hizmetleri hem devlet hem de özel kuruluşlardan alınabilen, ameliyat sonrası bakımın en iyi şekilde sürdürülmesini gerektiren durumlarda imdada yetişiyor. İyileşme sürecinin daha uzun sürdüğü yaşlılık dönemi ya da kanser, diyabet, solunum ve akciğer hastalıklarına sahip, ameliyat sonrası titiz bir bakıma ihtiyacı olan kişiler için ister Aileden Biri gibi bakımevlerindeki ister kişilerin kendi evinde profesyonel sağlık personelleriyle gereken bakımın eksiksiz yapılması sağlanıyor. Özellikle cerrahi ve ortopedi ameliyatları sonrasında özel bakıma ihtiyaç duyan hastalar için bu bakım hizmetlerinin son derece faydalı olduğu söylenebilir.

Ameliyat Sonrası Evde veya Bakımevlerinde Süreli Bakım
Bakım hizmetinin bakımevinde ya da evde alınması, kişinin kendisine bırakılan bir tercihtir. Kendi ortamında ve alışık olduğu hayat tarzından kopmadan ihtiyacı olan ameliyat sonrası bakımın evde sürdürülmesini isteyen kişiler için personellerde evde konaklayarak hizmet verebilmektedir. Hastanın iyileşme süresi boyunca yanında olarak ilaçların eksiksiz alınmasını, ihtiyaç olan fiziksel egzersizlerin ve yürüyüşlerin yapılmasını, doğru beslenmeyi, pansuman ve hastanın durum kontrolünü düzenli şekilde gözlemleyerek hastalara aynı zamanda psikolojik olarak de destek olurlar. Ameliyat sonrası bakım hastanın iyileşmesi ve hastalığını yenmesi için çok özenli bir şekilde ve eksiksiz olarak verilmelidir. Bu nedenle sağlık personellerinden evde ya da bakımevlerinde ameliyat sonrası bakım hizmetlerinden faydalanması günümüzde de çok fazla tercih edilmektedir.

Ameliyat sonrasındaki iyileşme döneminde ilaçların doğru ve eksiksiz kullanımı, gereken pansumanın dikkatle yapılması gibi hususların yanı sıra en önemli olan enfeksiyon kapma riskinin olmasıdır. Bu nedenle ister evde ister bakımevinde süreli bakım hizmeti alınsın, her iki koşulda da en fazla dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi ortam temizliğinin çok iyi olmasıdır.

Yaşlı yakınlarının aile bireyleri ile beraber yaşama imkânı olmadığında ya da yalnız yaşadıklarında tercih ettikleri ameliyat sonrası bakımevinde süreli bakım hizmetleri de sıklıkla tercih edilen bakım seçenekleri arasında. Bakımevlerindeki süreli bakım hizmetleri hastaların gün boyu gözetim altında tutulması, oksijen cihazları gibi gereken sağlık ekipmanlarıyla korunması, hemşire ve doktorların 7 gün 24 saat boyunca her an hastayla ilgilenmesi sayesinde eksiksiz bir bakım imkânı sunmakta.  Bakımevlerinde kendi evlerindeki gibi konforlu, temiz ve kişiye özel odalarda ağırlanan hastalar, bakımları süresince hem fiziksel hem de psikolojik olarak desteklenerek ameliyat sonrası zorlu dönemin daha kolay ve hızlı atlatılmasına yardımcı olur.

Hastalığın nüksetmesinde, enfeksiyon kapma riskinin ortadan kaldırılmasında, hızlı iyileşme gösterilmesinde ameliyat sonrası bakımın önemi çok büyük olduğu için, operasyon sonrası bakımları aile bireyleri yerine profesyonel hizmetler sunan kişiler ya da kurumlar tarafından alınmasında fayda var. Hastalık ve ameliyat hakkında özel bilgi sahibi olan ve aile bireyinin verebileceği kadar ilgiyi olmasa da, profesyonel bakımı en doğru şekilde sundukları için sağlık personellerinin bu bakımları üstlenmesi oldukça fazla önem arz etmektedir.

2013 yılından beri 'bi çayyaş daha...' sloganıyla blog yazıyorum. Yazdığım yazıların türü edebiyatta deneme kategorisine giriyor. Bilgisayar Mühendisiyim ve IOS Geliştirici olarak çalışıyorum. Yürümeyi ve farklı mizaçtaki bitkileri bir araya getirip çay denemeleri yapmayı seviyorum...Devamı

Yorumlar