Akıllı Teknolojiyle Birlikte Aklımızı da Kullanabilmek

Selam olsun teknoloji cengaverleri. Neden mi teknoloji cengaveri? Güzel soru. Teknolojinin peşinden at koşturur gibi hızla ilerlediği hepimizin dikkatini çekiyordur illaki. Ama biz ve bizim gibi daha birçok toplumda teknoloji kullanımıyla ilgili ortak noktalar mevcut. Bu da son iki yılda internetin keşfinden itibaren oluşan sanal verinin ikiye katlanmasıyla biraz da olsa ilgili. Sanal verilerin büyük çoğunluğunun hangi kaynaklardan oluşturulup yayıldığını sorsam birçoğunuz bana facebook ve instagram gibi sosyal medya ağlarından söz edersiniz. Haklısınız da. Bu mecralarda hergün milyarlarca fotoğraf ve video paylaşılıyor. Yani bu da bize gösteriyor ki, sosyal medyalar bizleri ağlarının içine hapsetmiş. Burada bilim kurgu filmlerinde sıkça karşılaşılan dev örümceklerin, yakaladıkları insan ve hayvanları tüketmeden önce ağlarına alıp sarıp sarmalamaladıkları sahneleri örnek göstermek istedim.
dev-orumcek
Teknoloji hızla gelişiyor ve bizler de teknolojinin kölesi değil efendisi olmak istiyoruz. Kimimiz istemekle yetinmeyip çaba sarfediyoruz teknolojinin bize hizmet etmesini sağlıyoruz; kimimizse “Teknoloji de çok zararlı olmaya başladı canım. Bizim oğlanın gözleri bozulmaya başladı. Otururken dalıp dalıp gidiyor. İki tane arkadaşı yok, ne okulda ne sokakta. Evde de hiç muhabbet etmiyoruz artık. Akşamları diziler var zaten, reklam aralarından birisinde ihtiyaç gideriyoruz diğerinde çiftlikteki yumurtaları toplayıp inekleri sağıyoruz.”

Bu yazıyı yazmaktaki amacım serzenişte bulunmak değildi aslında. Hepimiz farkındayız ki teknoloji bir uyuşturucu değil. Ama teknolojiye bir isim, bir lakap takacak olsam sivilce ilacı derdim. Sivilce ilaçlarının bir özelliğini sizlerle paylaşayım. Hastayı dışarıdan parlatır, cilalar; içeriden çürütür, hormonlarını bozar, ateşi yakar, en sonunda külü kalır.

Evlerimizde sadece bilgisayarlar, akıllı televizyonlar, akıllı telefonlar bulunmuyor haliyle. Teknolojinin bize kattıklarından bahsedecek olursak evlerimizdeki çamaşır makinelerinden, buz dolaplarından, kombilerden, bulaşık makinelerinden söz ederdik. Edelim de. Ne kadar modern çağdayız herkes eşit desek de ev işlerinin büyük bir kısmıyla analarımızın, eşlerimizin ilgilendiğini inkar edemeyiz. Teknoloji almış başını giderken bu ev işlerinin bu şekilde külfet olmasına müsade etmek aptallık olurdu. Az önce saydığım bir ev için gerekli olan beyaz eşyaların her birinin fiyatı bir akıllı telefondan daha pahalı değil günümüzde.
izmir-beyaz-esya-servisi
Çamaşır makinesi, buz dolabı her evde bulunsa da bulaşık makinesi, kombi gibi beyaz eşyalar her evde bulunamayabiliyor. Yaygın fakat diğerleri kadar değil. Gün geçtikçe yaygınlaşmaya da devam ediyor. Evinde kombin mi var, arızalanmasa da yıllık bakımlarını yaptırmak gerek geceleri güven içinde yatağımızda uyuyabilmek için. Bakım yada tamir işleriyle ilgilenecek birilerini bulmak bu yazıda sık sık bahsettiğimiz gelişen teknoloji sayesinde yine çok kolay bir hal almış durumda. Google çok geniş çaplı bir arama motoru sonuçta, sadece facebook yada youtube gibi aramalar için değil bu servisleri bulmak için de kullanılabilir. Google’a adana buzdolabı servisi, şanlıurfa klima servisi, izmir kombi servisi, viesmann izmir servisi, bulaşık makinesi servisi, izmir arçelik servisi şeklinde aramalar yaparak bir sürü işinin ehli firmalara ulaşılabilir.

Çay demini almıştır, sadede gel de biz de çayımızı koyalım artık diyecek olursanız, sözün özü şudur güzel insan: Teknoloji kötü değildir. Teknoloji bizlerin ufuklarını genişleten, bizlere yardımcı olan, bizlere hizmet eden bir araçtır. Teknoloji ihtiyaçlarımızı karşılayabilmemiz için giderlerimizi kontrollü bir şekilde paylaştıralım. İsraf etmeyelim. Bir akıllı telefon serisindeki tüm telefonları kullanmak inanın hiçbir şey katmaz. İnterneti sadece özlü sözler paylaşıp komikli kedi videoları izlemek için kullanmayalım. İnterneti dünyanın dört bir yanınındaki kameralara bağlanıp farklı kültürlerin yaşam tarzları hakkında bilgi edinmek için kullanabileceğimizi, sanki elimizde bir teleskop varmış gibi gökyüzünü izleyebileceğimizi, bir şahin yumurtasını bıraktıktan sonra o yumurtada nasıl değişikliklerin olduğunu izleyebilmek mümkün.

Son sözüm, akıllı teknolojiyi kullanmak için aklınızı kullanmaktan vazgeçmeyin.

20 Comments

 1. Elif 1 Ağustos 2015 Reply
 2. Muhammet Kavlakcı 6 Ağustos 2015 Reply
 3. GhostLife 6 Ağustos 2015 Reply
 4. Ahmet Seksen 16 Eylül 2015 Reply
 5. Merve 21 Eylül 2015 Reply
 6. Hasan Manzak 3 Kasım 2015 Reply
 7. Ferhat 22 Aralık 2015 Reply
 8. Mete 7 Ocak 2016 Reply
 9. önce bana sor 27 Ocak 2016 Reply
 10. Highlift 8 Şubat 2016 Reply
 11. tarzania 6 Mart 2016 Reply
 12. Yangın Var 7 Haziran 2016 Reply
 13. Volkan 31 Ağustos 2016 Reply
 14. mimaska 7 Eylül 2016 Reply
 15. Kral Yunus 3 Ekim 2016 Reply
 16. serap 28 Ekim 2016 Reply
 17. Paykasa 28 Kasım 2016 Reply
 18. fatih çolak 23 Ağustos 2017 Reply
 19. Dabi Dabi 22 Eylül 2017 Reply
 20. Mesut 26 Şubat 2018 Reply

Bu konuda sen ne düşünüyorsun?

%d blogcu bunu beğendi: